Basit bir boost converter tasarımı

Başlatan Cemre., 26 Nisan 2015, 21:16:37

Cemre.

Alıntı yapılan: JOKERAS - 27 Nisan 2015, 23:35:38
P kanal mosu süreceksiniz pek bir fark yok,PWM sinyalini oransal uyum sağlamak için invert etmeniz lazım.
Bu durumda dışarıya 2 adet  push pull npn npn transistör koyup deneyin.
MC'nin SWE emitter ucunu şase yapıp collectör ucunu push pull transistörlerin birleşmiş olan base'lerine bağlayın.
VCC'den 1k bir direnci bu base'lere bağlayın,sinyal invert oldu.

R3,R4 düğümü internal Vref 1.25v üzerinde bir değer veriyorsa  comparatör iletimdedir dolayısı ile
osilasyon susmuş olur.
R4'e bir trimpot bağlayıp Vref'i 1.25v'u geçmeyecek şekilde ayarlayıp deneyin.

Hocam bunu ne555'li devre için soruyorum aslında, diğeri için zaten bir problem yok.

Bir transistörle sinyal invert etmeyi biliyorum, peki bu 45kHz'de işe yarar mı? Eğer yarayacaksa zaten N kanal Mosfet'i de ne555'in çıkışını invert ederek kullanabilirim?

JOKERAS

Alıntı yapılan: huseyin67 - 27 Nisan 2015, 23:37:26
Hocam bunu ne555'li devre için soruyorum aslında, diğeri için zaten bir problem yok
Valla usta kafam döndü:)
artık orasını siz çözeceksiniz,gitti sizin 100tl:)

Cemre.

Son dediğim budur hocam, %40duty lazımdı, %60 ürettim NE555 ile, 2n2222 ile invert ettim, Nkanal Mosfete girdim ve boost ettim, olur mu?

fatih6761

Alıntı yapılan: huseyin67 - 27 Nisan 2015, 23:44:18

Son dediğim budur hocam, %40duty lazımdı, %60 ürettim NE555 ile, 2n2222 ile invert ettim, Nkanal Mosfete girdim ve boost ettim, olur mu?

Hocam bu devrede gate şarj akımı 1k üstünden geliyor yüksek frekansta mos daha açılmadan duty cycle sona erer.
Yapmanız gereken 2n2222+1k direncin çıkışına mosfet değil push pull sürücü bağlamak. Bu push pull sürücünün çıkışına mosfet bağlamak.

Q1 Q3 yerine sırayla BC338 BC328 kullanılabilir.
R1 R6 1k veya 3k3 4k7 vs olabilir.İhtiyaca göre R3 artıp azalabilir ama 10R iyi gibi. Denemeniz lazım. R5 yerine sizin boost devreyi uygun şekilde birleştirin.

Hocam şu an bilgisayarımda proteus kurulu değil olsa çizip atardım.

Bu push pull devre N channel ve P channel moslar için çalışır. Yalnız Vdrive denen gate sürme voltajı önemli 10voltun altına düşmemeli.

edit: Vin denen uca sizin devrede mosa giden uç bağlanacak.

Cemre.

Hocam push-pull yapisi kullanmadan devreyi kurali bir kac gun oldu. Devreden 5 adet yaptim kendim ve arkadaslarim icin. Onlarin devreleri calisti ancak benimki calismadi, biraz uzucu birsey oldu yani benim icin. Neyse sonuc olarak elimdeki cizimi degistirmeden calistigini gordugum devreyi tekrar kurmayi planliyorum telafi gunu icin..