Ardunio Nano, Pic16f877 den bile küçük ve daha işlevsel

Başlatan Recep METE, 09 Mayıs 2015, 08:40:03

hgs

Alıntı yapılan: Karamel - 10 Mayıs 2015, 22:20:59
hayir. otur herseyi bastan yaz diyen hocalarima z hocamin sordugu soruyu sormak istiyorum. st kutuphaneleri suan moda? bunlari kullaninca nasil professional oluyoruz? ne yapiyor bilmiyoruz ki? yani code lari acip bakabiliyoruz ama anlamiyoruz? biz mcirocontrollerin registerleri yerine high_pin yazmayi ogrenmisiz?

Senin bu z abin bir zamanlar tüm kütüphanleri ben yazacağım, bunlarıda asm ile yazacagım diyordu. Bunun için gerbayla eemkutayla vs bir çok adamla tartıştı. Sonra tartıştığı adamları başka başlıklarda sıkıştırmayıda sever. Gidip başka başlıklarda çorba olup her türlü uzatır. Gerbay eemkutay bunların 2 örneği. 2 side şu anda foruma girmiyorlar. Bunların girmemesinden z kaybetmedi yada klein yada allegro kaybetmedi. Sen ve senin gibi bu işlerle uğraşan yeni arkadaşlar kaybetti. Tabi bu bir bayrak yarışı insanların yerleri iyi kötü dolar diyerek ne dediğimin çok farkında olduğumuda belirteyim. Bu konuyu kapatmadan yazayım. Z şu anda fxdev ve mühendisbeyin yazdığı her konuda biliyorsa yazmaktan çekinmiyor. Bilakis hemen dahil oluyor. Ama amaç belli, bilgi alışverişi ikinci aşamada olduğu çok net gözüküyor.

Senin bu z abin, projelerinde arduino kullanmıyor. Kullanmayacakda. Stmli mcu kullanıyor. (Bir halt etmiş gibi olmasın, stm F1li mcuyuda ona ben söylemiştim). Bugünkü şartlar  değişmedikçe atmelin arduino bootlu bir mcusunu kullanmayacağını, arm mcularla devam edeceğine ben kefilim.
(Ben kefil olduğum için atmelli kart kullanmaya başlarsa çok ironik olur :) ).
(Arduino bootlu mcu kullanmayacağına dair bir başka güvencem daha var. Gerekirse onuda yazarım. Arduino ile kod yazarım derse o durumdan bahsederim. Hemen arduinolu mcu ile kod yazmayı anında bıraktırırım. :) )

Asm konusuna tekrar geri dönelim orada asıl sorduğun soru ile alakalı konuşulması gereken bir mesele daha var.
Senin bu z abin bir zamanlar herşeyi asm ile yazmak taraftarıydı. Tüm driverları dahil kendisinin yazması gerektiğini bu gavurlara güvenmediğini çok söyledi. Şimdi C kullanıyor. C ile alakalı bir konusu da var. Cde de bir sürü lib zaten geliyor.  Ben bunları kullanmıyorum desede ben kullandığını düşünüyorum. Kodlarını sakladığı için bu konuda ne benim nede onun sözü gerçeği bence yansıtmaz. O ben kullanmıyorum desede gerçek öyle olmayabilir. Lib meselesini nasıl bu kadar çabuk kabullendi z ?? Arduino liblerine nasıl sıcak yaklaşabiliyor??

Senin bu z abinin savunduğu bir başka fikirde, asm ile yazılan kodun en iyi en hızlı kod olduğunu her kb ın her cycle ın önemi olduğunu söylerdi. Bununla en ateşli tartışmaları yapardı. Şimdi C de yazarkan ve geniş imkanlı mcular olduğundan bunlara takılmıyor. Ama el insaf zamanında bu şartları sağlamak için 500 kere insanlara laf etmişken, Bu kadar üst seviye bir dilden kodların ne kadar savurgan, imkanların ne kadar bol bol kullanıldığına hiç girmiyor. Acaba neden ?

Z abin bunları yaparken çok taraftarı oldu. ( Onun hakkında bir yazı yazdığımda sağdan soldan çatmaya çalışan az olmuyor değil. Adam insan arkadaşlar üstün bir varlık değil. Ben hatalar yapıyorum. her şeyi bilmiyorum. Oda hatalar yapabilir, her şeyi bilmeyebilir.) Bu kadar taraftarı kazanırken savunduklarını burada gömdü. Bu arkadaşlar bunun farkındamı  ?

Z zeki araştırmacı birisi. Yeniliklere çok açık diyemeyiz. Bazı, yok pek çok tutucu yanları var. TI takıntısı, asm takıntısı. Bunları zorlada olsa aşıyor. (Buda bir başarı.) Bence burada arduinoyu savunmasının nedeni yukarıda saydığım bazı duygular yüzünden olması yüksek ihtimal dahilinde.

Allegro ve klein içinde 1-2 satır yazabilirim. Ama durduk yere tartışmanın safını büyütmek istemiyorum. Z ve taraftarları zaten oldukça fazlalar. Daha geniş cephe ile tartışmaya girmeyeyim.

Tagli

Ne yalan söyleyeyim, ben epey eğleniyorum. Birkaç sayfa daha devam etse çok hoş olur.
Gökçe Tağlıoğlu

HeCToR

Peki sizlerin övdüğü gibi Arduino Muhteşem ve harika olsun. Sizlere özel bir soru sormak istiyorum herkezin özel hayatı sonuçta En çok parayı kim kazanıyor ?
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

Tagli

Arduino'yu piyasaya sürenler :)

Hayır, kullananlar değil.
Gökçe Tağlıoğlu

Klein

Alıntı yapılan: hgs - 10 Mayıs 2015, 23:27:40
Allegro ve klein içinde 1-2 satır yazabilirim. Ama durduk yere tartışmanın safını büyütmek istemiyorum. Z ve taraftarları zaten oldukça fazlalar. Daha geniş cephe ile tartışmaya girmeyeyim.
Yazın önemli değil. Savaşta değiliz, kimseye karşı cephe açmış da değiliz. En azından kendi adıma öyle. Aurdinoyu savundum diye kimsenin taraftarı değilim. Hatta arduinonun bile taraftarı değilim. Mümkün olduğunca da bu tip guruplaşmalardan kamaya çalışıyorum. Ama  bu konuda benim bilediğim, sizin bildiğiniz bir şey varsa yazın ben de bileyim.

z

hgs yanlış tanımışsın beni. C ile tek bir satır kod yazmıyor  asm ile devam ediyorum. Her bir cycle'a hala önem veriyorum. Hala gerdeğe girmek için başkalarının kütüphanesini kullanmıyorum.

------

Ardunio kaynakları elbette hoyrat kullanıyordur. Şimdi bu vatandaşa ya bırak bunu asm ile paşa paşa kod yaz desem üstüme çullanırsınız. Delimiyim asm önerecek.

Ardunio konusunu öneriyorum çünkü Asm ile kod mu yazılır C kullanarak hızlı proje geliştirebilirsin diyenlerin sözüyle vuruyorum. Amaç hızlı kod geliştirmek ise Ardunio güzel seçenek.

-----

Bilgi paylaşmadığımı iddia etmene şaşırıyorum.  Gerbay,  Eemkutayla atışmalarımın olduğu her bir yazışmada bir sürü ipucu barındıran değerli bilgi kırıntıları ile dolu. Bu kırıntıları ya gerbay ya eemkutay yada da ben bırakmışımdır. Forumda asıl okunacak mesajlar o kavgalı mesajlar. İnanmıyorsan aç tekrar tekrar oku.

Benim yüzümden bırakıp kaçtıklarını hiç sanmam.

Forumda kızdırdığım adam çok olmuştur. Bunu kabul ederim gerekirse de kızdırmaya devam ederim.  Laf olsun diye kızdırdığım birisi varmı bulamazsın. Ya lafı yanlış anlamıştır ya öküz altında buzağı aramıştır ya da
yalan yanlış bilgilerle tartışmıştır.

Eğer benim yüzümden forumu terkeden varsa canı cehenneme.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Karamel

Hgs hocam. ben forumda hicbir hocamin fani degilim. genel bir fanlik var bende. bana herkes mentor legendary gibi geliyor. mesela siz pcb konusunda legendary gibi geliyorsunuz bana. ama boyle geliyorsunuz diyede sizin mesajlariniz altina sizi support edici mesaj yazmam.

mesajlarimin tamamini okuyacak vaktiniz varmi bilmiyorum ama eger okuyabilirseniz. amacimin ogrenmek ve brainstorming yapmak oldugunu gorebilirsiniz. yukarida arduinoyu ve st librarlerini sormustum. kimseye support bir mesaj degil yani. bu arada ben bu konulara hic girmezdim. iki gundur sosyolog gibi hissettim kendimi. bir an once toparlanip. elektronige donmek gerek......

hgs

klein
Benim bildiğim kadarı ile stm ile ürün üretiyorsunuz. Dönüpte arduino ile ürün üreme ihtimaliniz 0.

Burası makinacı, yada pc yazılım forumu değil. "Gömülü elektronik programcılık" konusunun ağırlıkta olduğu bir elektronik forumundayız. Bu işlerle uğraşacak arkadaşların çoğunluğunun mesleği elektronik üzerine.

Siz iş hayatınızda kullandığınız toolları, araçları malzemeleri değilde, hoby dünyasının popüler ürünü nü öneriyorsunuz. Stmli mcu kullanın arkadaşlar demenizi beklerdim.

mesaj birleştirme:: 11 Mayıs 2015, 00:14:50

Karamel, canım isterse yazıyorum istemezse yazmıyorum. Benden çok daha iyi bilen arkadaşlar vardır pcb meselesini. Ama ya forumda değillerdir yada yazmıyorlardır. Ben göz göre göre yanlış yada eksik olduğunda tutamayıp yazıyorum. Yoksa yazma taraftarıda değilim. Bu arduino meselesinde de beni dürten bir şey yok. Ben donaım işi ile uğraşıyorum. Bunların hepsini üstüste koyup 10 tanesini yapabilecek durumdayım, yapıyorum bu konuda hiç bir sorun yok. Ama bak ben yazılımcı olmadığım halde bence yanlış bulduğum bu yönlendirmeye karşı çıkıyorum.

FxDev

Alıntı yapılan: hgs - 10 Mayıs 2015, 23:27:40
Senin bu z abin bir zamanlar tüm kütüphanleri ben yazacağım, bunlarıda asm ile yazacagım diyordu. Bunun için gerbayla eemkutayla vs bir çok adamla tartıştı. Sonra tartıştığı adamları başka başlıklarda sıkıştırmayıda sever. Gidip başka başlıklarda çorba olup her türlü uzatır. Gerbay eemkutay bunların 2 örneği. 2 side şu anda foruma girmiyorlar. Bunların girmemesinden z kaybetmedi yada klein yada allegro kaybetmedi. Sen ve senin gibi bu işlerle uğraşan yeni arkadaşlar kaybetti. Tabi bu bir bayrak yarışı insanların yerleri iyi kötü dolar diyerek ne dediğimin çok farkında olduğumuda belirteyim. Bu konuyu kapatmadan yazayım. Z şu anda fxdev ve mühendisbeyin yazdığı her konuda biliyorsa yazmaktan çekinmiyor. Bilakis hemen dahil oluyor. Ama amaç belli, bilgi alışverişi ikinci aşamada olduğu çok net gözüküyor.

Senin bu z abin, projelerinde arduino kullanmıyor. Kullanmayacakda. Stmli mcu kullanıyor. (Bir halt etmiş gibi olmasın, stm F1li mcuyuda ona ben söylemiştim). Bugünkü şartlar  değişmedikçe atmelin arduino bootlu bir mcusunu kullanmayacağını, arm mcularla devam edeceğine ben kefilim.
(Ben kefil olduğum için atmelli kart kullanmaya başlarsa çok ironik olur :) ).
(Arduino bootlu mcu kullanmayacağına dair bir başka güvencem daha var. Gerekirse onuda yazarım. Arduino ile kod yazarım derse o durumdan bahsederim. Hemen arduinolu mcu ile kod yazmayı anında bıraktırırım. :) )

Asm konusuna tekrar geri dönelim orada asıl sorduğun soru ile alakalı konuşulması gereken bir mesele daha var.
Senin bu z abin bir zamanlar herşeyi asm ile yazmak taraftarıydı. Tüm driverları dahil kendisinin yazması gerektiğini bu gavurlara güvenmediğini çok söyledi. Şimdi C kullanıyor. C ile alakalı bir konusu da var. Cde de bir sürü lib zaten geliyor.  Ben bunları kullanmıyorum desede ben kullandığını düşünüyorum. Kodlarını sakladığı için bu konuda ne benim nede onun sözü gerçeği bence yansıtmaz. O ben kullanmıyorum desede gerçek öyle olmayabilir. Lib meselesini nasıl bu kadar çabuk kabullendi z ?? Arduino liblerine nasıl sıcak yaklaşabiliyor??

Senin bu z abinin savunduğu bir başka fikirde, asm ile yazılan kodun en iyi en hızlı kod olduğunu her kb ın her cycle ın önemi olduğunu söylerdi. Bununla en ateşli tartışmaları yapardı. Şimdi C de yazarkan ve geniş imkanlı mcular olduğundan bunlara takılmıyor. Ama el insaf zamanında bu şartları sağlamak için 500 kere insanlara laf etmişken, Bu kadar üst seviye bir dilden kodların ne kadar savurgan, imkanların ne kadar bol bol kullanıldığına hiç girmiyor. Acaba neden ?

Z abin bunları yaparken çok taraftarı oldu. ( Onun hakkında bir yazı yazdığımda sağdan soldan çatmaya çalışan az olmuyor değil. Adam insan arkadaşlar üstün bir varlık değil. Ben hatalar yapıyorum. her şeyi bilmiyorum. Oda hatalar yapabilir, her şeyi bilmeyebilir.) Bu kadar taraftarı kazanırken savunduklarını burada gömdü. Bu arkadaşlar bunun farkındamı  ?

Z zeki araştırmacı birisi. Yeniliklere çok açık diyemeyiz. Bazı, yok pek çok tutucu yanları var. TI takıntısı, asm takıntısı. Bunları zorlada olsa aşıyor. (Buda bir başarı.) Bence burada arduinoyu savunmasının nedeni yukarıda saydığım bazı duygular yüzünden olması yüksek ihtimal dahilinde.

Özel hayatta hgs ile zıt karakterler olabiliriz yalnız doğru bir yerde buluşuyor!

Benim yeni arkadaşların bilmediği, eskilerin bilip sustuğu konuyu yazmaya hazırlandığım şeyi yazmış zaten hgs.
Bugüne kadar bu Z arkadaş, yukarıda görülen adamların üstüne oynadı ve bu adamlar kaçtı gitti. Ben ve bir çok arkadaşım o adamlardan çok şey öğrenmişti. Geçmiş açılınca ben de neden forumdan gittiğimi hatırladım, yine Z yüzündendi! 14 bin küsür mesajımı bu adam yüzünden sildirdim! O 14 bin mesaj içerisinde hiç yoksa bir kaç tanesi bugünkü arkadaşlara fayda sağlardı. O mesajlar içerisinden bugün yayınlanan 3 E-Kitap çıkmıştı.

Ekleyeyim, bu Z arkadaşın üretim tecrübesi 0 yazıyla SIFIR! O yüzden bu konuda konuşanlara her zaman garezi oldu, bunun kendi hobiciliğinden çıkamadığı için olduğuna ben eminim.

Ve eminim, sigara yanıkları dolu masasının, bir kenarına tutuşturduğun sigarayı şu an eline aldın ve yazdıklarımı okuyorsundur.

Sadece şunu diyeceğim, senin oynadığın oyunları sana karşı oynamaya kararlıyım. Açık vermemeni öneririm.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

hgs

Z tekrar okursanız iyi olur. Ben sizin yüzünüzden gittiler demedim. Bir takım meseleler oldu. Bunda sizin katkınız olmuş, olabilir olmamışda olabilir. Mesele bu değil, bence mesele gidişlerinde sizin tek satır laf etmeden tarafsız kalmanız.

Bu bir seçimdir. Buna saygı duyuyorum. Bu kadar etkinken bu tip meselelere girmek istememiş olabilirsiniz.

O kadar tartıştığınız eemkutayın, gerbayın eksikliğini hiç hissetmiyorsanız sorun yok. Kalanlarla devam edilir,ediliyor zaten.

Klein

Alıntı yapılan: hgs - 11 Mayıs 2015, 00:11:17
Benim bildiğim kadarı ile stm ile ürün üretiyorsunuz. Dönüpte arduino ile ürün üreme ihtimaliniz 0.

Burası makinacı, yada pc yazılım forumu değil. "Gömülü elektronik programcılık" konusunun ağırlıkta olduğu bir elektronik forumundayız. Bu işlerle uğraşacak arkadaşların çoğunluğunun mesleği elektronik üzerine.

Siz iş hayatınızda kullandığınız toolları, araçları malzemeleri değilde, hoby dünyasının popüler ürünü nü öneriyorsunuz. Stmli mcu kullanın arkadaşlar demenizi beklerdim.
Evet STM kullanıyorum. Muhtemelen Arduino'da kullanmayacağım.  Hatta çevremde arduino ve eski model MCU kullananları da STM veya benzeri yeni nesil MCU kullanmaları konusunda cesaretlendiriyor ve mümkün olduğunca bilgilerimi paylaşmaya çalışıyorum.  Üretici olan veya  bir cihazdan 1-2 taneden fazla üretecek olan hiç kimsenin de kullanacağını düşünmüyor ve önermiyorum.  Arduino'ya bu kadar yüklenilmesini anlamıyorum sadece. Arduino kullananların bu kadar aşağılanmasını anlamıyorum.   O kadar geniş bir yepazesi var ki, neden 1-2 tane ürün üretecek adam donanım tasarlamaya çalışsın , neden st'nin kitlerini vs.. kullansın. Bunu anlatmaya çalışıyorum.

hgs

Fxdev senin ilk seferdeki gitmende z ile olan bir sorun olduğunu bilmiyordum.  Öğrenmiş oldum.

z

Adam benim gibi fan boy olmak zorunda değil ki. Bir projesinde Ardunio kullanır bir başka projesinde STM bir diğerinde de PIC.

Ardunio da bir seçenek.

Es kaza bir projede web server işi vs çıksa gerçekten de bu işi yapmam gerekiyor olsa STM nin kıçına bir tane Aurdino takarım herhalde. 

Ben neye dellendim. Ardunio kullanırsan profesyonel olmazsın. Keil'in kütüphanelerini çağırırsan o başka .....

Yahu bir zamanlar 8051Basic vardı. Adamlar Basic'i çipin içine gömmüşlerdi. Roma doğrudan basic kod atıyordun. Bunu da piyasaya Intel çıkartmıştı. Adamlar bununla proje üretiyorlardı.

Şimdi de Ardunio'ya laf atıyorsunuz. Siz kimsiniz ki laf atıyorsunuz. Ardunioya IDE yazabilen kütüphane geliştirebilen adamları eleştiriyorsunuz.

Bu güne kadar yaptınız mı bu çalışmanın bir benzerini. Geçiniz.....
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HeCToR

14000 mesaj ne demek @FxDev çok üzüldüm gerçekten yazilanlardan şunu anladımki forumda liderlik savaşı varmışta bizler hiç farkında değilmişiz
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

FxDev

@BİLİRSHOP: Ben oldukça küçüğüm yaş konusunda, belkide buradakilerin en küçüğü benimdir :)

Benim sonum hayırlı değil bu forumda. Facebook'taki gibi dondurma seçeneği olsa iyi olurdu :)

@hgs: Çok basit bir konuda tartışma başlamıştı, yine buna benzer bir konu idi. Yine arkasına destekçilerini topladı, yine bu şekilde, forum yöneticilerine söyledim, çözüm bulunamayınca da gitmiştim. 1 ya da 2 sene sonra da Ramazan'ın isteğiyle geri dönmüştüm.

@CORTEX: z'yi siz de iyi takip edin, kendi yaptığı işin tam tersini şu an bana, yarın size karşı başkalarını kışkırtarak savunacaktır. 2006'da üye oldum, 2010'dan beri z'yi takip ediyorum, yaptığı budur. Diyoruz işte @hgs ile birlikte, adam hâlâ ASM ile yazıyorum diyor, size kalkmış Ardunio takılın diyor. Ben ise arkadaşlar bu işin oluru şudur ben de onu kullanıyorum diyorum. Kimse bunu göremiyor ya da görmek istemiyor, bir de şak şak tutuluyor.

Forumun arka planında dönenleri boşverin, o kısımlara hiç girmeyin, orası Picproje'nin deep web'i.

Yalnız benim liderlik gibi bir vasfım ve isteğim yok.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!