stm32f103 rtc unit sorularim

Başlatan Karamel, 01 Eylül 2015, 11:40:47

Klein

LSE sorunl değil.  Adam datasheet yayımlamış,  kristali şöyle seç, kapasiteyi böyle hesapla diye. Söyleneni doğru yaptın ve ona rağmen sorun mu çıkardı? 
Benzer sorunu bende yaşadım. Kapasitörü doğru seçmediğim için , çok düşük sıcaklıklarda kapasitedeki değişimler nedeniyle satin durduğu oldu. ama bu ST'nin sorunu değil benim sorunum. Kapasiteyi düzgün seçseydim yaşamazdım.

Karamel

z hocam osciloscope um olmadigimdan bu deneyleri ne yazik ki yapamiyorum....  :-\

klein hocam. lse source a yada st microelectronics e sorunlu demedim ki?  :-\ sorun buyuk ihtimalle bizdedir. biz beceremiyoruz. lse source sorunlu calisiyor. beceremedigim yuzunden koca firmayi suclamak. bu yasimla ve cussemle olacak is degil.

sadece research edelim dediydim......  :-\

mesaj birleştirme:: 01 Eylül 2015, 23:16:02

aslinda sunu arastirmak lazim. HSE source nasil mili sn ler mertebesinde ready oluyorda. LSE source un ready olmasi saniye ile olculebiliyor?

Klein

Kristale bağladığın kapasiteyi sökersen hemen hazır olduğunu göreceksin.

CLR

Rtc ile hardware registerlerine senkron erişebilmek için. Rtc clk ile sistem clock'u senkronize olması gerekiyor bunun için bekleniyor, bu nedenle start uzun sürüyor.

Adamlar bir dizi işlem sonucunda senkronizasyonu kabul ediyor. Mesela rtc clock'ta jitter fazlaysa/kapasitör sinyali söndürüyorsa gibi durumlarda senkronize olması zor olur veya gecikir, işte kapasite böyle durumlarda çok önemli oluyor.

Klein'in dediği gibi kapasitörü sökersen çok hızlı senkron oluyor ve rtc çalışıyor ama bu defa zaman kayması olur. Kapasitörü büyük takarsan ters yönde zaman kayması olabilir veya osc hiç kalkamayabilir, geç kalkabilir. 

Knowledge and Experience are Power