malzeme tavsiyesi

Başlatan okay57, 09 Haziran 2015, 02:53:32

okay57

İyi geceler arkadaslar. Okulumuzda mikrodenetleyicile,elektronik devre tasarim dersleri icin lab kuracagiz. Bu lab icin alinabilecek malzemeler icin yardimda bulunur musuz? Lab ta proje yapimina oncelik verilecektir.

optimum

Ne gibi elektronik malzemeler ve mikrodenetleyiciler kullanmak istediğiniz önemli .

z

Eğitimi verecek hocanın iyi tanıdığı bir işlemci seçin.

Ucuz bir sokete takılmış bu işlemci + 2*8 LCD + bir iki buton + voltaj regülatörü + buzzer + RS232 interface ve 9 pin konnektör olan çok temel küçük bir kart için pcb tasarlayın.

İşlemci pinlerine pin headerlarla ulabilin.

Bu pcblerden 100 tane falan bastırın.

Her öğrenciye okul adına bu karttan 1 tane satın yada okulun imkanı varsa bedava verin.

Her öğrenci geri kalan malzemeleri piyasadan alsın ve okulda bir iki dersi montaja ayırın.

Demek istediğim malzemeler okula değil öğrencilere alınsın ve her öğrenci evinde de çalışabilsin.

Gerisi size kalmış. Bol bol örnekli dersler yapın.

İşlemcili kartınıza ufak tefek devreler eklemek isterseniz kablolarla dışarıdan bağlarsınız.

İki öğrenci bir araya gelip kartlarını birbiriyle falan da konuşturur vs vs....

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

okay57

Teşekkürler z hocam. Öğrencilere tabela,ölçü aleti, saat, robot vb. günlük hayatta kullanılan ve mezun olduktan sonra kendine iş imkanı ve altyapı sağlayabilecek projeler yaptıracağız. denetleyici olarak 16F,18F belki msp430  kullanabiliriz. Bu projelerde en fazla kullanılabilen mosfet,transistör, sensör vb modellerini benle paylaşabilir misiniz? Ben de yapılmış projelerde kullanılan elemanları listeme ekliyorum ama bazen önemli şeyler bilgi eksikliğinden ya da yorgunluktan gözden kaçabiliyor. Yardımcı olursanız...

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Bir kere öğrenciye delikli pertinaxa da olsa işlemci ile devre yapma becerisini kazandırmak lazım. İşlemcinin bu aşamada çok önemi yok. Pic12F67x tipi 8 bacaklı çipler bile olabilir.
Bu aşama çok önemli.

Roleyi entegre ile sürmek yerine transistör ile sürmek. Küçük bir oyuncak motorunu gene entegre yerine transistörle sürmek çocukların malzemeleri daha yakından tanımalarına vesile olacaktır.

Öyle çok çeşitli malzeme çeşitliliğine de gerek yok.

Mesela dirençlerden 1K, 4K7, 10K
Kapasitörlerden 22p, 100n, 1uF, 10uF, 1000uF
Diyodlardan 1N4001, 1N4148
Transistörlerden BC237, BD135
7805 regülatör
Buzzer, 2x8 LCD, Max232, role, minik dc motor
buton , kristal, led

ile dünya kadar proje yapılabilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

okay57

Tesekkur ederim bu elemanlari listeme ekleyecegim