Muayyen bobin arıyorum!!!

Başlatan Sekuec, 09 Nisan 2015, 13:22:29

Sekuec

Arkadaşlar tv deki parça arızalı...Kaldığım yerdeki elektronikçilerde bulamadım bu siteyi bugun farkettim lütfen bana yardımcı olun...Bu parçayı bulmam lazım..Tv öle kaldı bozuk...Söktüm tamir edemedim daha...muayyen bobinin üzerinde yazan kod:::3002 6042

z

Allah yardımcın olsun.

Belki şu sitelerde vardır.
http://www.delab.net/RF-Cekirdek-ve-Bobinler,LA_276-2.html#labels=276-2
http://www.cengizelektronik.com/bobin.asp

Kömürü mü kırıldı. Aksi takdirde kolay kolay bozulacak bir şey değil.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sekuec

Alıntı yapılan: z - 09 Nisan 2015, 13:48:00
Allah yardımcın olsun.

Belki bu sitede vardır. http://www.delab.net/RF-Cekirdek-ve-Bobinler,LA_276-2.html#labels=276-2

Kömürü mü kırıldı. Aksi takdirde kolay kolay bozulacak bir şey değil.
Tv eski olduğu için parça miadını doldurmuş hocam....Nasıl bozulmuş bende şaştım...Hemen aradım verdiğiniz sitedeki noyu oradaki yetkili kişi ile görüştüm.Çok zor anca çöp bir tvden sökeceksin dedi...

z

Kolay kolay bozulmaz. Belki emayenin lehimi pinden ayrılmıştır.

mesaj birleştirme:: 09 Nisan 2015, 14:06:08

L405 basit bir bobin gibi duruyor. Muayen olduğundan eminmisin? Söktüğün parçanın fotosu yokmu?

Sekuec

Alıntı yapılan: z - 09 Nisan 2015, 14:02:26
Kolay kolay bozulmaz. Belki emayenin lehimi pinden ayrılmıştır.

mesaj birleştirme:: 10 Nisan 2015, 04:06:08

L405 basit bir bobin gibi duruyor. Muayen olduğundan eminmisin? Söktüğün parçanın fotosu yokmu?
Muayyenin bağlı olduğu yere 2 tane hat-yol gidiyor diğerleri pasif hocam...Nasıl bulurum bilmiyorum başka yöntemlerle tamir etmeye çalışacam artık direk sıfırını bulup taksaydım ne güzel olacaktı kurtulacaktım şu dertten...

mesaj birleştirme:: 09 Nisan 2015, 14:45:16

Hocam bobini tekrar yerine  lehimledim bi taraftanda tamir etmeye çalışıyorum...Resim bulanık kusura bakma sökersem tekrar resmini atarım...Döndürerek Kanalları netleştirmeye çalışıyorum...Kırmızı yuvarlak içine aldım....Muayyen bobin eminim hocam...

t2

Ortasında bir boya olması lazım Numara yerine boyayla aramalı. Kırmızı muayyen, sarı muayyen. ne çektik be bunlardan. hiç biri bi işe yaramadı. 17-18 yaşlarında iken bunlardan alıp yıllarca saklamışımdır.  pislik bunlar. çöp.  o tv bende olsa komple parçalarım. uçurum gibi bir yerden aşağı atarım.

z

Adı geçen bobinin bağlı olduğu çipten bobinin ne halt ettiği anlaşılabilir.

Çipin adını verirsen araştıralım.

t2

Alıntı yapılan: Sekuec - 09 Nisan 2015, 14:14:33
Muayyenin bağlı olduğu yere 2 tane hat-yol gidiyor diğerleri pasif hocam...

Tamam işte bu, sadece bir bobin veya içinde kapasite varsa paralel LC den ibarettir.
itinayla büyüteç altında açılır bobin uçları bulunur Lmetre ile ölçülür.   
paralel kapasite bağlıysa o da bobinden ayrılır o da ayrıca ölçülür.

zaten büyüteçle bobin uçları görülebildiyse lehim yapılır. sağlam hale gelir. biraz kısalmış olur. onu da, tornavidayla  ayarlamak suretiyle telafi edebiliriz. yani bobin tamir olur. yanacak hali yok gibi. kopmuş olsa gerek. başka nasıl bozulur? nüvesi kırılmış olabilir.

ayarlı bobinden ibaretse  aynısını bağlamak şart değil.  başka ayarlı bobin bağlanır.

muhtelif muayyen ile ilgili konu:

https://www.picproje.org/index.php?topic=24080.0

Sekuec

Alıntı yapılan: t2 - 09 Nisan 2015, 16:02:01
Tamam işte bu, sadece bir bobin veya içinde kapasite varsa paralel LC den ibarettir.
itinayla büyüteç altında açılır bobin uçları bulunur Lmetre ile ölçülür.   
paralel kapasite bağlıysa o da bobinden ayrılır o da ayrıca ölçülür.

zaten büyüteçle bobin uçları görülebildiyse lehim yapılır. sağlam hale gelir. biraz kısalmış olur. onu da, tornavidayla  ayarlamak suretiyle telafi edebiliriz. yani bobin tamir olur. yanacak hali yok gibi. kopmuş olsa gerek. başka nasıl bozulur? nüvesi kırılmış olabilir.

ayarlı bobinden ibaretse  aynısını bağlamak şart değil.  başka ayarlı bobin bağlanır.

muhtelif muayyen ile ilgili konu:

https://www.picproje.org/index.php?topic=24080.0
Ayarlı bobin hocam tvde muayyen kayması arızası var... Döndürme yaparak Yüzde seksen kadar kanalları netleştirdim.Tam net istedğim gibi olmadı...Yarın bir tv ustasına fikir danışmak için gideceğim bakalım onlar bu tip arızları nasıl düzeltiyolar...

F.T

Bunu anca hurdacılarda bulursun.eski tv radyolarda vardır.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

t2

daha önce bobin arızalı demiştiniz. bobindeki arızayı nasıl tespit ettiniz. belki de arızalı değildir. tv eski olduğu için karbon direnç değerleri zamanla değişmiş ayar kaymış olabilir. ?

ipek

bu tür bobinlerin alt kısmında silindirik yapıda yüksek Q lu gümüş kapasiteler bulunur,bunların üstü pırıl pırıl temiz gümüş değilde kararmış ise kapasite değer değiştirmiştir. elektronlar koparak kayboldukları için kapasite değeri düşer,örnek on yıl evvel bu bobinde 82pf kapasite vardı aradan geçen zaman kapasiteyi 75Pf'ye indirgedi,sizin yapacağınız kapasite alttan hangi uçlara bağlı onu bulmak,sırası ile 10pf,15pf,22pf gibi buraya paralel kapasite bağlamak,sadece sabıra ihtiyacınız var,çünki bu bobin fabrikada vokulaskop diye pahalı bir alet ile ayarlanıyor,siz yada tv tamircisi farketmez deneme yanılmanın dışında bir alternatifiniz bulunmamaktadır.

not es kza hallettiniz varsayalım bu kapasiteyi mutlaka NP0 yada COG tipi ile değiştirmeniz şarttır.

sadogan

MODO

Yakinindaki entegre'nin datasheet'ine bakin. Muhtemelen bu bobin entegrenin bacaklarina baglaniyor. 

polleme

Kondansatör varsa o muayyen bir rezonans frekansında çalışan bir LC devresi oluşturur. Radyo-TV gibi cihazlarda bu frekans genelde standarttır. Bu durumda devredeki IF frekansını tespit ederek yol alabilirsiniz. Muhtemelen başka muayyen trafolar da olabilir. Bunlar ve devrede kullanılan entegreler ciddi ipuçları verebilir. Eğer rezonans frekansının ne olduğunu tespit edebilirseniz bu durumda endüktans veya kapasiteden birini (genelde kapasite tercih edilir) sabit bilinen bir değerde seçip bobin değerini de rezonans formülünden hesaplayarak çekirdek ortada iken bu endüktans elde edilecek şekilde sarım yaparak istediğinizi elde edebilirsiniz. Bu şekilde zor değil, ancak bir LC metreye ihtiyacınız olacaktır.

mesaj birleştirme:: 10 Nisan 2015, 00:34:24

Sonuç olarak bu şekilde yapmayı tercih ederseniz piyasadan bulacağınız herhangi bir muayyen ile çalışma şansınız olabilir. Aksi halde işiniz zor, çünkü çok sayıda farklı parametrelere sahip muayyen vardır, işinizi tam görecek birini bulmak mucize gibidir.