Ynt: ENC28J60 calisma sorusu

Başlatan Karamel, 26 Haziran 2015, 09:49:52

Karamel

merhaba. enc28j60 deneylerime yeniden basladim. power devremi bread board uma kurunca birsey farkettim. enc modul cok fazla energy harciyor? lm1117 cok isiniyor. birini bozarim diye iki module siparis vermistim. ikisindede isi ayni. module leri bread board tan cikarinca isi yok. yani enc ler fazla current cekiyorlar. datasheetinde bir kac mili ampere cekmesi gerektigini gordum? acaba yanlis birsey mi yapiyorum?

mesaj birleştirme:: 04 Ağustos 2015, 14:32:34

birde enc28j60 larda biraz isiniyor ama calisiyorlarda.

aspcibertan

enc 300 mA'ya yaklaşıyor çektiği akım olarak.

Karamel

Hocam bu deger cok değilmi? Bildigim kadariyla mcp2200 da enc28j60 ta bir microcontroller? Neden bukadar cok current cekiyor?

aspcibertan

Mimari olarak biraz ince çalışılması gereken, hassas sayılabilecek bir entegre. Dediğin gibi çok bir değer ama katalogda da belirtiyorlar bunu kendileri. Mimariden kaynaklı. Hatırladığım kadarı ile 66j60 vardı dahili encli uC, onun akım değerleri bu kadar uç değildi diye aklımda kalmış.

cehennem

çökmeler fuses tanımlamalarından kaynaklanıyor olabilir. bende ccs de yapmış ve yaşamıştım öyle bi sıkıntı.

Alıntı yapılan: Karamel - 26 Haziran 2015, 15:09:55
su library deki sever http://www.libstock.com/projects/view/107/network-ethernet-library yarim saattir cokmedi. buyuk olasilikla sorun bendedir ama ustteki example dada sorun olabilir. linkini verdigim libraryde close socket gibi ozellikler var. ve anladigim kadariyla udp. tcp nin bir tik ustu gibi birsey. bildigimiz internet sayfasi geldi enc den...

hocam konu hakkinda biraz bilgi edineyim. kendi web serverimi yapmak istiyorum ::)

mesaj birleştirme:: 27 Haziran 2015, 16:05:37

az once. en son linkini verdigim example da ki server da coktu. ethernet cable ini sokup takinca duzeliyor. sanirim benim cable da sorun var.

Karamel

simdi bir baska sorun var. yazin asinda bu modulleri calistirmistim. (nasil calistigini bilmeden yaptim) bu library i kullanmistim. ama simdi calistirmayi beceremiyorum  :-\

enc28j60 entegrelerinde hafif isi var. modulleri bozmus olabilirim ama ikisindede olmasi yani ikisinide bozmus olmam pek olasi gibi durmuyor.

library sanirim duzgunce calisiyor. microcontroller programme olduktan sonra. enc28j60 i resetliyor ve configure ediyor. bunu ethernet socketi uzerindeki ledlerden control edebiliyorum.

once yesil sonuyor. sonra yaniyor. bir sure yanik kaldiktan sonra sari biraz kiprasip sonuyor.

tarayici ile 192.168.1.43 e baglanmak isteyince sari bir sure kiprasmaya devam ediyor(buradan anladigim enc entegresi benim belirttigim degerlere configure olmus) ama internet sayfasi gozukmuyor. ben suradanda supheleniyorum.

const char myMacAddr[6]        = {0x00, 0x14, 0xA5, 0x76, 0x19, 0x3f};          // My MAC address
const char myIpAddr[4]         = {192, 168,  1, 43};                            // My IP address
const char gwIpAddr[4]         = {192, 168,  1, 1};                             // Gateway (router) IP address
const char ipMask[4]           = {255, 255, 255, 0};                            // Network mask
const char dnsIpAddr[4]        = {8, 8, 8, 8};                             // DNS server IP address

yaz basinda enc module leri calistirirken koyu kaptigim satirdaki ip degerlerini ne yaptim hatirlayamadim. bilgisayarim recovery oluncada bu degerler yok oldu. asagidaki degerleri denedim ama ise yaramadilar. DNS server IP address ne demek?

{192, 168,  1, 43};
{192, 168,  1, 1};
{255, 255, 255, 0};
{8, 8, 8, 8};   
{8, 8, 4, 4};   

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2015, 20:42:06

simdi farkettim. tarayiciya 192.168.1.50 yazdim. sari led yine kiprasti. yani enc28j60 i configure edememis olma olasiligim dogdu simdi ama yukaridaki dns server ip address i sallayarak giriyorum. bence buyuk ihtimalle sorun burada.

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2015, 20:45:48

simdi denedim. microcontroller memory sindeki program i sildim. tarayicidan baglanmak istedim. sari led yine yanip sondu. yani configure edememis olma ihtimalim biraz daha yukseldi.

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2015, 21:00:41

simdi logic analyzer im ile baktim. spi2 calisiyor. eger calisiyorsa enc entegresi cofigure ediliyor olmasi gerekir.(onceden calistigi icin boyle dedim)

cehennem

ccs pic c nin 5 versiyonunda project wizard ile bir web server programı oluşturun devrenin çalışıp çalışmadığından emin olun önce bence.
kullandığınız donanımı proteusda kurup simüle etmeye çalışabilirsiniz.

Karamel

hocam ben mikroc for arm ve stm32f103vet6 kullaniyorum. ccs pic i bilmiyorum  :-\

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2015, 22:58:57

sorun su. ben bunlari yaz basinda calistirmistim ama enc entegrelerinin isinip isinmadiklarina bakmak aklima gelmemisti. stm32f407 discovery pcb si ile calistirmistim. simdi bread board ta deneyler yapiyorum. ayni calisan moduller. ayni example lar ama su ip degerleri ile cok debelenmistim hatirliyorum. modem i talan etmistim. degerler modemden aliniyordu. bilgisayarimi recovery yapinca. bu degerler gitti. meselenin ozunu kavrayabilmek icin once systemi bir calistirmam gerekli ama daha system i calistiramadim.  :-\

cehennem

anladım bende stm bilmiyorum ne yazıkki. Ama modüllerin sağlam olduğunu bi şekilde deneyebilirsen ihtimalleri azaltırsın en azından bende picle yaptım bendede enc entegresi bi miktar ısınıyor.Enc entegresinin pin bağlantılarının doğruluğundan emin olup çalışan örnek şema ve kod araştırıp deneyerek bulabilirsin sanırım.

Karamel

iste hocam bende modullerin saglam olup olmadigini denemeye calisiyorum.

ip miz bu: {192, 168,  1, 43};
modem ip miz bu: {192, 168,  1, 1};
bu network mask imiz: {255, 255, 255, 0};

mac address ini modem e bu {192, 168,  1, 43}; ip ilekaydettim.

DNS server IP address tam olarak nedir?

cehennem

dns server binim bildiğim internette domain adreslerini ip adresine çeviren serverlar oluyor onların ip si ama ona bi değer vermezsenizde çalışması lazım bence
otomatik ip mi aldırıyosun sabit iplimi kodunda kodun içine debug amaçlı çıkışlara led bağlayıp ayarları yapınca ledi yak ledi sürekli yak söndür falan gibi kontrol amaçlı eklemeler yap program nereye kadar geliyor onu anlamış olursun en azından.

Karamel

peki hocam ethernet socketinin yesil isiginin surekli. sari isigininda ara sira yanip sonmesi. enc entegresinin dis dunya ile haberlesebildigi manasinami geliyor? yani eger boyleyse sorun microcontroller kisminda olmali.

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2015, 23:19:45

hocam ip yi code ile aliyorduk. 192.168.1.43 seklinde?

cehennem

kodun içine debug amaçlı çıkışlara led bağlayıp ayarları yapınca ledi yak ledi sürekli yak söndür falan gibi kontrol amaçlı eklemeler yap program nereye kadar geliyor onu anlamış olursun en azından. Ping atmayı deneyebilirsin o ip adresine benim bildiğim sadece modüle elektrik verdiğindede ışıkları yanıp sönme yapıyodu sanki

Karamel

hocam main icersine code umuzun takilip takilmadigini gormek icin. led blink code u yerlestirdim. led surekli blink oluyor. yani program takilmiyor.

while(1) {                           // do forever
                /*
                 * if necessary, test the return value to get error code
                 */
                SPI_Ethernet_doPacket();   // process incoming Ethernet packets

/*
                 * add your stuff here if needed
                 * SPI_Ethernet_doPacket() must be called as often as possible
                 * otherwise packets could be lost
                 */

GPIOB_ODR.F8 = ~GPIOB_ODR.F8;  Delay_ms(100);
        }

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2015, 23:31:13

hocam energy yi verince ledler yanmiyor. ethernet cable ini takinca. once yesil yaniyor. sonra biraz sari yanip sonuyor. daha sonra tarayicidan ip ile herhangi bir ip ye baglanmak isteyince sarip yanip sonuyor. tepkime veriyor yani ama bu iyiye isaretmi bilemedim.

cehennem

anladım o zaman bağlantılar ile ilgili bi sorun olma ihtimali daha yüksek gibi sdı sdo pinlerini ters  bağlamış olabilirsin belki yada cs pini ile ilgili bi şeyle alakalı olabilir. devreyi direk modemem bağlıyosun yoksa bilgisayarın ethernet portunamı bide ethernet bağdaştırıcınında ip adresinin statik tanımlımı onlarlada alakalı bişey olabilir.