Kablosuz ses iletimi

Başlatan AhmetMetare, 14 Eylül 2015, 12:47:42

AhmetMetare

merhaba bitirme projesi için siteleri gezerken bi projeye rastladım lazerle kablosuz ses iletimi diye bişey videosunuda izledim sesi kablosuz olarak lazerle alıcıya iletiyor tam olarak çalışma mantığı nedir ?

buradaki sitede : http://www.projehocam.com/lazerle-kablosuz-ses-iletimi/

Gökhan BEKEN

Usart'ı düşün, 1 ve 0 ların belli bir zamanda gönderilmesi ve alınmasıyla çalışan bir protokol.
Ha işte bu da onun lazerlisi (bkz: radyonun resimlisi :D )
Bunda ise lazer yandığı zaman 1 söndüğü zaman 0 oluyor bir farkı yok.

not: verdiğiniz projeyi incelemedim.

mesaj birleştirme:: 14 Eylül 2015, 15:22:36

Pardon ben digital olarak ses aktarmışlardır diye düşünmüştüm,
projeye şöyle bir baktım, ses analog olarak aktarılmış ve çalışma prensibini anlatmışlar. Teorik olarak basit bir proje ama pratikte lazerle ses aktarmak çok mantıklı gelmiyor bana, alıcı ve vericinin birbirini direkt görmesi şart çünkü...
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

polleme

Bluetooth işinizi görmez mi?

Kabil ATICI

Normalde ses seviyesinin (hifi kalitesinde istenmediği sürece) belli bir seviye üstü 1 ve  altı 0 kabul edilir ve laser ona göre çalıştırılır.(buradaki belirtilen seviyenin seçimi önemlidir) Sonuç ses kalitesinden biraz feragat edilmiş olsa da anlaşılır bir ses iletilmiş olur. Alıcıda ses alınır ve kuvvetlendirilir, hatta istenirse kondansatörler ile köşeler biraz yumuşatılır. (Hatta ses seviyesine göre  tek led vumetre gibi çalıştırılabilir, ama burada ortam ışığı sesin iletimini etkileyebilir)

Olay her ne kadar ortam için düşünülmüş olsa da, bana göre fiber optiğe giriş niteliğindedir.
ambar7