Elektromanyetik girişim için filtre tasarımı

Başlatan fthsev, 20 Ağustos 2015, 11:51:37

alexsi

Beslemeden gelen gürültüyü kesmek için hat filtresi koymanızı öneririm. Mümkün ise Epcos filtre ile deneyin derim.
http://www.kontrolarge.com/ Bildiklerimiz öğrendiklerimiz kadardır. Ya bilmediklerimiz ..?

fthsev

Alıntı yapılan: ferdem - 20 Ağustos 2015, 17:13:55
Pullup 10k direnci kısa devre edip bahsettigim denemeyi yapabilirsiniz, buton kullanılmayacak sadece gözlem yapılacak. Problem gözlenmezse pull up değeri düşürmek iyileştirir. Bu arada seri L yerine toprağa inen paralel kapasite daha iyi olurdu...

Söylediğinizi en kısa sürede deneyeceğim makine sahada o yüzden sürekli müdahale edemiyorum. Neleri deneyeceğimi belirledikten sonra bir seferde uygulayacağım:)

Seri L'nin olduğu yere birinci derecenden bir pasif filtre koymayı düşünüyorum.

z

Gözden kaçan bir şey vardır başka türlü bir şey olamaz.

Pininize istem dışı 1/0 palsler geliyor olsun. Geliyordur da.

Yazılımınız pine bir süre bakarak pinin High ı yoksa low mu olduğuna karar verebilmelidir.

Benim son 20 yıllda yaptığım projelerde buton okuma ile ilgili tek bir sorunum dahi olmadı.

Her 50 mikrosaniyede bir timerın çaktığı interrupt ile tüm butonları okurum. Ama bunları doğrudan kullanmam. Bir takım algoritmalar bu verileri sürekli girdi değeri olarak kullanır ve bir çıktı üretir.

Bu rutin arka planda sürekli işler.

Ne zaman buton konumunu öğrenmek isteyeyim buton pinine falan bakmam. Algoritmaların ürettiği çıktı değerine bakarım.

Kendi algoritmalarımı açık kaynak dağıtamam fakat eğer istiyorsanız sorunlu olduğunu düşündüğüm algoritmanıza kafa yorabiliriz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fthsev

Alıntı yapılan: alexsi - 20 Ağustos 2015, 17:17:43
Beslemeden gelen gürültüyü kesmek için hat filtresi koymanızı öneririm. Mümkün ise Epcos filtre ile deneyin derim.
Besleme girişinde ferrit core ve Common mode filter var. Beslemede bir problem olduğunu düşünmüyoruz dediğim gibi kart inverter değişene kadar sorunsuz kullanılıyordu. Şu an benim yaptığım kartın dizaynı değişene kadar buton tarafına geçici çözüm bulmak.

salih18200

Alıntı yapılan: z - 20 Ağustos 2015, 17:22:41
Gözden kaçan bir şey vardır başka türlü bir şey olamaz.

Pininize istem dışı 1/0 palsler geliyor olsun. Geliyordur da.

Yazılımınız pine bir süre bakarak pinin High ı yoksa low mu olduğuna karar verebilmelidir.

Benim son 20 yıllda yaptığım projelerde buton okuma ile ilgili tek bir sorunum dahi olmadı.

Her 50 mikrosaniyede bir timerın çaktığı interrupt ile tüm butonları okurum. Ama bunları doğrudan kullanmam. Bir takım algoritmalar bu verileri sürekli girdi değeri olarak kullanır ve bir çıktı üretir.

Bu rutin arka planda sürekli işler.

Ne zaman buton konumunu öğrenmek isteyeyim buton pinine falan bakmam. Algoritmaların ürettiği çıktı değerine bakarım.

Kendi algoritmalarımı açık kaynak dağıtamam fakat eğer istiyorsanız sorunlu olduğunu düşündüğüm algoritmanıza kafa yorabiliriz.

Çok emin konuşuyorsunuz, peki bu gürülti spi, i2c gibi haberleşme hatlarında oluşursa ne yapacaksınız. Bu işin çözümü bence yazılımsal değil. Sorun tespit edilip gerekli önlem alınmalı..

mesaj birleştirme:: 20 Ağustos 2015, 21:00:05

Alıntı yapılan: fthsev - 20 Ağustos 2015, 17:31:00
Besleme girişinde ferrit core ve Common mode filter var. Beslemede bir problem olduğunu düşünmüyoruz dediğim gibi kart inverter değişene kadar sorunsuz kullanılıyordu. Şu an benim yaptığım kartın dizaynı değişene kadar buton tarafına geçici çözüm bulmak.

Sadece stop butonunda sorun var ise , sadece sorunlu olan cihazın stop butonunu bas çek değilde uzun basılma algıladığında çalışacak hale dönüştürebilisiniz. Mesela 1 sn boyunca basılırsa işlevi yerine getirebilir.

z

Evet o kadar eminim.

Eğer adıgeçen pin bir port pini değil de dediğiniz gibi SPI, I2C olsaydı böyle kesin konuşmazdım. Daha doğrusu yazılımsal çözüm öneremezdim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

fthsev

Öncelikle bu konuda görüş bildiren herkese teşekkür ediyorum ve konuyu takip eden veya ileride okuyacak arkadaşlar için sonuçlandırmak adına son durumu yazıyorum;

Problemin görüldüğü cihazda yazılım filtresinin seviyesini düşürerek denemeler yaptım ve problemle çok sık karşılaştım. Daha sonra butonların pull-up dirençlerinden MCU ya giren kıma paralel, 100nF polyester kapasitör
koydum ve sorunun düzeldiğini görüyorum. Yazılım filtresini de tekrar iyileştirip cihazı teste aldık herhangi bir olumsuz durumla karşılaşırsam tekrar paylaşırım.