Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

1-wire

Başlatan mcan, 18 Haziran 2005, 00:59:16

erhanleon1985

ben bu devrede DS18B20 devreyi yaptım  ,lcd,PIC 16F84  kullanarak devreyi yaptım.MAX  VE MİN degerler set edilerek sıcaklık okuma  ve röle -buzzer ile kontrol hertürlü proteus hex ,asm ,pro basic kodun,şemayı :lol:  :lol:  isteyene verebilirim email erhanxxx_33@hotmail.com

Klein

Alıntı yapılan: "mcan"yazdığım sıcaklık okuma programıyla ds1820 den sıcaklığı okudum,fakat doğru ölçüyormu diye normal alkollü termometreyle kıyasladım 4-5 derece daha sıcak ölçüyor ,buzlu suya daldırdığımda alkollü derece -4,-5 derece göterirken bu ise +3 ,+4 derece gösteriyor buzlu suyun içindeki buzun içine sokunca ozaman 0 derece gösteriyor,doğru ölçüp ölçmediğini nasıl öğrenirim,elinin altında hazır düzeneği olan varsa 1820 yi buzlu suya batırın bakalım kaç derece ölçüyor,acaba buzlu suyun +4 derece olması imkanı varmı ankarada?

şunuda ekleyeyim isisde tam doğru ölçüyor program hiç hata yok isisdeyken

Termometrelerin  0 derecedeki kalibrasyonu sün ( suyun üçlü noktası) olarak adlandırılan bölgede yapılır. içerisindeki hava alınmış bir şişe içerisinde bulunan saf sudan ibarettir. Bu şişenin ortasında kalibre edilecek termometrenin girebileceği bir çukurluk bulunur. Bu şişe -5 derecede  1-2 saat civarında bekletilir. Şişe soğutucudan çıkarıldığında içerisindeki su halen sıvıdır. Şişeye hethangi bir şok uygulandığında ( örneğin biraz çalkalandığında) su ykarıdan başlayıp aşağıya doğru hızlıca donmaya başlar. Bu esnada şişenin içerisinde hem su , hem buz hem de buhar vardır. Ve tam bu esnada sıcaklık 0.01 derecedir.  Yüksek sıcaklık kalibrasyonu ise eriyik gümüş içerisinde (961 derece) yapılır.

(Meraklısına not: Bu donma etkisini soğutulmuş soda ile de  deneyebilirsiniz. Sodayı bir süre ( deneyerek bulunabilir) buzlukta bekletin.  çıkardığınızda donmamış olmalı. Şişenin kapağını açtığınızda yukarıdan başlayıp aşağıya doğru donmaya başladığını göreceksiniz)

Buzlu suyun +4 derece olması anormal birşey değil. Saf su  deniz seviyesinde 0 derecede donar. Ama içinde buz olan atmosferik basınçtaki su + derecelerde olabilir gayet normaldir. Üreticinin verdiği bilgilere göre ds1820 nin doğruluğu +-1 derecedir. DS18b20 nin +- 0.5 derecedir. Çok hasssas bir test yapmamakla birlikte ,bu değerler içerisinde kaldığını da tecrübelerim sayesinde biliyorum.

cifci

Ben 16f84 için hazırlanan termomereyi yaptım ama sıcaklık çok uçuk çıkıyor normal odada 80-110 derece arası  soguk ortamda 30-40 derece arasında gösteriyor? Acaba bunun nedeni hakkında fikri olan biri varmı? :roll: