Altını gümüşü bulalım

Başlatan z, 31 Ağustos 2015, 17:12:49

Hattusa

hocam düşün önümüze yol gösterin. aslında haksız sayılmazsınız. bizimkisi (kendimden kastediyorum) şartlı reflex, yani öğrenmişiz bir teknik ha bre onunla uğraşıyoruz, o teknikte ise yol kapalı,bilinmeyeni çok, olmuyor. farklı pencereden bakamıyoruz işte, o zaman sizin pencerenizden gördüklerinizi paylaşamazmısınız.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

z

Toprak altındaki altını toprak altındaki demirden ayırt edemeyeceğimi fakat yürüyen band üzerinde giden eşit büyüklükteki altın ve demir parçaları ayırt edebileceğimi söyledim.

Bilgim ancak bu kadarına yetiyor.

Neden yapamam?

Toprak altında pek çok madde var.

Bobinimiz bunların hepsinden etkileniyor.

Örneğin a1,a2,a3,a4 şeklinde 4 farklı büyüklükte 4 farklı metal parçacığı toprak altında olsun.

Sadece havaya maruz kaldığında değeri L olan endüktansımız var. Fakat bu 4 maddeye birden yaklaştırıldığında L endüktansında Delta L kadar değişim olsun.

Biz  a1 varmı yokmu onu bilmek istiyoruz.

4 bilinmeyene karşılık 1 denklem var ve bu denklem çözülemez.

Bu denklemin çözülebilmesi için 3 denkleme daha ihtitiyaç var.

Soruyu basitleştirelim.

a altın parasi ve d demir parası toprak altında farklı katmanlara yerleşmiş olsun.

Gene yüzeyden yapılan endüktans ölçümünde endüktans değişimine her iki metal nesnenin bileşimi bir mağnetik geçirgenlikten neden olur.

Bir sonuca ulaşabilmek için birden fazla denklem olması gerekir. Halbuki biz sadece tek bir denkleme sahibiz.

Bu durumda yapılabilecek en güzel şey, olabildiğince duyarlı dedektör yapmaktır. Toprak üzerinde gezinirken bir anormallk tespit edilirse orayı kazıp bakmak gerekir.

A burda altın var diyebilmek için toprağın içerdiği bileşenlerin hava gibi etkisiz olması lazım ki altının etkisi farkedilebilsin.

--------------------------

Altın ve demir eritilerek alaşım bir para yapmış olalım.

Bunu metallerden arındırılmış bir odada masaya koyalım. Dedektörünüzle paranın üzerinde gezinin. Dedektörünüz tamam bunu algılayacaktır ancak alaşım oranları hakkında hiç bir bilgi veremez.

Eğer verebilseydi atomik spektrum ölçer cihazlar kolayca yapılırdı.

Ansiklopedik bilgi olarak hatırladığım, uzaydaki yıldızların hangi elementleri içerdiği dünyadan anlaşılabiliyor. Detaylarını fizikçi arkadaşlara sorunuz.

-----------------

Dedektör tiplerine falan aldanmayın.

Bir endüktansı ölçmenin 50 tane yolu vardır.

Bunların her birine bir isim verirseniz o kadar farklı isimde de metal dedktörü isminiz olur.

Hepsinde amaç, endüktansı öyle yada böyle ölçme amacı güdülür.

Frekansı F1 olan LC osilatör yaparsınız. Bir tane de RC osc yada digital osc yaparsınız. Bununda frekansı F2 yapılır ve F1'e yakın seçilir.

Bu iki frekansın farkını alan bir mixer yaparsınız.

Bu durumda F1 - F2 kulağın duyma sınırına yakın seçilir.

İnsan kulağı çok hassasır.

F1 osilatörünün bobini bir nesneden dolayı değer değiştirirse F1 değişir ve F1 - F2 farkı kulaklıkla dinlendiğinde fark beyin tarafından hemen farkedilir.

Adamın birisi ben kulaklıkla değil LCD ekranda farkı göstereceğim derse yapar ama prensip aynıdır. Sonuçta endüktansdaki değişime bakma işlemi değişmemiş sadece dedektör LCD ile süslenmiş olur.

------------

PI tekniğinde bobinden akım geçilirir ve R üzerinden sönümlendirilir. Eğer L  değişmedi ise demekki bobin etrafında manyetizmaya tepki veren cisimler yok demektir.
Eğer endüktans değişti ise sönüm eğrisi de değişir. Bu sadece bir teknik ne bir artısı ne bir eksisi var.

Bir bobine AC sinyal verip bir başka bobinle aynı sinyali dinlediğimizi varsayın.

Ortamdaki magnetik özellik değiştiğinde bobinler arası kuplaj katsayısı değişir ve okuma bobininden alınan sinyalin genlik ve duruma göre fazında değişim olur. Bu iki değere bakarak da endüktansın değişimine neden olan etki farkedilebilir.

Bunların hepsi hikaye. Matematiğe dökülebilir şeyler.

Sonuçta  Relüktans Mü S ve d ile belirleniyor.

Mü mağnetik malzemenin geçirgenliği, S yüzeyi L uzunluğu. 

Bobinden geçen milyon tane magnetik kuvvet çizgisinden 999999 tanesi havadan, bakırdan demirden, taştan topraktan geçecek sadece 1 tanesi sizin aradığınız  Mü,L,S değerli altın paranızdan geçecek de siz bu milyonda bir etkiyi farkedeceksinz.

Benim aklım tövbe almıyor bunu.

Bunlarla uğraşacağınıza gürültü içinde kaybolmuş sinyalleri aramaya çalışın daha faydalı iş yapmış olursunuz.

Mesela Atatürkün ses kayıtları aşırı gürültü içinde boğulmuş durumdadır. Fakat bu gürültü sesden orjinal ses bir hayli başarılı şekilde temizlenebilmektedir.

Bu tekniklerde ustalaşırsanız metal dedektörlerinin tasarımında da ustalaşma durumunuz olabilir.

-----------------

Geçenlerde bizim Türklerden birisi dedektör yapmış. Yazmışta yazmış.

LCD backligt değiştirilebilir. buzzer on-off yapılabilir,  dil Türkçe, İngilizce, Almanca, Rusça..... ayarlanabilir.

He koçum he. Dedektör yapmışsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Hattusa

hocam görsel videolarımı ekliyorum. ilk videoda pulse cihazın çalışma mantığını anlatıyor.(kabaca)
osilaskopta sarı olan bobine verilen pulsedir, mavi olan bobinde oluşan flyback gerilimi ve bu gerilimin direncte södürülüp, 4148 diotlarla kırpılmış halidir, pembe olan ise opamp çıkışımızdır. simülasyonda ikinci bir bobin ve bobine paralel buton ise metali temsil ediyor. butona bastığımızda metal var, bıraktığımızda metal yok demek, yalnız burada simülasyon olduğu için sinyal bu kadar güçlü bir değişim gösteriyor ve gerçekte bu kadarlık bir değişim olmaz.
https://www.youtube.com/watch?v=4p0kj52VBio

ayrıca hocam beni çok kınamazsanız bir kaç yıl önce yaptığım bir ayrım deneme videosunuda ekliyorum. ekrandaki bargrafa göre ibre sola kaydığında değersiz metali (ferro-metalleri), ibre sağa kaydığında da değerli metalleri belirtiyor. bu ayrım sesle de mümkün ama bu sesi yeterince ayırt ettiremedim sanırım.

https://www.youtube.com/watch?v=MwSc6df6sy0

hocam ben elektronikçi değilim. bir itfaiyeciden anca bu kadar elektronikçi oluyor
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

z

Bol altın para bulmacalar ne diyebilirim.

Altın bilezik ve demir penseyi birlikte bobine yaklaştırıp video çeksen iyi olurdu.

Videodaki cihaz yürüyen banddan akan metalleri ayırt etmekte işe yarar işte.

Hattusa

hocam onlarıda denedim. yani farklı metal yapılarındaki metalleri aynı anda yaklaştırmayı, sonuç şu hangisinin yoğunluğu fazla ise sonuç o yönde oluyor. izlediğiniz videodaki devreyide bitiremedim onun için araziye çıkamıyoruz. zira masabaşında cihazlar mükemmel, hele ki başlığı elinize alıpta toprağa tutmaya görün. 50-60 cm den 1 tl yi havada gören cihaz toprakta stabilite yüzünden algılama mesafesi yarıya düşüyor.
sonuç olarak başarısız bir çalışma, esasen ben sistemin güvenililirliğine, prensibin yeterliliğine inanmıyorum.
yaşadığım coğrafyada iki tip insan var ki söylediklerine görmeden inanmayın.
1. avcılar
2. defineciler

ben avcılar kısmında balık tutmayı çok severdim. 8 yıllık dalgıçlık sevdası yüzünden balık sevdamı bitirdim. ateşli silahları sevemedim.
definecilik ise başlamadan bitti....

şimdi hocam. pulsede bobindeki r direncine alternatif ne olabilir. yada gürültü içindeki sinyalleri ayrıştırma olarak nereden başlanabilir.
şu EM VLF ler var, AM bandı yayınlarından yararlanarak toprak altında ki nominal değişimleri algılamaya çalışan sistemler, bunlar iş yapabilir mi acaba?
bu devreye örnek emfad ug12, emfad pro vs

ne düşünürsünüz?

sayangku

hocam üşenmesem şuan dolapta duran pim2 video çekip göstericam havada gerçekten çok iyi tahminler yapabiliyor
ama mesele pulse serisi vlf bfo cart curt degil mesele başka bir yöntem bulmak
öyle bir cihaz tasarlamak lazımki içinde kimya fizik elektronik bunlari harmanlayıp ortaya koymak lazım diger dedektörlerden tamamen yada yüzde 70 gibi degerde  farklı olması lazım ürünün ben şuan düşünüyorum boştayken fikrim olursa yazarım
sadece bobinle olucak bir iş değil aslında çok iyi kimyager ve elektronikçiler birleşse bir arge çalışması yapsa ortaya birşeyler çıkabilir
hatta işin içine biyoloji bile sokmak lazım hatta cografya bile toprak çesitlerini hangi toprakta hangi metaller var bunları bilen biri ile yapmak lazim cok komplike bir iş aslında bu bana bakarsanız

mesaj birleştirme:: 02 Eylül 2015, 15:19:26

hatta abartmıyorum bu işin zorlugu en az duvarın arkasını net gören bir cihaz tasarlamak kadar zor olabilir ha toprakgın altı
ha duvar :) hatta duvar bile ne oldugu belli az çok toprakta ise bir sürü mineral var bilmiyorum belki yanlıs düşünüyor olabilirimde

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: z - 02 Eylül 2015, 12:31:25
Aha paranın nınına kodunuz kazıyorsunuz toprağı. NALtın çıkıyor.

buna çoook güldüm..

Alıntı yapılan: z - 02 Eylül 2015, 12:31:25

10 tonluk kantar yapıp 1mg artışları ölçebilen teknik geliştirmeye  çalışın bence.

manuel olarak bu kantarı yaylı kantar ile yaparım. haa bu kantarı metal dedektörü versiyonuna nasıl döndürürüz onu bilmem..

Hattusa

Alıntı yapılan: sayangku - 02 Eylül 2015, 15:16:52
hocam üşenmesem şuan dolapta duran pim2 video çekip göstericam havada gerçekten çok iyi tahminler yapabiliyor
ama mesele pulse serisi vlf bfo cart curt değil mesele başka bir yöntem bulmak
öyle bir cihaz tasarlamak lazımki içinde kimya fizik elektronik bunlari harmanlayıp ortaya koymak lazım diger dedektörlerden tamamen yada yüzde 70 gibi degerde  farklı olması lazım ürünün ben şuan düşünüyorum boştayken fikrim olursa yazarım
sadece bobinle olucak bir iş değil aslında çok iyi kimyager ve elektronikçiler birleşse bir arge çalışması yapsa ortaya birşeyler çıkabilir
hatta işin içine biyoloji bile sokmak lazım hatta cografya bile toprak çesitlerini hangi toprakta hangi metaller var bunları bilen biri ile yapmak lazim cok komplike bir iş aslında bu bana bakarsanız

mesaj birleştirme:: 03 Eylül 2015, 15:19:26

hatta abartmıyorum bu işin zorlugu en az duvarın arkasını net gören bir cihaz tasarlamak kadar zor olabilir ha toprakgın altı
ha duvar :) hatta duvar bile ne oldugu belli az çok toprakta ise bir sürü mineral var bilmiyorum belki yanlıs düşünüyor olabilirimde

pim2 yi çıkarmanıza gerek yok, o devre uykusuz ustanın devresidir. orj. delta pulseden traşlanarak elde edilmiştir.
farklı sistemler derken, önce farklı sistemin çalışma mantığını belirlemek lazım.
mesela demiri algılamak için illa devasa hava nüveli bobin yapmak zorunlu değil. kürdan ebatında sarılmış bir bobin ile bir dedektörden çok daha derinden algılayan sistemler var,
mesele verimli ve önü açık sistemi belirlemektir.

sayangku

pro-TR biz derinlik tartışmıyoruz burda altın gümüş vb  şeyleri ayirt edebilicek bir dedektör tasarlamak isteniyorsa sadece bobin
yetmez bence  yada elektronik kartin daha komplike bir yapida olması lazım şimdi nasıl birşey olcagını bilsem ben yaparım
ama bilmiyorum pim2 uykusuz ustanın tasarımıdır sağolasın onun sayesinde dedektör yaptım tabiki delta pulse temelli ama ben hepsini kullandım ve en iyi pim2 geldi bana
derinlik toprak ayarı vs
tabiki hazır devre şemaları ile devre toplayarak yada bir iki direnç degistirerek olmaz bu iş 
onu çok iyi biliyorum en fazla derinligi artirirsiniz   

z

Meşe ağacından çatal kullanabilirsiniz. Çatalın sapına ivme ölçer koyarak digitalleştirilebilir üstelik.

Klein

Bir ara fizikçi bir arkadaşım, toprağın altındaki madenlerin tespiti konusunda bir araştırma yapıyordu.  Toprağın 8-10 metre kadar altındaki madenleri tanımlayabilecek ve  miktarlarının tespit edilebilecek ground radar yapmanın mümkün olduğunu anlatmıştı. Ama bahsettiği sistemin olabilmesi için neredeyse MR cihazı kadar hatta belki daha fazla manyetik alan üreteci ,  tanesi 1000-2000 dolardan başlayan hall effect sensörler  gibi ekipman gerektiğinden bahsetmişti. 

z

remzi

Alıntı yapılan: z - 02 Eylül 2015, 16:51:45
Meşe ağacından çatal kullanabilirsiniz. Çatalın sapına ivme ölçer koyarak digitalleştirilebilir üstelik.
%100 çalışır.
Ama neye kalkacağı belli olmaz.

Icarus

(Yazmaktan vazgeçtim)

Klein

Uydudan tespit edilen buradakinden biraz farklı ama. Dünyanın neresinde hangi maden yoğun , rezerv yaklaşık ne kadar vs..  Toprağın altına gömülmüş madeni  uydudan görüyorum demek biraz abartılı olur sanırım.