Open Drain ve Open Collector Pinler?

Başlatan OxfordBlue, 24 Ağustos 2015, 17:48:14

OxfordBlue

Merhabalar Mikrodenetleyicide Open drain ve Open Collector neyi anlatır ?

Bu durumu nasıl anlayabiliriz ? Bu kullanımların faydaları nelerdir?

Teşekkürler.

polleme

Open kollektor yapıda emetörü bağlı bir BJT transistör anlaşılmalıdır, bu devre açık devre durumundadır. Bu transistörün kollektör ucu ile VCC arasına kendi yük veya sisteminizi bağlayıp devreyi tamamlarsınız. Böylece transistöre sinyal gelince yük sürülebilir.

Open Drain yapı da benzer, burada aktif eleman FET veya MOSFET'tir.

OxfordBlue

Daha açık daha temel düzeyde anlatırmısın bjt ve fet biliyorum

fakat siz bjt transistör anlaşılmalı demişsiniz. bence devrede bjt yokkende mikrodenetleyicinin kendi özelliğiyle ilgili olabilir.

bu open collector. bunun yerine fet koyarsam open drain mi ?

Yani gerçek anlamda sen open drain mi open collector mu kullanıyosun dediklerinde benim devremde fet veya bjt olmak zorunda.

polleme

Mikrodenetleyiciler transistörlerden oluşur zaten. Çıkış tarafındaki transistörün kollektörü boşta olarak kılıf dışına çıkarılmış ise bu yapıya open kollektör yapı deniyor.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

OxfordBlue

z hocam, polleme hocam

çizdikleriniz n kanallı çoğalan tip mosfet ve pnp bjt , bunların özelliklerini v.s. temel olarak biliyorum. (zaten bende dirençli bir şekilde benzer bir devre çizdim)

Benim sorunum mikrodenetleyiciyle bu kavramı nasıl konuşuyoruz.

Dediğim gibi çıkış portuna mosfet(jfet) veya bjt bağlama durumuna göre bunları bağlamazsak ne open drain ne de open collector mu

konuyla ilgili bir kaç nokta kaçırılıp anlaşılmamış olabilir daha temel düzeyde birer örnekle açıklarmısınız?

z

Benim çizdiğim çipin içi zaten. Sen ayrıca transistör vs bağlamayacaksın. Transistör yada MOS portun çıkışına bağlı çip içinde.

Portun çıkışı aşağıdaki yapılardan birisi olabilir.

CMOS 
Open Drain

Totem Pole
Open Collector

Moslarla yapılmış CMOS çıkışa Push Pull da deniyor fakat aslında hatalı deyim.

Gene BJT ile yapılmışTotem Pole çıkışa da push pull deniyor bu da hatalı deyim.

Ama alıştık ve ne denmek istediğini anlıyoruz.

Push pull çok daha önceleri farklı anlam içeriyordu ama artık bu tip çıkışlara deniyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OxfordBlue

Peki Z hocam,

Benim bu konu uzun zamandır kafamı kurcalıyor.

ben 18f4620 ile çalışmalar yapıyorum.
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/39626e.pdf

RA7 pinini CMOS yani open drain olarak kullanılabilir veya kullanılmayabilir.
bu kullanım şeklini ben yazılımda mı belirliyorum , donanımsal olarak devre çizimlerimde mi ?

open collector ise totem pole diye bir seçenek yok.

Bu kadar mı ?

OG

Alıntı YapRA7 pinini CMOS yani open drain olarak kullanılabilir veya kullanılmayabilir.
Öyle değil, o pin OUTPUT yapıldığında ya open drain yapı olarak karşına çıkar ya da değil.

18F4620 ye baktım OD pin göremedim.

Ama mesela 18F452 ye bakarsanız PORTA4 için

çoklu resim upload
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

OxfordBlue

OG hocam,

Yurt dışından bir misafirimiz portlarınızda open drain mi open collector mu diye sorduğunda

örnek :18f452 RA4 pinini anlatırsam open drain

18f4620 için open collector olarak kullanıyoruz diyebilirmiyim

Yazılımına veya donanımına bakmadan ?

OG

https://www.picproje.org/index.php/topic,60050.0.html
Anlaşılan bu konunun devamı.

Dış dünyaya uzanan portlar için genelde arada buffer kullanılır. MCU ucunu dışarıya uzatmak pek sağlıklı iş değil, araya buffer girmek gerekir.

Buffer yapısı da yapılacak işin şekline göre seçilir. Lojik AÇ-KAPA işleri yapılacak ise genelde 1 transistor yeter. Ancak yine de dış dünyadaki yüke göre, voltaja akıma göre, izoleli olup olmayacağına göre bilinmesi gereken bir çok husus var. Bunlar belirlenmeden cihaz dizayn edilemez. Veya edildi ise yüke göre daha sonradan ilave buffer gerekir.

Bu sebeple sizin cihazınız hangi işi yapıyorsa o iş üzere yaygınlaşmış alışılagelen I/O yapıları ile cihazınızı dizayn etmekte yarar var.

O iş için genelde, izolesiz, open drain yapılar kullanılıyor ise, basitce, MCU ile bir MOSFET sürersiniz. MOSFET source ucu GND ye bağlı olur. Drain de dış dünyaya çıkar, bu yapının adı olur OPEN DRAIN.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

boreas

Open drain portlarda sinyali 1 yapmak için 4.7k gibi pullup direncine ihtiyaç duyarsın. Bu direnci kullanmadan porttan çıkış alamazsın.