Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

I2C VE USART

Başlatan HEXF2, 08 Haziran 2005, 08:38:09

HEXF2

Beyler PIC16F877 kullanarak seri bir eeproma veri yazabiliyorum SSP kullanarak yani I2C protokolüyle fakat programa USART eklediğim zaman EEPROMA veri yazılmıyor ben bilgisayardan seri olaral aldığım veriyi eeprom'a kaydetmek istiyorum ama olmadı acaba baund uyuşmazlığından olabilir mi? I2C 400 Baund olarak ayarladım USART ise 9600bps acaba bu sorun çıkartır mı?

bigbey

nasıl bir yazılım yaptığını bilmiyorum ama bence baund ile ilgili bir sorun değil.
bilgisayardan gelen talepler ile I2C ye yazma anı çakışıyor olabilir.
birde interrupt kullanıyormusun (input buffer full işlevi)
bilgisayardan sadece bir kez bilgi gönder (bilgisayardan ikinci bir bilgi gelmesin) ve I2C ye yaz eğer sonuç alıyorsan işlemler arası çakışma yaşıyorsun.
TA6R

fyper

sanırım ikisi de aynı "baud rate generator"u kullanıyorlar. bir birleri arasında geçiş yaparken (i2c ve usart) tekrar baud rate ayarlarını yapıyor musnuz?

HEXF2

Ben bu devreyi PROTEUS ta simüle ettim çakışma filan zannetmiyorum ama ikiside baund gen.kullanıyorlarsa neden I2C nin baund hızı SSPADD yazmacına yazılıyor USART ın ki ise SPRGH yazmacına yazılıyor bunlar farklı yazmaçlara yazılsada aynı generator!ü mü kullanıyor

fyper

eğer asm yazıyorsanız  programı bir de c koduyla yazıp deneme ihtimaliniz var mı
oradan oluşan asm dosyasını inceleyerek belki sorununuza bir çözüm bulunabilir.
daha önce 24c16 ve usart ben de sorunsuz bir şekilde c de yazdığım bir programda çalışmıştı.

bigbey in dediği gibi bilgisayardan veri gelişinde i2c ile haberleşildiğinde bir çakışma olabilir.

bigbey

Ben baktım
Baud rate generatörler bağımsız
pdf dosyasında sayfa 76,99,101
isterseniz göderebilirim.
bana göre bilgisayarın taleplerine PIC cevap vermekten
I2C ile ilgilenemiyor.
TA6R

HEXF2

Beyler ben bu programı PROTEUS ta simüle ediyorum yani bir çakışma olduğunu sanmıyorum simüle esnasında da böyle bir problem olabilir mi?

Bigbey bende baktım şimdi PDF e gerçekten bağımsız ya beyler aslında ben PBP ye geçmek istedim ama bir yığın sorun yaşadım misal en basitinden ben zamanlamanın kritik olduğu yerlerde ASM kodu yazmak istiyorum PBP içinde fakat ASM içinde dallanmalar yapamıyorum misal PBP ait programından bir ASM alt programı çağırabiliyorum ama ASM içerisinden bir ASM ALT PROGRAMI çağıramıyorum aynı zamanda ASM programı içerinden bir PPB alt programıda çağırıp geri dönemiyorum işte bu yüzden PBP den uzaklaştım uğraşıyoruz böyle ASM ile işte millet ASM den geçti biz hala takılıyoruz bu PBP tam anlamıyla öğrenebiliceğim yer yok mu beyler ya Orhan ALTINBAŞAK kitabı aldım programların bir tanesi bile çalışmıyor kitaptaki adam doğru anlatmış programda yalnış yazmış ne yapıcaz bilmiyorum birde C dilini deniycem yardımlarınız bekliyorum

aster

bu konuyu sevgili ETE arkadaşımız işliyor
makaleler ana sayfada makaleler bölümünde devamı burada
https://www.picproje.org/index.php/topic,5738

HEXF2

O işlediğini kadarını ben aşmışım hoca LCD,Led filan bunlar basit işler bekliyoruz bakalım daha konu ilerledikçe benimde işime yarayan bişeyler çıkar heralde bu arada soruma hala cevap alamadım

Veli B.

Aslında "asm call" diye arama kısmında aratırsan istediğin cevapları sanırım bulacaksın.Ben bir kaç mesaj buldum.

https://www.picproje.org/index.php/topic,5912&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=asm+call

bigbey

Arkadaşlar Proteus'a bu kadar güvenmeyin benim dışarda yapıp çalıştırdığım bir sürü devre var bazılarını proteus da deniyorum ama çalışmayanlar var.
proteus simulasyon programlarında bahsetmeye çalıştığım çakışmaları göremezsiniz.
TA6R

HEXF2

@Katana verdiğin link'e tıklıyorum şifre gilan soruyor ama giriyorum seçtiğiniz başlık bu forumda yok diyor ??????

Bu arada @katana senle daha evvel konuşmuştuk ben DTMF il etelefon üzerinden cihaz kontrolü devresi ile uğraşıyordum fakat yine problemlerim var ve aynı zamanda bu devreye yeni özellikler eklamak istiyorum sen bu işi daha evvel yamışsın sanırım bana yardımcı olabilirsin sıkılmazsan özelden konuşalım mı? :roll:

Veli B.

Link çalışıyor ama sen istersen arama bölümümüzde "asm call" diye arat, aynı yere çıkarsın.
Öm ile sorabilirsin ama bordta açık olarak sorsan sanırım daha faydalı olur. Ne dersin?

HEXF2

@katana board ta sorayım biliyorsun ilk olarak birkaç gün yalvarıyorum yani kimse cevap yazmıyor sorduğum sorular saçma değil yani neyse ben topic açayım ama senle ara sıra özelden haberleşmek isterim tabi istersen  :)

Veli B.

Elbette, her zaman ve memnuniyetle  ;)