Elektronik kaynak makinesi için malzeme seçimi

Başlatan z, 09 Haziran 2015, 01:38:29

z

Max 60A verecek çanta tipi kaynak makinesi yapmak için yüksek frekans tarafındaki doğrultucu diyodlar ve IGBTler için iç piyasadan temin edilebilecek malzeme isimleri verebilirmisiniz?
Gene yüksek frekans transformatörü için iç piyasadan temin edilebilecek nüveler nelerdir?

Satıcı adresi de lazım.

En fazla 2kg ağırlığında makine için ön çalışma yapmam gerekiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

xenix

Çıkış gerilimini bilmiyorum ama eğer 6 volt kabul edersek, yaklaşık 400W güç kaynağı yapmak gerekiyor.

Full bridge topoloji uygun. Eğer tek fazdan besleneceksen Infineon dan 650V luk coolmos mosfetleri kullanabilirsin, bu akım seviyesinde IGBT ten daha düşük anahtarlama ve iletim kaybı olacaktır. MOSFET, IGBT ve diyotları  Özdisan'da bulabilirsin.

Nüve olarak anahtarlama frekansına bağlı olarak ETD44, ETD49 veya ETD55 geometride n27 veya n87 malzemeden nüve bu iş için yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Bu malzemelerde kolay bulunabiliyor.

Kolaylıklar diliyorum hocam.

z

Klein

Abi iç piyasa konusunda neden bu kadar ısrarcısın? Verirsin siparişi 1 haftada elinde.  Bulabildiğin malzemeyi değil, istediğin malzemeyi kullanırsın.

z

Ne bileyim yanar ederse hemen yenisini sipariş edip çalışmayı kesintiye uğratmam diye...

xenix

Trafo için ETD 49 kullansan 120gr nüve ağırlığı var sadece, sargısı ile beraber trafonun ağırlığı 250gr olabilir.  Çıkış endüktörü de 200gr olsa, diğer malzemeler ile devre kartının toplam ağırlığı 700-800gr olabilir. Geriye soğutucu, kutu, ve yüksek akım konektörleri kalıyor. Plastik kutu ve fanlı bir soğutma sistemi ile 2kg hedefi bana tutturulabilir gibi geliyor.

mesaj birleştirme:: 09 Haziran 2015, 17:14:22

SiC MOSFET ler ve diyotlar kullanarak, bu güç seviyesinde 300-500kHz anahtarlama yapılarak trafo ve çıkış reaktörü küçültülebilir, kayıplar da az olacağı için ufacık bir kaynak makinesi yapılabilir :)

z

Peki hiç doğrultma işlerine girmesek 20Khz AC ile kaynak yapılabilirmi?

ercan_t

merhaba,

şu sitede 100A lik bir sistem yapılmış belki işinize yarar. video ve schematic de var

http://danyk.cz/svar_en.html

Logan

Otto marka bir kaynak makinesi geldi elimize. 120A - 2 ya da 3 kilo.

160A kaynak makinesi için kullandığımız trafonun ağırlığı 400 gram kadar. 60A'de bu 250 grama düşer. Full bridge topoloji, izole kılıf 4 adet 20A IGBT, çıkış tarafında 2 adet 60A / 200V diyot, primer ya da sekonder feedback kontrol devresi, giriş tarafına 2 adet 330uF/400V kondansatör ile 25A köprü diyot.

Bunları toplam ağırlığı 2-3 kiloyu bulur. Plastik kasa olursa çok daha iyi olur.

Küçük bir aluminyum soğutucu. Hem giriş hem de çıkış tarafını soğutur. 24V 3400 RPM fan.

Tamamdır.

Malzemelere gelince Fairchild ya da ST kullanılabilir. İç piyasada bolca mevcut.

Trafo konusunda bir şey diyemeyeceğim. Ulus halleder diye düşünüyorum.
İmza.

z

20 hatta 40Khz ile AC akım kaynak işine ne diyorsun?

restore

hocam kontrolcü ne ve nasıl  düşünüyorsunuz ?

z

Logan

Valla üstad AC kaynak işi biraz yaş. Şimdiye kadar hiç bir makinede rastlamadım. Yapmasına yapılır ancak muhtemelen kaynağın yoğunluğunu ve kaynak banyosunu bozar. Çok iyi kontrol etmek gerekir. Ayrıca farklı elektrodlarda farklı sonuçlar alırsın. Çok uğraştırır.

Şu an tam dijital kontrollü PFC'li kaynak makinesi üzerine çalışıyorum. Ana hatları ile bitirdim, kaynak yaptım. Ufak tefek detaylar (Hot start, anti-stick vs. vs.) kaldı. İşe başlamadan önce ST'nin STM32F103 ile TI'ın 320F28035 arasında kararsız kaldım. CLA desteği sebebi ile tercihim TI'dan yana oldu. Ancak ST kullanarak da çok rahat yapılır.

60A makine için 2 kg hedefine ulaşmak çok zor değil. Hele ki EMC şartı aranmıyorsa çok rahat yaparsın.

İyi çalışmalar.
İmza.

z

Kaynak işlemi esnasında ark boyu makineyi kullanan adamın el hareketlerinden etkilenir ve bunun kompanze edilmesi DC kontrolde kolay olur.

Öte yandan DC kaynakta ark süreklidir. Halbuki AC kaynakta  AC akımın her sıfır geçişinde ark söner. Tekrar başlaması için yüksek voltaja ihtiyaç duyulur.

Arkın yeniden başlatılması teknik bir problem ve bir şekilde aşılır. Bu AC kaynağın dezavantajı. Fakat DC kaynaktada ark üflemesi olayı olurken AC kaynakta bu yaşanmaz.

Öte yandan eğer 50Hz ile yapılan kaynak kötü de olsa iş görüyorsa 20Khz de yapılacak kaynağın da iş görmesi lazım.

Bu yöntemin en büyük avantajı çıkış doğrultucularının olmaması hem maddi kazanç hem de güç kaybından kazanç var.

Bunlar benim çıkarttığım sonuçlar. Bir denemek istiyorum.

Belki de yapılamaması için göremediğim bazı sorunlar vardır.