Muayyen bobin arıyorum!!!

Başlatan Sekuec, 09 Nisan 2015, 13:22:29

HexfeT

Bobinin arızalı olduğuna; kanallardaki netlik bozukluğu ve bobin ayarıyla oynadığınızda biraz düzelmesi ama istediğiniz gibi olmaması sürecinden sonra mı karar verdiniz? Eğer bobinde kopukluk ya da korozyon yok ise bozuk olduğunu hiç sanmıyorum.

Sekuec

Alıntı yapılan: ipek - 09 Nisan 2015, 18:04:53
bu tür bobinlerin alt kısmında silindirik yapıda yüksek Q lu gümüş kapasiteler bulunur,bunların üstü pırıl pırıl temiz gümüş değilde kararmış ise kapasite değer değiştirmiştir. elektronlar koparak kayboldukları için kapasite değeri düşer,örnek on yıl evvel bu bobinde 82pf kapasite vardı aradan geçen zaman kapasiteyi 75Pf'ye indirgedi,sizin yapacağınız kapasite alttan hangi uçlara bağlı onu bulmak,sırası ile 10pf,15pf,22pf gibi buraya paralel kapasite bağlamak,sadece sabıra ihtiyacınız var,çünki bu bobin fabrikada vokulaskop diye pahalı bir alet ile ayarlanıyor,siz yada tv tamircisi farketmez deneme yanılmanın dışında bir alternatifiniz bulunmamaktadır.

not es kza hallettiniz varsayalım bu kapasiteyi mutlaka NP0 yada COG tipi ile değiştirmeniz şarttır.
Yazdıklarınız çok doğru...Bu arada az evvel tv yi tamir ettim....Nasıl yaptığıma gelince bir kaç tane tv tamircisine fikir danışarak yaptım muayyen bobinin altındaki sizin deyiminizle ipek  yüksek Qlu gümüş kapasiteyi kırdım muayyen bobini tekrar yerine lehimledim 15 pf dan başlayarak mercimek kond... uygun olan ayaklara lehimledim tv yi otomatik aramaya verdim bir tarafdan muayyen bobini döndürerek netlik yakalamaya çalıştım 15 pf da verim alamayınca 17 pf olanı taktım ve tekrar aynı yolu izledim sonunda cam gibi görüntüyü yapmayı başardım....Tv tamircileri de bu şekilde yapıyormuş konu başka yerlere saptı ben parçayı bulmak için konu açmıştım ama malesef bulamadım...9 yıldır elektronikle uğraşıyorum ilk defa bir tamir bu kadar canımı sıktı...Yardımcı olan herkese teşekkür ederim... tv nin görüntüsünden bir resim az önce çektim fakat bulanık çıktı resimdekinden kat kat daha net....

ipek

Afferin aldın,ama ipek bey olacak.

Sekuec