CCS 18F4550 HID bootloader arıyorum?

Başlatan remzi, 07 Nisan 2015, 13:13:07

thenorthstar

Alıntı yapılan: DaRt - 15 Nisan 2015, 15:09:11
Ben bugün  B4e göre derleyip denedim sorunsuz çalıştır. Senin bilgisayarla ilgili sıkıntın var sanırım.

USB ye taktığınız zaman Yeni donanım olarak görüyor mu?
Bende hiç birşey görmmüyor, fakat mplab ile yapılan bootloader ı yükleyince görüyor. kafyı yiyecek walla ya. :(

thenorthstar

Alıntı yapılan: DaRt - 15 Nisan 2015, 15:09:11
Ben bugün  B4e göre derleyip denedim sorunsuz çalıştır. Senin bilgisayarla ilgili sıkıntın var sanırım.
@DaRt hocam benim donanımın resmini koymustum, size zahmet olmayacak sa denemek icin bootloader için ve  Led leri yakip sondurecek ccs programi yapip gönderebilir misiniz. Benmi yanlislik yapiyorum acaba.

DaRt

usbden mi yakacaksın ledi yoksa usb arayüzü olmayan sadece led mi?

thenorthstar

Alıntı yapılan: DaRt - 16 Nisan 2015, 19:07:38
usbden mi yakacaksın ledi yoksa usb arayüzü olmayan sadece led mi?
pc ara yüzü olan bir örnek uygulama olursa iyi olur hocam,
eger seni fazla uğraştirmayacak ise  ikisi için de verirsen iyi olur.

remzi

Merhabalar...
http://www.robotcu.com/adim-adim-pic18f2550-ile-usb-iletisim/

Bu linkte şöyle bir yazı var.

CCS C PCWHD Compiler. Versiyonu en düşük 4.084 olmalı. Kullanacağımız USB Bootloaderı "Program Files/PICC/Examples" klasörünün içinde var. O dosyayı modifiye edip derlememiz gerekecek. diyor...

thenorthstar

Denemediğim şey kalmadı remzi hocam. Bilgisayar ile bağlantısı olmasın diyorsan güzel çalışıyor, yok pc bağlantısıda olsun diyorsan çalışmıyor anlamdım ki hangi ayarda yanlışlık yapıyorum anlamadım. :(

remzi

Alıntı yapılan: remzi - 16 Nisan 2015, 21:32:14
Merhabalar...
http://www.robotcu.com/adim-adim-pic18f2550-ile-usb-iletisim/

Bu linkte şöyle bir yazı var.

CCS C PCWHD Compiler. Versiyonu en düşük 4.084 olmalı. Kullanacağımız USB Bootloaderı "Program Files/PICC/Examples" klasörünün içinde var. O dosyayı modifiye edip derlememiz gerekecek. diyor...
Siz bootloader dosyasını 4.068 versiyonu ile compile ediyorsunuz. Linkini verdiğim yazıda en düşük 4.084 versiyonu ile yapıyor.
Sizede CCS 4.084 versiyonu var mı?

thenorthstar

Alıntı yapılan: remzi - 17 Nisan 2015, 10:37:06
Siz bootloader dosyasını 4.068 versiyonu ile compile ediyorsunuz. Linkini verdiğim yazıda en düşük 4.084 versiyonu ile yapıyor.
Sizede CCS 4.084 versiyonu var mı?
remzi Hocam ,
siz denediniz mi, Bootloader ve PC arayüzü ile düzgün çalışıyor mu?

remzi

denedim.
Çalışmıyor.
Led yak söndür süper çalışıyor.

thenorthstar

Alıntı yapılan: remzi - 17 Nisan 2015, 12:28:08
denedim.
Çalışmıyor.
Led yak söndür süper çalışıyor.

Ben bootloader ı hiç çalıştıramadım, bootloader dosyalarını ve ccs dosyalarını gönderebilir misin?

Led yak Söndürü kart üzerinden mi yapıyorsun? pc ara yüzünden mi?

t2

bootloader cümleten yedi bitirdi sizi.
normal programlayıverin daha kolay olur. zaten bootloader olacak o PICi de normal yıollardan programlamaniz gerek.

Kendiniz programlamadıysanız bootloader yüklü programlı pic aldıysanız zaten o pici veren kişi yolu yöntemi anlatmıştır. aynen anlattığı gibi  bootloader çalışır.

remzi

Alıntı yapılan: thenorthstar - 17 Nisan 2015, 15:51:10
Ben bootloader ı hiç çalıştıramadım, bootloader dosyalarını ve ccs dosyalarını gönderebilir misin?

Led yak Söndürü kart üzerinden mi yapıyorsun? pc ara yüzünden mi?

Bootloader'ı zaten sizin verdiğiniz dosya ile çalıştırmıştım. PC arayüzü ile usb haberleşmesi hiç yapamadım...

DaRt

thenorthstar hocam. arm belasına bulaştım i2cyi çözene kadar göbeğim çatladı fırsat bulup yollayamadım. https://www.dropbox.com/s/0sdksivu90ik2z0/bootloader%20dosyalar%C4%B1.rar?dl=0
Yukardaki dosyadaki bootloader klasöründe B4e göre derlenmiş bootloader var. denedim sorunsuz çalışıyor bilgisayar usb cihazı görüyor. bootlcd klasöründe bootloader ile kullanılacak şekilde 2led bir buton uygulaması var. programın çalışmasıyla birinci led yanar, b4e basınca birinci led söner ikinci led yanar. B4ü bırakınca 2. ld sönüp birinci led yanar ledler d0 ve d1e göre ayarlıdır. bootusblcd klasöründe bootloader ile kullanılacak şekilde usb uygulaması var. 320volt sitesindeki programın ccs cdc bootloader ile çalışacak şekilde düzenlediğim hali.  programı yükleyip çalıştırınca hid arayüzünden bilgisayara bağlanır. Yukarıdaki dosyanın içindeki usb.exe uygulaması doğrudan pici görür, programda led 1~7 kutularına tıklayarak d0 ve d1 e bağlı ledleri yakıp söndürebilirsin. bootloadera programı hercules serial terminal programı ile atabilirsin, yukarıdaki dosyanın içinde var. Son olarak cdc driveri de yukarıdaki dosyada var Bilgisayar cdc cihazını görünce manuel olarak yüklersin. Windows uyarıp "bu aygıt için uygun sürücü değil" dese de devam et sorunsuz çalışıyor. Ben ccs 4.068 kullanıyorum bunlar sorunsuz oluyor. umarım bu sefer olur sende de.

thenorthstar

Alıntı yapılan: DaRt - 17 Nisan 2015, 20:24:58
thenorthstar hocam. arm belasına bulaştım i2cyi çözene kadar göbeğim çatladı fırsat bulup yollayamadım. https://www.dropbox.com/s/0sdksivu90ik2z0/bootloader%20dosyalar%C4%B1.rar?dl=0
Yukardaki dosyadaki bootloader klasöründe B4e göre derlenmiş bootloader var. denedim sorunsuz çalışıyor bilgisayar usb cihazı görüyor. bootlcd klasöründe bootloader ile kullanılacak şekilde 2led bir buton uygulaması var. programın çalışmasıyla birinci led yanar, b4e basınca birinci led söner ikinci led yanar. B4ü bırakınca 2. ld sönüp birinci led yanar ledler d0 ve d1e göre ayarlıdır. bootusblcd klasöründe bootloader ile kullanılacak şekilde usb uygulaması var. 320volt sitesindeki programın ccs cdc bootloader ile çalışacak şekilde düzenlediğim hali.  programı yükleyip çalıştırınca hid arayüzünden bilgisayara bağlanır. Yukarıdaki dosyanın içindeki usb.exe uygulaması doğrudan pici görür, programda led 1~7 kutularına tıklayarak d0 ve d1 e bağlı ledleri yakıp söndürebilirsin. bootloadera programı hercules serial terminal programı ile atabilirsin, yukarıdaki dosyanın içinde var. Son olarak cdc driveri de yukarıdaki dosyada var Bilgisayar cdc cihazını görünce manuel olarak yüklersin. Windows uyarıp "bu aygıt için uygun sürücü değil" dese de devam et sorunsuz çalışıyor. Ben ccs 4.068 kullanıyorum bunlar sorunsuz oluyor. umarım bu sefer olur sende de.
Hocam öncelikle kolay gelsin. Bendede avr32 demo bord var ama gözüm yemedi daha
onunla uğraşmaya :-)
Dosyalar için teşekkür ederim, yarin deneyeceğim hocam olmazsa ya karti ya bilgisayari kiracam bu sefer :-)

thenorthstar

Alıntı yapılan: DaRt - 17 Nisan 2015, 20:24:58

@DaRt Hocam, Teşekkür ederim, ccs 4.06 ile programları derledim, USB_CON_SENSE_PIN PIN_B2 pininide cod içerisindeki bağlantıya göre bağlayınca kart çalıştı. PC arayüzüde çalışıyor.
Saygılarımla.