role ters diyot

Başlatan cann, 22 Ağustos 2015, 13:28:54

cann

selam arkadaşlar

çift motor sürücülü devre yaptım, işlemci ve program çalışıyor motorlar istediğim gibi çalışıyor. bunlardan emin olunca beslemeyi kontrol altına almak için 12 volt role taktım, ters diyot olarakda 1n4148 kullandım. roleyi devreye soktuğumda işlemci resetliyor, bu işlemden önce resetleme olayı yokdu. çözüm önerisi veya sorun tespiti arıyorum.

POWER

şema vermemişsin ama role kontaklarında muhtemelen 220v var. role kontaklarındaki faz ile nötr arasına seri olarak 100nf/400v polyester kondansatör ile 47 ohm 1 wat direnç bağla sorun ortadan kalkacaktır.
TB6BKG

CaFFeiNe

röle uçlarına 1n4001 tak ama röle bobininden ziyade motorun gürültüsünden resetleniyordur diye düşünüyorum, motor dc ise h-bridge devrelerindeki gibi motor uçlarınada diyot filan takman lazım

zengdai

Motorlar ve tabi rölede eklenince çektiği amper artmıştır. Motorlar start aldığı zaman çektiği amper kısa bir süre için zirve yapıp tekrar düşer. İşte o esnada var olan bütün amperi üstüne motor kendi çeker işlemciye bir şey kalmaz. Bunun çözümü eğer batarya tarzı bir şey kullanıyorsan discharge rate oranı yüksek olan bir batarya kullanman. Mesela motorların max 60 Amper çeksin. 3000 ma lık bataryan var ve 25 C discharge değerine sahip. Bunları çarpınca bir kerede çekebileceğin amper değerini bulursun yani 75 A bu değer motorların için yeterli olacak ve sistemin resetlenmeyecek. Yada başka bir çare olarak anahtarlı regülatör kullanın diyorlardı sanırım. Bunlardır belki sorunun. Dua etmeyi unutma :)

cann

cevaplar için teşekkürler.
ama sorunu eksik anlatmışım. bu resetleme henüz motorlar çalışmadan ortaya çıkıyor, motorlar başlangıçda çalışmıyor daha sonra devreye sokuyorum. sisteme role ile akım verdiğimde motorlar otomatik dönmeye başlamıyor. resetleme role kapanıp devreye akım verince ortaya çıkıyor, önceden role yerine kısa devre (jumper) yapmıştım girişi sorun yokdu.

cann

ard arda iki regülatöör var beslemede. 12 volt ve 5 volt regülatör. ikisininde giriş çıkışlarında 100n kondansatör var ama elektrolitik kondansatör yok. role nin devreye girmesi sanırım işlemcinin beslemesini bozuyor. 1 tane elektrolitik kondansatör koymak zorunda olsam, en mantıklısı 2 regülatörün arasına koymak mı olur?