CSD işletim sistemine ne oldu ?

Başlatan ByTEK, 27 Eylül 2015, 13:33:24

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: t600 - 28 Eylül 2015, 17:56:57
Mecburen ms dos üzerinde çalışıyor gibi geldi bana , aslında msdos u kendi oluşturması gerek gibi geliyor bana , bU arada win3.1  qbasiç  ile yapıldığını biliyorum  , sanırıom 95 te öyle , ms dosu assembley olması kaçınılmaz .
Ms dos zaten bir işletim sistemi,  eğer yazdığınız işletim sistemi başka bir işletim sistemine ihtiyaç duyuyorsa ona işletim sistemi denmez.
Ben lise 2 de okurken, Turbo Pascal ile dosyaları kopyalama silme vs işlemleri yapmayı öğrendiğim an kendi kendime, "ben bu şekilde işletim sistemi yaparım" demiştim. Halbuki yazdığım program zaten windows üzerinde çalışıyordu, ben o zamanlar bunu akıl edememiştim, çünkü bilgisayar ile zaten o yıl tanışmıştım.

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 28 Eylül 2015, 23:28:45
Ben bu konularda o kadar bilgili değilim ama bence bir işletim sisteminin en azından çekirdeği QBasic ya da herhangi bir basic ile yazılmış olamaz. Ki birkaç yerde (mesela burada: http://discuss.fogcreek.com/joelonsoftware/default.asp?cmd=show&ixPost=28914) Windows'un C, C++ ve C# ile yazıldığı yazıyor. BASIC türevi diller zaten bilgisayar kullanıcılarının programlama bilmesi gerektiği dönemlerde kullanıcıya bir araç olarak sunulmuş diller ve çoğu zaten derlenmiyor.
Sizin dediğiniz kısım kernel kısmı. Windows sadece kernelden ibaret olmadığı için, arayüz kısımlarının c# ile yazılması mümkündür. Bu biraz da c# reklamı oluyor, ooo bak windows bile c# ile yazılmış desinler diye...

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

t600

:) . Bu tip konular açtığımda  bir kısım destek oluyor , bir kısım da saldırıyor . Umarım bu yazılar buradan asla silinmmez  ve kalıcı olur . Çünkü bu diyologlarımız  daha genç kardeşlere ilham olacak , Bunlar milli işlemci , milli programlama dili , milli işletim sistemi , milli motor yazılımları   vb zı konularda  konuşulmuş en güzel yazılar .
Benim bu konuda söyliyeceğim şimdilik bukadar .
Ama milli işletim sistemi işi baba verilse gecemi gündüzüme katar bu işi mutlaka ama mutlaka yaparım . Bu benim için  bir şereftir . Bu hepimizin namusudur aynı zamanda unutmayın . Ve bu işi yapan arkadaşların bunun ciddiyetini anlıyor olmasını umut ederim .
Win 3.1  basiçle yazıldı , c ile yok fortran , en doğrusunu Allah bilir Belkide  hepsinden rutinler vardı .
Saygılarımla.

CoşkuN

Görevi kimin vermesi gerekiyor. Biz versek olur mu mesala?

mufitsozen

Alıntı yapılan: CoşkuN - 29 Eylül 2015, 10:17:52
Görevi kimin vermesi gerekiyor. Biz versek olur mu mesala?

Hocam arkadas daha resmi bir gorevlendirme bekliyor bence. Basbakanlik Milli Isletim sistemi Mustesarligi olabilir, yada Tubitak Milli Isletim sistemleri Gelistirme ve uygulama Dairesi Baskanligi olabilir. Boyle yani...

Biz picproje uyeleri kendisinin ismini bilsek bu konuda bir imza kampanyasi baslatabiliriz ornegin. Yada sayin Niyazi Saral bu arkadasa bir milli isletim sistemi egitim seti hazirlatabilir. Cozum istenirse bu arkadastan faydalanmak icin bir suru firsat yaratilabilir.

Keske 20 senedir yaptigi isletim sistemi gelistirmeleri ile ilgili daha detay bilgi verse.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

t600

Ok . paylaşmaya hazırsak şunu yapabiliriz.
MS- DOS son derece güvenilir . MS- dos üzerine bir maske işletim sistemi yazalım . 3.1 , 95 , 98 gibi .
Bu iş ile uğraşacak arkadaşlar ve ben  sahibinden.com dan 50 tl ye olan eski dizüstü pc lerden alalım . hd ye sadece ms dos , qbasic , c , turbopascal vb yüklüyelim . toplam 800 kb filan tutar .Mikrosoftun yolunu izliytelim .
İsteyen c ilew isteyen basic ile uygulama yazsın .
Temel platform olarak  pencereler mantığı ile çalışan aslında ms -dos u görsel olarak kullanan 3.1 benzeri birşey yapalım , . win3.1 gerçekten bu işin en güzel örneği .
Nasıl yapalım :
arkada ms -dos çalışsın , Zaten telif hakları kalmadı . Bu sebepten ms dos tan uzaklaştırılmaya çalışılıyoruz .
diyelim ki basic ile başladık . vga standart yapısını kullanalım , mavi bir ekran ve ikonlar , sürüklemeli temalar , seri porttan maus kontrolü , herkes kebdi dilinde birşey yazacak , Ama bu noktada herkesin iyi bilmesi gereken tek şey var . bios hizmet programları . Bunun için aşağıdaki fotosunu verdiğim kitapları bu ekip okumalı .Bu kitapları hala defalarca okurum , 10 yılda ancak oturdu .
Bir ekip kurmalıyız . Devlet desteği alırsak süper olur , çünkü para kazanmamız da gerek .

mesaj birleştirme:: 29 Eylül 2015, 10:35:56

Tagli

Genel olarak @Tesla.25 'in yazdıklarına katılıyorum. İş zaten çekirdek (kernel) yazmakla bitmiyor. Bir ekosistem lazım. Linux bile sıfırdan yola çıkmadı, Unix benzeri bir sistem olarak tasarlandı. Üstelik Linux çekirdeği geliştirilmeye başlandığında GNU ekosistemi zaten büyük oranda hazırdı, sadece çekirdek eksikti. Bu yüzden sistemin bütünü aslında GNU/Linux olarak bilinir. GNU olmadan Linux çekirdeği tek başına bir işe yaramaz.

İşletim sistemi millileştirmek ise bana saçma geliyor. Bu tür konularda bilgi evrensel olmalı. Milli duygularınızı başka alanlarda öne çıkarın. Mesela savunma sanayide kullanılmak üzere milli RTOS'unuzu yazar, uçağınıza, tankınıza, füzenize koyarsınız, bunu anlarım. Ama son kullanıcı için sıfırdan işletim sistemi yazmaya kalkmak günümüzde çok anlamsız. Hatta bence distro (dağıtım) yapmak bile saçma. Aynı sebeple bana Pardus için harcanan emek de anlamsız geliyor. Bunun yerine mesela Ubuntu gibi yaygın bir dağıtımın bir ucundan tutulabilir, mesela Türkçe desteği iyileştirilebilirdi. Zaten Pardus'a "yerli işletim sistemi" demek, Linux çekirdeğinin ne olduğunu ve ne şekilde geliştirildiğini bilmeyenleri kandırabilir ancak. Ama keşke şuna benzer bir şeyler söyleyebilseydik: "Linux'un process yöneticisi, [bir Türk ismi] tarafından iyileştirilmiş ve performansı %20 artmıştır". İşte o zaman tüm dünyaya faydalı bir iş yapılmış olunurdu. Pardus ekibinin de emeklerini böyle bir şey üzerinde değerlendirmelerini dilerdim.
Gökçe Tağlıoğlu

t600

Bu arada bu iş i sadece anlamam 20 yıl sürdü . Artık , yani 20 yıl sonra  win3.1  benzeri bir yazılımı yapabilecek duruma yeni geldim  ve 40 yaşındayım . Bu işi yeni neslin yapması imkansız gibi . Çünkü android sistemi ve yeni işletim sistemi bizim gibi ülkelerin mikroişlemciler ve 8086 mimarisi ile olan ilişkisini  koparıyor . . Yukarıda fotolarını verdiğim kitaplar bu konuya kafa yormuş ve anlamış sayılı hocalarımızdır  ve parmak ile sayılacak kadar azdır . Evet interneti bırakın ve bu hocalarımızın bu kitaplarını alın . Zaten satamamaktan şikayetçi olabilirler . Bu kitaplar için bu adamlar ömürlerini harcadılar , Bunu kimse hemen öğrenemez .Bu kitaplar tüm 8086 mimarisi ve bios hizmet programlarını anlatır . Öyle tahmin ediyorum ki bios kesmeleri ve hizmet programlarını  bilenlerinizin sayısı  bu site için bir elin parmakları kadar olmaya bilir . Zaten biosu anladığınızda işletim sistemi yapmak bizim için çok kolay olacak .
Bir ekip kuralım . Ekip bu kitapları alsın , ve işe başlıyalım .

mesaj birleştirme:: 30 Eylül 2015, 00:45:07

http://www.tamindir.com/qbasic-45/
bunu indirin

mesaj birleştirme:: 30 Eylül 2015, 00:49:24

biz zaten ms-dos u araklamış olacağız . ms-dos yapılırken  adamlar  bu işin böyle olacağını bilemediler . ms- dos hızlı bir şekilde piyasaya sürülürken son derece dürüst ve masum yapıldı . Yani ms dos un telif hakkı bitti , biz onu sahipleniyoruz . adamlar onu ortadan kaldırmaya çalışıyor , biz onu evlat edinecez .onun kadar iyi çalışan bir dosyalama  ve kontrol sistemi yok . Adamlar sistamatik olarak ms- dos u yok ediyorlar , ama kendi savunma sanayilerinde sadece ms- dos çalışıyor .

mesaj birleştirme:: 30 Eylül 2015, 00:50:31

biz ms dos a maske yazacağız ,tıpkı adamların yaptığı gibi.

mesaj birleştirme:: 30 Eylül 2015, 01:00:51

diyelimki ms dosa qbasic te işletim sistemi yazdık . autoexebat  sys dosyalarına ekle iş bitsin , windovs ta öyle değil mi ?

mesaj birleştirme:: 30 Eylül 2015, 01:10:28

nasıl devlet desteği alırız :
Öncelikle ms dos un  üzerine yazılım yapma fikrini ve dayanaklarını anlatacağız , ve kısa bir sürede ms dos u  mauslu , dokunmatik ekranlı , görsel kabiliyetleri yükse , albenisi olan bir şekle sokacağız .Bunu işi için  20 kişilik bir ekip kuralım ve devlete başvuralım , 1 yıl içinde 3.1 e benzeyen bir şeyi hedefliyelim . Örneğin .Bir arkadaşımız bu sistem için web tarayıcı yazar . html ve diğer olaylar ile ilgilenir , Hepimizin karşılaştığı birşey var . yutube bir giriyoruz  flas ı güncelle diyor , bunları takip eden biri olmalı . Ama şunu unutmayın işletim sistemi veb tarayıcısı demek değildir .

mesaj birleştirme:: 29 Eylül 2015, 11:12:45

ayrıca qbasic gibi bir editörü  wisualbasic gibi bir forma dönüştürerek milli programlama dili adı altında okullara vereceğiz .

CoşkuN

Bence şu millilik takıntısından (savunma sanayii hariç) vazgeçmeliyiz. Niye elin oğlu gibi biz de birşey yapıp dünyaya satmayı düşünemiyoruz da hemen milli şunu yapalım, devlet bize destek olsun, tesis yapsın moduna giriyoruz anlamıyorum.

Şu saatten sonra x86 üzerine çalışmanın ne kadar anlamlı olacağını da ayrıca tartışmak gerekebilir.

t600

Biz kimseye birşey satamayız , durum böyle , kimse bizden birşey almaz , çünkü bu iş bize aid değil . hiç olmazsa biz kendimiz için onların anlayamayacağı şeyler yapalım . Yani adamlar bizdeki her bilgisayarda istediği gibi geziniyor , kapılarda kendi virüs programları var , eğer biz savunma sanayi , ve diğer sanayilerimizde ( uzay ) kendi formatımızı yaparsak  bu noktada kör olacaklar , bu bizim mahremimizi korumamız için gerekli . neden 8086 . Çünkü bu mimarinin telif hakkı yok ve bizde bu mimariyi çok iyi bilen 40 yaş üstü adamlar var . ve biz işlemciyi yapabiliriz .

Tesla.25

Alıntı yapılan: CoşkuN - 29 Eylül 2015, 11:18:43
Bence şu millilik takıntısından (savunma sanayii hariç) vazgeçmeliyiz. Niye elin oğlu gibi biz de birşey yapıp dünyaya satmayı düşünemiyoruz da hemen milli şunu yapalım, devlet bize destek olsun, tesis yapsın moduna giriyoruz anlamıyorum.

Şu saatten sonra x86 üzerine çalışmanın ne kadar anlamlı olacağını da ayrıca tartışmak gerekebilir.

Dünyada bir tek biz akıllıyız ondan.

Potekiz olsun, Hollanda olsun, Güney Afrika olsun, [tüm dünya], bunların hepsi işte Python, C++, Java, Linux/Ubuntu, PIC mikroişlemciler, Raspberry PI gibi "var olan ve büyük yollar kat etmiş olan teknolojileri" kullanıp muhteşem şeyler yaparken, bizler çok akıllıyız ya herşeyi sıfırdan yapacağız.

Linux çekirdeği varken MS-DOS nedir?
Eğer çocuklara programlama dili öğretmek istiyorsak Python, Ruby, JavaScript var.

boreas

Kusura bakmayın ama yaptığınız iş işletim sistemini öğrenmek ve ego tatmininden öteye gitmez. Bu da yapılmışı http://www.freedos.org/
Kabaca fikirlerim ;
* bitmiş bir işlemci ile çalışacaksınız diğer firmalar daha işlemci seviyesinde bile daha güvenli yazılım / donanım yapacak
* İşletim sisteminiz ne olursa olsun gücünüz donanımınızla, yapabileceklerinizde gücünüzle sınırlı olacak. Asla bir solidworks çalıştıramayacaksınız.
* İşletim sistemini kendiniz yazmış olmanız sizi daha güvenli bir işletim sistemi yaptığınız anlamına gelmeyecek. Sadece işletim sistemini siz yazmış olacaksınız.
* Mesele güvenlikse basit güncel bir kernel alınıp  güvenlik açıkları giderilerek geliştirebilinir.
* Millilik olayı baştan bana yanlış geliyor aksine universal yap ki her yerden destek gör, müşteri ağın geniş olsun birbirimizden değil yabancı kaynakları kullanabilelim.

mesaj birleştirme:: 30 Eylül 2015, 01:34:55

Hatta not olarak eklensin ;
Pascal ile yapılan  OS : https://code.google.com/p/fpos/downloads/list
Buda Fatih Kılıç'ın geliştirdiği Lazarus Grubunda paylaşmış olduğu (kod'u da paylaştı sağolsun) işletim sistemi :  ! No longer available

t600

bitmiş bir işlemci diyorsun . herkes adroid kullanıyor , google 8086 için andrid yazılımı üretti , arm da çalışmıyor , ben intel işlemcili android aldım , komut kümeleri 8086 ailesi , google neden intele döndü , intel işlemcili tablet kullanan performansını  bilir , bitmiş bir işlemci dediğin 40 yaşında bir aile ve halen 8086 da ms dos çalıştırabiliyor , pentiyım 4 te , ve en yeniside , 40 yıllık oturmuş bir aile , oturmuş bir dil , , Bitmiş derken iyi düşün .

Tesla.25

Alıntı yapılan: t600 - 29 Eylül 2015, 11:25:41
Biz kimseye birşey satamayız , durum böyle , kimse bizden birşey almaz , çünkü bu iş bize aid değil . hiç olmazsa biz kendimiz için onların anlayamayacağı şeyler yapalım . Yani adamlar bizdeki her bilgisayarda istediği gibi geziniyor , kapılarda kendi virüs programları var , eğer biz savunma sanayi , ve diğer sanayilerimizde ( uzay ) kendi formatımızı yaparsak  bu noktada kör olacaklar , bu bizim mahremimizi korumamız için gerekli . neden 8086 . Çünkü bu mimarinin telif hakkı yok ve bizde bu mimariyi çok iyi bilen 40 yaş üstü adamlar var . ve biz işlemciyi yapabiliriz .

Linux çekirdeği özgürdür ve kaynağı açıktır. Her bir satırını açıp inceleyebilirsiniz.
Bu çekirdeği kullanarak bir Linux dağıtımı yapabilirsiniz. Gerçi Ubuntu, Debian var. Yeni bir dağıtıma bile gerek yok. Ama yapmak isterseniz her şey açık. Kimse uzaktan sisteme etkie edemez.

Java, Python, C\C++, Ruby tüm bu diller de açık kaynaktır. Alıp bunları da inceleyebilirsiniz.

Dış mihraklara güvenmeyip, her şeyi kendimiz yapalım diyorsunuz, gidip MS-DOS 'a sırt dayıyorsunuz. MS-DOS6 'nın tüm kaynak kodları elinizde mi? Veya Win3.1 'in?
Büyük çelişki !!!

boreas

Alıntı yapılan: t600 - 29 Eylül 2015, 11:35:38
bitmiş bir işlemci diyorsun . herkes adroid kullanıyor , google 8086 için andrid yazılımı üretti , arm da çalışmıyor , ben intel işlemcili android aldım , komut kümeleri 8086 ailesi , google neden intele döndü , intel işlemcili tablet kullanan performansını  bilir , bitmiş bir işlemci dediğin 40 yaşında bir aile ve halen 8086 da ms dos çalıştırabiliyor , pentiyım 4 te , ve en yeniside , 40 yıllık oturmuş bir aile , oturmuş bir dil , , Bitmiş derken iyi düşün .

Kusura bakma hedef Windows 3.1'di haklısın 8086 yeter.

CoşkuN

Alıntı yapılan: t600 - 29 Eylül 2015, 11:35:38
İntel'in pazarlama bölümünde çalışan biri olduğunuzdan şüphelenmeye başladım!