ARM7

Başlatan mp3dragon, 23 Haziran 2005, 22:26:48

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"
@tatlisukurnazi

bakalım bende merak ediyorum güvenlimi değilmi? işlerden fırsat bulursak ufak çaplı bir geliştirme kartı yapacam ADuC7026 için seri porttan yüklemeli IO portları konnektörlü filan ozaman görecez, 16F84 ile bir devre yapmıştım arkadaşa 3 seneden beri nonstop çalışıyor 1-2 kere kitlenmiş açıp kapatınca düzelmiş (akülü filan kodlarınıda ASM ile yazmıştım watchdog aktif) sizce yeterince güvenlimidir? dünya para verip aldığımız cep telefonlarıda arasıra kitleniyor çünkü :)

Akü ile beslenen bir devre için üç kere kitlenme çok gibi geldi bana, 18F452 ile 3 senedir hiç kitlenmeden çalışan bir cihazim var, watchdog da kapalı. Gerçi bana kalsa 1 kitlenme bile fazla. Ben bu kitlenmelerin donanımdan ziyade yazilimdan kaynaklandiği kanısındayım, o yüzden de cep telefonlarının kitlenmesi olayına Symbian OS yada benzer mobil donanim yazilimlarinin içerdiği bug'lar sebep oluyor gibi bir ön yargım var.

Gelelim kilit soruya;
Neden seçimin ADuC7026?; Ücretiz sample? Tavsiye? Kılıf(elde lehimleme için pin araliklari sorunu)? Bulunabilirlik? Müdaillerinden ayırıcı özellikte (24 bit PWM yada ADC,CAN yada LIN bus,DMA,vs...) bir donanıma sahip olması? Tamamen tesadüf? İsmi sempatik? Analog Devices da adamım(cevap evet ise neden BLACKFIN değil?) var? Çok ucuz? Elimde zaten hazırdı bozuk bir cihazdan söktüm yada eski çalıştığım firmadan almıştım? Vs. Vs..

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Petek

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"Selam,
...
Gelelim kilit soruya;
Neden seçimin ADuC7026?; Ücretiz sample? Tavsiye? Kılıf(elde lehimleme için pin araliklari sorunu)? Bulunabilirlik? Müdaillerinden ayırıcı özellikte (24 bit PWM yada ADC,CAN yada LIN bus,DMA,vs...) bir donanıma sahip olması? Tamamen tesadüf? İsmi sempatik? Analog Devices da adamım(cevap evet ise neden BLACKFIN değil?) var? Çok ucuz? Elimde zaten hazırdı bozuk bir cihazdan söktüm yada eski çalıştığım firmadan almıştım? Vs. Vs..

İyi çalışmalar...
A.S.

Bu soruyu bana sorsaydınız cevabı şöyle idi. Bu başlıklardan birinde arkadaşlar link vermişler, bize de sadece sample isteme linkine tıklamak kalmıştı. Aynı şey LPC için yapılsaydı elimde LPC işlemcileri olurdu.

Sample isterken öyle bilgiler girdim ki, bana göndermeyin anlamına geliyordu. Yani geliştirme aşamasına yeni başladık, ön araştırma devam ediyor, yapılacak ürün yılda bin taneden az, vs. bilgileri girdikten sonra bana numuneleri gönderme süresi olarak 6 ay verdi. Fakat 3 hafta sonra mail geldi, numuneler yola çıkmış, 4. haftada elimde idi. şimdilik numunelerle karşılıklı bakışıp duruyoruz. Bir adaptör vs. olsa monte edip kullanılabilir hale gelecekti, ama kaavee hocam bir kart hazırlarsa aduc ta bizim favorilerimiz arasında olur.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

aYe

@Petek

Soru zaten herkezeydi, amaç sadece bilgi edinmek olduğu için; benim şahsa yazılmış sorularım, cevap verme nezaketini gösteren herkez için de sorulmuş demektir. Cevabın için teşekkürler.

Bahsi geçen ADuC için bir kart hazir sanirim. Burdan tanıştığım ama nickini bilmediğim bir asker arkadaş vardı sanıyorum o çizmiş. Aster hocam dosyayı dün bana gönderdi Altium DXP formatinda olduğu için Protel99se'de açamadım. Altium 2006'nin iso dosyası evdeki pc'de ama eve dünden beri gitmediğim için dosyaları açıp bakamadım. Bugün firsat bulursam laptop'u alip gelicem. Sematik ve pcb dosyalarını pdf'e, protel99 ve autocad formatlarina çeviricem. Sonra Aster hocam hepsini siteye ekleyecek. Aster hocamız ve arkadaşları uğraşıp bitirmişler benimde bu şekilde bir parça katkım olsun.

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

CaFFeiNe

@tatlisukurnazi

hocam ben şu anki işimden ziyade hobi amaçlı bu işlerle uğraştığım için çipin özelliklerinden ziyade ücretsiz sample olmasından dolayı seçtim
aslında LPC ailesi çok daha güzel ama sample olayı yok sanırım (varsada haberimiz olsun) s3c2410 da süper ama sample olsada beni aşar lehimleyemem :)

neyse şimdilik ADuC ile ARM ı öğrenecez kısmetse, zaten problem yok çekirdek hepsinde aynı

birde olimex.com da ADuC içinde geliştirme kartı yapmışlar şemaları filanda var

CoşkuN

Galiba yakında sitenin adını PICveARMproje olarak değiştirmek gerekecek  :lol:

aYe

@CaFFeiNe

Selam,

Cevap için teşekkürler, sample olduğu için deneme adına kullanmak çok mantıklı sana tamamen katılıyorum. Ama tabi bu bana seçim konusunda fikir vermiyor. S3C2410'a gelince bugün bir çizim yolladım bir arkadaşım ben bu karti yaparım vs. gibi iddalarda bulundu bakalım eğer yapabilirse onu da kullanabiliriz.

İyi çalışmalar...

Macera

Cep telefonu tamir eden arkadaşlar bu chipleri kartı yaptığımızda takdirde lehimleyebileceklerini söylüyorlar
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

mcan

geçen sene 486 için ram hazırlamışdım,bütün çipleri cep telefoncusuna lehimlettim çok iyi alışmış eli,hemen 12 çipi lehimleyi verdi,5 milyona

z

ARM7 asm kod listesine ulasabilecegimiz bir  link verebilirmisiniz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Prof.EleCTroN

Alıntı yapılan: "bunalmis"ARM7 asm kod listesine ulasabilecegimiz bir  link verebilirmisiniz?
ARM komut seti http://www.arm.com/documentation/Instruction_Set/index.html

Petek

ADuC 7026 datasheeti serinin diğer elemanlarınınki ile birlikte bu PDF dosyasında:
http://www.analog.com/UploadedFiles/Data_Sheets/411629841ADuC7019_20_1_2_4_5_6_7_a.pdf

z

Program arayip bulma  konusunda cok beceriksizim.

ARM7 icin asm derleyiciyi nereden indirecegim.

Kusuruma bakmayin.

Petek

Alıntı yapılan: "bunalmis"Program arayip bulma  konusunda cok beceriksizim.

ARM7 icin asm derleyiciyi nereden indirecegim.

Kusuruma bakmayin.
http://picproje.org/index.php/topic,7815&postdays=0&postorder=asc&start=35  ilk mesajda Gnuarm331 bu 21MB civarında bir dosya. İçerisinde C, assembler derleyicisi ve linker var. Komut satırından çalıştırmak için path'a eklenmiş olmalı.

Keil uVision3 arayüzü ile kullanmak daha güzel olur, zira bu arayüzde böceksavar (debugger) var ve programınızı adım adım çalıştırabiliyorsunuz. Emule üzerinde KeilARM şeklinde aratırsanız, KeilARM2.42 paketini bulursunuz. Bu pakette hem Keil ARM C, Assembler derleyicisi ve linkeri var hem de uVision3 arayüzü var.

assembler derleyicileri mutlaka C derleyicisi yanında bulunuyor, çünkü yazdığınız uygulama için bir startup assembler programı gerekiyor. Bu programda kesme vektörleri (interrupt vector) ve oluşan istisnalar (kesmeler de bir istisna çeşidi) nasıl yönetileceği tanımlanıyor. Hangi istisna türü oluşmuş ise veya hangi donanım kesmesi etkin hale gelmişse buna karşılık hangi alt programların hangi isimlerle yazılacağı assembler programında tanımlanıyor. Main ve programlar C de yazılıyor. Ama isterseniz programlarınızı tamamen assemblerda da yazabilirsiniz. as.exe object dosyasını oluşturuyor. Size de bütün object dosyaları link.exe ile birleştirmek düşüyor.

z

@Petek

gccARM331.exe yi indirdim ve kurdum.

Dokumanlar kisminda pdflerin herpsinde hersayfanin tepesinde  Redhad resmini gorunce acaba bu linux isletim sisteminde mi calisacak diye soru belirdi.

Linux icinse windows neden kurmama izin verdi?

Petek

Alıntı yapılan: "bunalmis"@Petek

gccARM331.exe yi indirdim ve kurdum.

Dokumanlar kisminda pdflerin herpsinde hersayfanin tepesinde  Redhad resmini gorunce acaba bu linux isletim sisteminde mi calisacak diye soru belirdi.

Linux icinse windows neden kurmama izin verdi?
Döküman standarttır. O nedenle Redhat resimleri çıkıyordur. C:\cygnus klasörü içerisinde kurulumu yapmış ise tamamdır. İnşaallah exe dosyalarının olduğu klasörü Path'e eklemiştir. Yoksa komut satırından nasıl kullanılır ben de bilmiyorum. Bir de Keil ARM 2.42 yi indirsen çok güzel olacak. Kurulumunu ve gnu derleyicisini nasıl tanıttığımız diğer başlık altında anlatılmıştı. Gerekirse tekrar anlatırız (yarına kalacak artık).