50 Metre Çift Yönlü Seri Haberleşme İçin Entegre Ne Kullanabilirim?

Başlatan RaMu, 22 Temmuz 2015, 16:51:12

alexsi

@Allegro hocam olayı çok net özetlemiş. @Allegro hocam şu konuda bilgi vermiş. https://www.picproje.org/index.php?topic=47693.0
"Anlık aşırı gerilimlerin (güçlü bir zener diyot gibi davranarak) devreye zarar vermesini engellemek için besleme hattına paralel bağlanarak kullanılır."
Neye göre seçilir ? Gürültü miktarına (EMC standartına göre hangi aralığı baz aldıysanız?), peak akımına,gerilimine,tekrarlanma sıklığına vs. değişir. Anlık peak eksi de olabilir artıda olabilir.  Bu sistem için P6KE6V8CA kullanılabilir. Anahtarmalı çalışan elektronik bir sistem kullanacaksanız mutlaka kullanın.
canbus Tx Rx ide mcuya opto ile bağlamak çok önemli mi? Sisteminizi kullandığınız yere bağlı diyelim. Anahtarlamalı yerde genellikle kullanmakta fayda var. sık sık süpriz yaşamazsınız.( Haberleşme Koptu, bilgi gelmiyor,işlemci kilitlendi, kendi kendine işlemci resete giriyor vs.)
Alıntı yapılan: RaMu - 24 Temmuz 2015, 13:16:27
2 buton ile 7 segmentte  00-99 aşağı-yukarı sayıcı olacak diyelim,
aslında bu kısım slave IDleri olacak,
slavelere programlamadan sonra ID atanabilecek.
Slavelerin üzerinde birer tane LDR olacak,
tek görevi ışık var mı yok mu bunu kontrol etmek ve sorulunca cevap vermek olacak.
Sistem hemen hemen bu kadar denebilir.
Yani hangi ID numarası olduğunu seçmek ve de ekranda göstermek için mi 2 buton display ? Yanlış anlamadım dimi ?
http://www.kontrolarge.com/ Bildiklerimiz öğrendiklerimiz kadardır. Ya bilmediklerimiz ..?

RaMu

@alexsi
Alıntı yapılan: alexsi - 24 Temmuz 2015, 14:34:09
Yani hangi ID numarası olduğunu seçmek ve de ekranda göstermek için mi 2 buton display ? Yanlış anlamadım dimi ?
Evet doğrudur? Yanlış bir şey mi ki?
Sistem 1 defa kurulduğunda, kullanıca tarafından
master ile şu sensörler pasif olsun seçimi yapılabilsin diye var.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ylmz

Metre uzadıkça +5 in seviyesi düşecektir tavsiye ac sinyal gönder master da dc ye çevir ben öyle yapıyorum besleme hattından bahsediyorum ve sn75176 kullanıyorum 100 metrede kullanmıştım kullandıgım kablo özel bir kablo idi dışı parazit korumalı vs.. vs..
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

alexsi

Yanlış birşey değilde Sadece ID seçmek ve ekranda sadece ID değerini şudur diye display ve buton kullanmanıza gerek yok. o nedenle dedim.
http://www.kontrolarge.com/ Bildiklerimiz öğrendiklerimiz kadardır. Ya bilmediklerimiz ..?

RaMu

@ylmz AC yide tartışıyoruz ama olmaz denmesede tavsiye edilmedi.
vs. vs. ler önemli biraz detay verebilirsen güzel olur.
Bu parazit korumalı kablo neydi?
Data ve power aynı kablodan mı gidiyordu,
(catx ile ikisinide götürebilirmiyim diye önceki mesajlarda sormuştum,
herbir twisted pair ın ayrı ayrı shielded olduğu kablo olabilir dendi.)
AC doğrultma kısmı köprü diyot + kondansatör + 7805 den ibaret miydi?
SN75176 ile mcu aynı beslemeye mi bağlıydı, ayrı idi ise nasıl ayrılmıştı?
SN75176 ile mcu pinleri opto ile ayrılmış mıydı?

@alexsi  peki alternatif veya önerin nedir ID-display konusunda?
Yoksa id değiştirilemez olsun,
cihazlara numara ver (kullanıcının görebileceği etiket gibi)
kullanıcı numara üzerinden master arayüzünde seçimini yapsın
şeklinde bir şey mi olsun diyorsun?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

alexsi

Sizin slave adresiniz 20-30 adet arasıydı. Bu da demek oluyorki 2 lik sistem de 5 bit lazım 2^5 =32 sayısını elde edersiniz. Her bir biti dijital girişe jumper olarak kombine edebilirsiniz. Ya GND yada Vcc ye çekersiniz. 32 kombinasyon elinizde olur. Haberleşme başlama işin içinde 1 led kullanırsınız. Haberleşme koptuğunda ledi pasif yaparsınız. 6 bit/pin ile bu işlem daha kolay yapılabilir diye düşünüyorum. Hemde mali kazanç olur sizin için. Arkadaşların fikrini sormak lazım. Farkli fikirleri değerlendirmeniz lazım.

RaMu

Verilenle alınana bakarsak
kazandırılan işlev maliyeti yeniyor bence.
Hatta işlemciyi meşgul etmesin diye 7 segmentleri 74HC595 ile sürecem.

Önce aklımda 6lı dip switch kullanmak vardı,  0.75TL
sonuçta ikilikde olsa kısmen anlışalabilir bir gösterge oluyor.

2 tane buton para etmiyor zaten,
2 tane 9mm 7 seg disp
pardon 14mm imiş seçtiğim
2 tane 14mm 7seg display      1TL
2 tane 74hc595                      1TL
Yani toplam 2TL bu işin masrafı var,
bence işlevine göre değer.

Asıl bu TVS diyot un fiyatı beni rahatsız etti,
0.85 kuruş olan 1,5KE ile başlayanları kullanamaz mıyım?

Birde TVS için verilen şemaya göre sonu CA olanı kullanmam gerekiyor değil mi?

mesaj birleştirme:: 24 Temmuz 2015, 15:54:00

TVS nin 5V luk bir hattı korumak için şu numaralısını seçmemiz lazım
diye bir part number sistemi var mı acaba?

alexsi

5v için 1.5KE6V8CA olabilir. Malzeme seçimi koruma hedefinize bağlı.hangi aralıkta ve hızda etki etmesini istiyorsanız seçimi ona göre yaparsınız.

RaMu

@alexsi 
Anladığım 1.5KE6V8CA da baştaki 1.5 1.5kW manasına geliyor,
P6KE6V8(C)A  da baştaki 6 ise 600W manasına geliyor.
Yani anlık bu güçlerdeki parazitleri absorbe ediyor.
Sondaki C ve A dan bahseettik zaten.
Şimdi bu 5V beslemesi olan devreye hangisi,
12V beslemesi olana hangisi nereden anlıyoruz bilmiyorum.
Tablodaki

Reverse standoff Voltage kısmını zener gerilimi gibi mi düşünmek lazım?
Neyse bu parametreleri biraz araştırayım ben.

alexsi

RaMu

wikiye bir antipatim var,
ama tavsiye olundu inceleyecem artık.

mesaj birleştirme:: 24 Temmuz 2015, 19:05:35

Alıntı yapılan: wikipedia.org
Characterization
A TVS diode is characterised by:

1) Leakage current: the amount of current conducted when voltage applied is below the maximum reverse standoff voltage.
2) Maximum reverse standoff voltage: the voltage below which no significant conduction occurs.
3)Breakdown voltage: the voltage at which some specified and significant conduction occurs.
4)Clamping voltage: the voltage at which the device will conduct its fully rated current (hundreds to thousands of amperes).
5)Parasitic capacitance: The nonconducting diode behaves like a capacitor, which can have a deleterious effect on high-speed signals. Lower capacitance is generally preferred.
6)Parasitic inductance: Because the actual over voltage switching is so fast, the package inductance is the limiting factor for response speed.
7)Amount of energy it can absorb: Because the transients are so brief, all of the energy is initially stored internally as heat; a heat sink only affects the time to cool down afterward. Thus, a high-energy TVS must be physically large. If this capacity is too small, the over voltage will possibly destroy the device and leave the circuit unprotected.

TVS Diyot Karakteristikleri
1)Sızıntı akımı: Maksimum ters dayanma geriliminin altında gerilim uygulandığında
tvs diyot üzerinden akan kaçak akım değeridir.
2)Maksimum ters dayanma gerilimi: Bu gerilimin altında TVS diyotta kayda değer iletim olmaz.
'Bu gerilimin altında bir gerilim uygulandığında TVS diyot açık devre gibi düşünülebilir.'
3)Kırılma gerilimi: TVS diyodun belirtilen ve kayda değer miktarda akım iletebileceği eşik gerilim değeridir.
'Yani bu gerilim değeri ve üstünde TVS diyot iletime geçer, devreyi korur.'
4)Kenetleme gerilimi: TVS diyotun anma akımını iletmeye başladığı gerilim değeridir.
(yüzlerce, binlerce amper kadar.) 'TVS diyodun tamamen iletime (devreyi korumaya) geçtiği yüksek gerilim değeri'
5)Parasitic kapasite İletimde olmayan diyot kondansatör gibi davranır, yüksek hızlı sinyallerin filtrelenmesine sebep olabilir. Genelde düşük kapasite değeri istenir.
6)Parasitic endüktans: Yüksek gerilime karşı korumaya geçiş çok hızlı olduğundan
tepki süresi için asıl sınırlayıcı faktör TVS diyot paketinin (fiziki yapsının) endüktansıdır.
7)Soğurabileceği(dayanabileceği) enerji: Geçici(Transient) akımlar çok kısa süreli olduğundan, bütün enerji TVS diyot üzerinde ısı enerjisine dönüşür ve hapsolur; soğutucu sadece olaydan sonraki soğuma zamanını etkiler.
Bunun yanında yüksek gerilim TVS diyotlar fiziksel olarak büyük olmalıdır. Eğer bu ısı kapasitesi çok düşük ise,
yüksek gerilim(overvoltage) diyodun bozulmasına ve cihazın korumasız kalmasına sebep olur.
RaMu | uCanEL

ylmz

@ylmz AC yide tartışıyoruz ama olmaz denmesede tavsiye edilmedi. (Ben öyle yapıyorum dc volt ile yapıyordum ilk başlarda problem yaşadım haberleşme hataları gibi sonra ac sinyal göndererek master kartım üzerinden dc ye çevirdim lm350 kondansatör düzeneği)

Bu parazit korumalı kablo neydi? (Parazit korumalı kablo diyince sakın aklına cat5 kablo gelmesin özel koaksiyel kablo diye satılan metresi cat5 ten biraz pahalı bir kablo çeşidi dışında parazit alıcı örgü var bunu direk master / slave gnd lere bağlıyorum)

Data ve power aynı kablodan mı gidiyordu, (Rx / tx ve besleme aynı hat üzerinden gidiyor bir sakıncası yok sadece master ve slave de 120 R dirençleri bağla ve şunu kesinlikle tavsiye ediyorum sn75176 ların beslemesi çok iyi olmalı oradaki en ufak bir parazit veya sinyaldeki bir bozukluk haberleşmeyi deli şekilde etkiliyor)

SN75176 ile mcu aynı beslemeye mi bağlıydı, ayrı idi ise nasıl ayrılmıştı? (Evet aynı beslemeye bağlı ayırmak istersen o tercih meselesi ama ben bu işe oldukça kafa yordum ayrı olmasını tavsiye ediyorlar ama aynı yaptım ben sorun yaşamıyorum uzun bir zamandır)
SN75176 ile mcu pinleri opto ile ayrılmış mıydı? (Hayır izole etmedim sadece araya seri dirençlerim bağlı ve rx/tx ler geliyormu diye led bağlı o kadar)
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

alexsi

Alıntı yapılan: ylmz - 25 Temmuz 2015, 13:40:08
@ylmz AC yide tartışıyoruz ama olmaz denmesede tavsiye edilmedi. (Ben öyle yapıyorum dc volt ile yapıyordum ilk başlarda problem yaşadım haberleşme hataları gibi sonra ac sinyal göndererek master kartım üzerinden dc ye çevirdim lm350 kondansatör düzeneği)

Bu parazit korumalı kablo neydi? (Parazit korumalı kablo diyince sakın aklına cat5 kablo gelmesin özel koaksiyel kablo diye satılan metresi cat5 ten biraz pahalı bir kablo çeşidi dışında parazit alıcı örgü var bunu direk master / slave gnd lere bağlıyorum)

Data ve power aynı kablodan mı gidiyordu, (Rx / tx ve besleme aynı hat üzerinden gidiyor bir sakıncası yok sadece master ve slave de 120 R dirençleri bağla ve şunu kesinlikle tavsiye ediyorum sn75176 ların beslemesi çok iyi olmalı oradaki en ufak bir parazit veya sinyaldeki bir bozukluk haberleşmeyi deli şekilde etkiliyor)

SN75176 ile mcu aynı beslemeye mi bağlıydı, ayrı idi ise nasıl ayrılmıştı? (Evet aynı beslemeye bağlı ayırmak istersen o tercih meselesi ama ben bu işe oldukça kafa yordum ayrı olmasını tavsiye ediyorlar ama aynı yaptım ben sorun yaşamıyorum uzun bir zamandır)
SN75176 ile mcu pinleri opto ile ayrılmış mıydı? (Hayır izole etmedim sadece araya seri dirençlerim bağlı ve rx/tx ler geliyormu diye led bağlı o kadar)
@ylmz hocam kullandığınız sistemin resmini paylaşıp ve kac tane ard ard bağladığınız hakkında bilgi verebilir misiniz ? Bir de hangi ortamda bu sistemi çalıştırıyorsunuz? Konuda besleme konusu muamma kaldı sanki. @RaMu hocam besleme konusunda ne düşündünüz ?

RaMu

Alıntı yapılan: alexsi - 25 Temmuz 2015, 15:58:56
...muamma...
:) Evet aynen durum böyle.
Bu gibi durumlarda  iki seçeneğide uygular sonuca bakarım.
Ama bazen bazı şeyleri denemeye gerek yoktur,
1 metre yükseklikten pinpon topunu bırakırsak yere düşer,
ama 1 metre yükseklikten bırakılacak pinpon topunun
bazen altına fön makinası konabilecekse
bu durumda yere düşmeyecek.

Yani ortam ve koşullar en zorlu olacak şekilde düşünüp devreyi tasarlamak lazım.
Bu durumda AC kullanmak parazit açısından sıkıntı olacak,
ama AC kullanmazsam bu sefer uzak mesafeye (30 belki 100 metre)
güç taşımak pek mümkün değil,
DC 10 amperi, 10 metre taşımak bile sıkıntı.

Bunun yanında ev içinde 220V hatlarında ve
hatta barajlarında yüksek gerilim hatlarında
hat üzerinden hem güç hemde veri taşınıyor,
power line communication konusunda i2c kullanan sistemlere yüzeysel bakmıştım.

@mufitsozen  hocamın bahsettiği sistem var.
Yine 220 hattı üzerinden internet hattını taşıyan modemler var.

Şimdi bunlar varken ben data ile AC yi yanyana götürünce neden sıkıntı oluyor tam çözemedim.
Tamam o sistemlerde birçok protokol ve önlem vardır.

Bana AC yi 2li aynalı (shielded) kablo ile ve
datayıda ayrı 2li burgulu (twisted) ve aynalı (shielded) bir kablo ile
taşımak iyi bir çözümmüş gibi geliyor.

Ayrıca mcu ve data dönüştürücü entegrelerin(SN75176 gibi) beslemelerini ayırmak,
mcu ile data dönüştürücü entegrelerin bağlantısını optokuplör ile ayırmak,
sağlıklı bir iletişim için çok iyi olacak.

Data zaten diferansiyel hat üzerinden taşınacak bu kesin.

Hem olabildiğince ucuz hemde kaliteli bir devre için optimum bir şeyler yapmaya çalışıyorum.
Hafiften şema çizimleri yapıyorum,
birazdan bunu paylaşırım, üzerinden tartışırız.

mesaj birleştirme:: 25 Temmuz 2015, 16:53:34

AC taşımadaki data hattına parazit, faraday yasasından ötürü değil mi?
Faraday kafesi yeterli olmuyor mu?

skara1214

guc hattini izole etmen icin dc dc izole convertor kullanmak en iyi secenek gibi gorunuyor ama maliyeti artirir
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz