Aurdino nedir nasıl öğrenilir ?

Başlatan mustafa_temel, 07 Mayıs 2015, 18:56:01

mustafa_temel

ardunio öğremek istiyorum acaba nasıl öğrenebilirim nerden başlamalıyım ?  aurdino ile neler yapılabilir ? bu konuda beni aydınlatabilirmisiniz acaba ?
"Dünya R-S-T üzerinde döner."

Tagli

Öncelikle seni tanıyalım. Alt yapın ne durumda? Arduino hakkında sen ne biliyorsun? Yazılım geliştirme ve elektronik konusunda bilgi birikimin nasıl? Kullandığın bir programlama dili var mı? Yapmayı planladığın bir projen var mı? Bu sorulara cevap verirsen daha doğru yönlendirmeler alabilirsin.

Arduino ile ilgili temel kaynak resmi sitesi olan arduino.cc'dir. Bunun dışında da internet üzerinde fazlaca kaynak bulunur her dilde. Google'da "Arduino Dersleri" diye aratırsan pek çok sonuçlar karşılaşacaksın.

Arduino ile herhangi bir mikrodenetleyici ile ne yapabilirsen onu yapabilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

mustafa_temel

Alıntı yapılan: Tagli - 07 Mayıs 2015, 19:34:49
Öncelikle seni tanıyalım. Alt yapın ne durumda? Arduino hakkında sen ne biliyorsun? Yazılım geliştirme ve elektronik konusunda bilgi birikimin nasıl? Kullandığın bir programlama dili var mı? Yapmayı planladığın bir projen var mı? Bu sorulara cevap verirsen daha doğru yönlendirmeler alabilirsin.

Arduino ile ilgili temel kaynak resmi sitesi olan arduino.cc'dir. Bunun dışında da internet üzerinde fazlaca kaynak bulunur her dilde. Google'da "Arduino Dersleri" diye aratırsan pek çok sonuçlar karşılaşacaksın.

Arduino ile herhangi bir mikrodenetleyici ile ne yapabilirsen onu yapabilirsin.

şöyle izah edeyim ben elektronik pcb kart basımı yapıyorum pic programlamdan pek anlamam ama okulda duyduğum şu benim o bakır plakete basıp yaptıım devreleri aurdion ile kolayca yapabileceğim söylendi ben bunu merak ediyorum asıl birde pic programlamayla ne alakası var onu anlamadım yapacağımız devrenin kodları yeterli değil mi ???

emre_ak

veliusta

Arduino Budur;
PIC'ten pek bir farkı yoktur.

Örnekle anlatacak olursam;
ATMEGA328P + Bootloader Hex = ARDUINO
PIC18F4550 + Bootloader Hex = PINGUINO

Bu bootloaderi bir kez yükledikten sonra programlayıcı kullanmamıza gerek kalmıyor.
USB veya RS232 kolayca programlama yapılabiliyor.

mustafa_temel

Alıntı yapılan: veliusta - 07 Mayıs 2015, 23:02:55
Arduino Budur; (Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
PIC'ten pek bir farkı yoktur.

Örnekle anlatacak olursam;
ATMEGA328P + Bootloader Hex = ARDUINO
PIC18F4550 + Bootloader Hex = PINGUINO

Bu bootloaderi bir kez yükledikten sonra programlayıcı kullanmamıza gerek kalmıyor.
USB veya RS232 kolayca programlama yapılabiliyor.

bord örneğini anladım ama ondan sonrasını pek anlamadım ??   ;)
peki alacak olsam aurdio hangisini tavsiye edersiniz ??

erpay

Board örneği atmel ve etrafını örersen sana aruino olur demek.

Sen ne yapmak istiyosun bunun ile bir sürü çeşidi var.

mustafa_temel

Alıntı yapılan: erpay - 07 Mayıs 2015, 23:21:18
Board örneği atmel ve etrafını örersen sana aruino olur demek.

Sen ne yapmak istiyosun bunun ile bir sürü çeşidi var.

hocam benim atmel ile felan pek işim olmaz normal pic kullanırım ben picden kastım mesela LCD ekranda tarih saat derece gösteren bir devreyi aurdino ile nasıl yaparım veya bakır plakete yaptığım picli bir devreyi aurdino ile nasıl kurarım  mesele bu ???

erpay

Öyle bir devre için bir arduino alırsın onu jumper kablolar ile LCD ve söz gelimi LM35'e bağlayıp Arduino arayüzü ile yazabilirsin ama bu sana ne kazandırır ?

Arduino biraz herşeyin hazır olduğu yazılımcılara da hitap eden bir sistem. Pic ile bunların hepsini sen yapıyosun.

mustafa_temel

Alıntı yapılan: erpay - 07 Mayıs 2015, 23:30:23
Öyle bir devre için bir arduino alırsın onu jumper kablolar ile LCD ve söz gelimi LM35'e bağlayıp Arduino arayüzü ile yazabilirsin ama bu sana ne kazandırır ?

Arduino biraz herşeyin hazır olduğu yazılımcılara da hitap eden bir sistem. Pic ile bunların hepsini sen yapıyosun.

evet ne kazandırır bana  ??? 
o zaman aurdino nun  mantığı ne burda ?  tek özelliği bakır plakete basmak yerine direk borda yapıyon olay bumu ??

erpay

Ne kazandıracağı senin ne yönde ilerlemek istemene bağlı. Diyelim ki senin asıl işin bunlarla uğraşmak değil de bunları hazır kullanarak başka şeyler yapmak o zaman evet bu senin için çok uygun. Fakat senin işin ile adamların yaptığı kesişiyorsa ve bunları öğrenme yerine hazır alıyosan mesela kütüphane yazamayıp ya da yazamayıp kullanmaya devam ediyosan kaybettirir.

baran123

Programlama öğrenmek istiyorsan, PIC + ASM ile başlarsan azıcık da ingilizce ve çevirme isteği ile datasheet sayesinde işlemciye tam hakimiyet sağlarsın.Arduino biraz daha yüzeysel diyebilirim.Zamanın ve isteğin varsa derinden girmek çok iyidir.Benim görüşüm bu tabi :D

mesaj birleştirme:: 07 Mayıs 2015, 23:39:30

Alıntı yapılan: mustafa_temel - 07 Mayıs 2015, 23:33:45

evet ne kazandırır bana  ??? 
o zaman aurdino nun  mantığı ne burda ?  tek özelliği bakır plakete basmak yerine direk borda yapıyon olay bumu ??
Elektronikle fazla uğraşmak istemeyener kullnıyor mesela.

mustafa_temel

Alıntı yapılan: erpay - 07 Mayıs 2015, 23:37:34
Ne kazandıracağı senin ne yönde ilerlemek istemene bağlı. Diyelim ki senin asıl işin bunlarla uğraşmak değil de bunları hazır kullanarak başka şeyler yapmak o zaman evet bu senin için çok uygun. Fakat senin işin ile adamların yaptığı kesişiyorsa ve bunları öğrenme yerine hazır alıyosan mesela kütüphane yazamayıp ya da yazamayıp kullanmaya devam ediyosan kaybettirir.

valla usta pek anlamadım kafam karışıtı ...   :-\

mesaj birleştirme:: 07 Mayıs 2015, 23:41:55

peki deneme amaçlı bir tane alsam hangi modelini tavsiye edersiniz  ? internetten baktım cep telefonu gibi birçok modeli var ??

erpay

Amaç elektronikse Arduinodan uzak dur diyebilirim en basit şekilde.

Baran'ın dediği asm ve pic önerisi de güzel mesela.

Recep METE

Ardunionun açık kaynak kodlu olması en güzel tarafı. Her konuda proje bulabilirsiniz. Quatcopter bile yapabilirsiniz. Picde bu işler çok uzmanlık istiyor. Ccs c bayağı iyi bilmeme rağmen kızıl Ötesi olayını bir türlü yapamadım. Arduino ile on dakika sürdü.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d