stm32f4 AES ECB DECRYPT problem

Başlatan Gökhan BEKEN, 26 Ağustos 2015, 14:30:21

CoşkuN

Alıntı yapılan: Burak BAYRAK - 09 Eylül 2015, 20:41:54
Biliyorum. Bu tip algoritmaları içeren her türlü ürünün Amerika dışına çıkarılması v.b. gibi durumlar için tonla bilgi ve belge istenir. Hatta bazılarına izin verilmez. Bu durumda şu soru akla gelebilir "Bunların kodları heryerde yok mu ? Internette bir sürü örnek var.". Evet, var ama;

Export of Crypto from USA
ST Amerikan firması değil ama ilginç

Burak B

@CoşkuN, haklısın ST amerikan firması olmayabilir ancak kullandıkları algoritmalar öyle değil. Mesela STM32 lerde kullanılan AES algoritmasının asıl adı Rijndael'dir. ABD tarafından adapte edilip patentlendiği için algoritmanın ihraç edilmesi kanunlarla bağlanmıştır. Aynı şekilde bu chiplerde kullanılan diğer algoritmalar içinde bu durum geçerli. Tabiki bu durum her algoritma bu şekildedir anlamına gelmez. Ancak söz konusu elektronik cihazlar ise hele de çok kullanılan bu tip MCU v.s. ise işin içinde ABD, Israil v.s. parmağı olur. Dünyaya dayattıkları standartlar gereği ST firması MCU' sunu bu şekilde satabilmek istiyorsa bu standartlara uyar. Adamların müdahale edemedikleri yerlerde şirketlere sızıp gizlice chiplere arka kapılar bıraktığı da bilinen gerçekler arasında.

Bakınız AES Algorithm - Wiki

Birde şöyle yanlış bir algı var. Konuya hakim olmayanlar AES, SHA, MD5, RSA gibi algoritmaların kriptografinin tamamını oluşturduğunu düşünüyorlar. Hal böyle oluncada ortaya çok ilginç tablolar çıkıyor. Halbuki ortalıkta dolaşan o kadar çok algoritma varki pazar yeri gibi.

Ben bu konunun uzmanı değilim, bilmek için uzman olmak gerekmiyor. Sadece okumak lazım. Merak edenler biraz wiki, google v.s. araştırma yapsın konuyu daha iyi kavrayacaklardır.

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

engerex

Bu biraz şuna benziyor. Microsoft Android linux tabanlı olmasına rağmen Samsung gibi büyük bazı üreticilerinden cihaz başı 1-10 dolar lisans ücreti alıyor. Sebep Windows'un patentli teknolojilerini barındırması. Ancak bir çok üreticiden, dağıtımlardan veya sonradan yükleyen bir çok kişilerden bir talepte bulunduğunu duymadım. İşine gelmezse bu alanlara da dallanabilir.