Dişli yapmak

Başlatan z, 23 Eylül 2015, 14:45:27

z

Resimdeki motor 6mm çapındadır ve miline 2.5mm çapında dişli takılıdır.

Dişleri bu dişli ile uyumlu 10 yada 15 mm çaplı büyük bir dişli yapmak istiyorum.  CAD-CAM çalışması ile değil de mevcut dişlinin dişlerinin bir şekilde kalıbını alıp yapmak istiyorum.

Yol yöntem arıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

CAD CAM hariç sanki zor gibi.

Sesli düşünüyorum, Düz bir zemine uzunlamasına serilmiş oyun hamuru üzerinde dişli gezdirilerek kalıbı alınır.
Kalıp 2 uçtan birleştirilerek uygun dişli çaplı kalıbı elde edilir. Bu kapıl içine sun fix tarzı veya sıvıdan katıya dönüşebilen uygun kıvamlı bir döküm yapılır.
Kuruma işlemi artından merkeze bir delik delinir.

Uyarmı.

Not: 2 uçtan birleştirmek zor olursa hamur uygun çapta yüzük misali bir kalıp içine sıvanarak dişli burada gezdirilir. Kalıbı böyle çıkartılır.

sovalye

Aklıma https://www.plastimake.com şundan büyük dişli için bir kalıp yapıp daha sonra mesafeyi tam ayarlayıp. elinizdeki küçük dişliyi büyüğün çevresinde çevirmek geldi.Ama cad kullanıp daha 3d bastırsanız daha kolay olmaz mı ?

engerex

Kaç adet lazım?
Muhtemelen istediğin dişli yapılmış ve satılıyordur.

z

Benim yapmam önemli. plastik döküm malzemem var.

Kalıp macununu yere düzgünce yayıp motorun dişlisini bunun üzerinde yuvarladığımda diş izlerini aldım fakat motoru çok düzgün yuvarlayabileceğim aparat yapmam gerekecek. Motorun konumundaki en küçük titreme alınan diş izlerinde bozulmaya neden oluyor.

Bu motor ne ilginç bir şeymiş. 0.1v dan itibaren dönmeye başlıyor.

muhittin_kaplan

Hocam melihkarakelle nin portakal sikacagindan yaptigi bir kalip ve disli aleti vardi. Sizin press ile olur gibi geliyor. Ayrica mlz olarak dis dolgusunda kullanilan malzeme ile disli yapan bir tanidigim vardi. Bunlari bir arastiriniz.
Kisaca bir kaliba press ile plastik basacaksiniz

muhittin_kaplan

Bu motor mini rc helilerde mevcut

z

Zamanında düşüp kırılan helikopterin motor ve elektroniğini saklamıştım.  Şimdi de minik çizgi izleyen yapmak istiyorum.
Redüktörsüz pek bir işe yaramayacak gibi.

Plastik enjeksiyon işi uzun iş. Reçinelerim var.

Yada bu resimdeki gibi dişli işine hiç girmeyeyim.

zengdai

z

Yıllar önce bir arkadaşım vardı.

Yolda giderken güzel bir pot düğmesi bulsa amfi yapmaya karar verirdi.

Şu an aynı moddayım. İki minik motorum var. Çizgi izleyen yapmak istiyorum. Bugüne kadar hiç çizgi izleyenim olmadı.

zengdai

Alıntı YapYıllar önce bir arkadaşım vardı.

Yolda giderken güzel bir pot düğmesi bulsa amfi yapmaya karar verirdi.

Şu an aynı moddayım. İki minik motorum var. Çizgi izleyen yapmak istiyorum. Bugüne kadar hiç çizgi izleyenim olmadı.
Alemsiniz  z bey  ;D

muhendisbey

Inrunner dc motor gibi geldi bana. Birkac acidan cekilen fotografin birlestirilmesiyle cizmeden yapildigini gormustum. Solidworks ile yapiliyordu yanlis bilmiyorsam.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Demir göbeksiz motor. Motoru açtım içine baktım da teknik konularda sineğiz biz sinek.

boreas

Kalip icin discilerin kullandigi bir malzeme var elimde varsa fotografini eklerim. Bu malzeme detay icin cok iyi. Hirdavatcilkardada polyester malzeme satiliyor sertlestirici ile birlikte . ostimde ersoy boya var ben ordan bulmustum. Kalip icin kalip silikonuda satiliyor ama bunun fiyati daha uygun