Makina su koymaya basladi

Başlatan muhittin_kaplan, 08 Ekim 2015, 09:45:36

boreas

@Gökhan BEKEN bende aynen ondan bahsediyorum. Gidiyoruz marka diye bayılıyoruz paraları dönüp bakmayacağım acer çiçek gibi çalışıyor. Ses konusunda seninkinin modelini bilmiyorum ama benim son aldığım asus'da dehşet ses kartı vardı ama hafif olacak diye üzerindeki doğru dürüst hoparlör yoktu. ilk aldığımdan son gününe kadar hiç ses alamadım desem yeri.

engerex

Eski ve yavaş HDD diskli bir PC ile güncel bir MAC karşılaştırırsanız MACten iyisi yok. Çünkü çoğu güncel MACler SSD(flash vs.) diskli.
Şirkete bilgisayarcı 4-5bin liraya 2 bilgisayar topladı. i7-4770K 16GB RAM vs. hantal yavaş. Açılması bir kaç dakika sürüyor. Adam gitmiş HDD takmış hemde 2.5" notebook HDD. Bilgisayarın, uygulamaların açılması kapanması kağnı.
Bir de şirkette arkadaşta AMD Dual Core işlemcili ve yukarıdakinin  1/4'ü RAMe sahip şuan sadece batarya adaptörü satılan bir dizüstü PC var. O daha yavaşlıktaydı. Zorla 200 TL'ye SSD aldırınca yeni bir bilgisayar almış gibi oldu. Şirketteki en hızlı PC şu an kendileri.
İşletim sistemi mi yavaş, disk mi, işlemci mi önce bunu çözmek gerekli. Zamanla ortaya çıkan Windowsun hantallığı da yok değil.
Linux kullanıyorsanız Ubuntu yerine Kubuntu ve Lubuntu gibi daha hafif dağıtımları tercih edebilirsiniz.

Dizüstünde markanın dışında modelde önemli. Bazılarında kronik problem var. Acer 5520G dizüstü var. İşlemci soğutucu blokları ile fan arasında chipset var. Cihpset işlemciye göre çok çok soğuk. İşlemci ısınınca chipsette ısınıyor. Bir zaman sonra kavrulmaya başlıyor. Yaklaşık 2 yıldır chipseti yanmış vaziyette yatıyor. İnternette ararsanız tek kurban ben değilim.

muhittin_kaplan

5770 de fan var. Bu cihazi sanirim 2011 de, kendim toplamistim. Hala guncel tum oyunlari normal beya ustu modlarda oynayabiliyorum. Ama su problem olana kadar iyiydi. Iki monitorle tasarim yapip kod yazmak gibisi yok. Hala laptop benim icin ihtiyac olmadi.

muhittin_kaplan

Coolermaster da macun ise yaramadi.

Melih1802

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 08 Ekim 2015, 09:45:36
Anakart asus usb3 lu bir anakart
Islemci Amd phenom 3.2ghz
Ram 8gb
Hdd 1tb baracuda
Ekran karti sapphire 5770 (ati)
Psu 500w inca

Peki problemim nedir ?  Oyun oynarken video seyrederken ekran birden gidiyor. Bir muddet eger muzik dinliyorsam arkada muzik devam ediyor.
Ram i denedim.  problem ekrankarti olarak goruyorum. Yada psu artik su koymaya basladi. Guce ihtiyac oldugunda atiyor.

Bu sorun çıkmadan önce bilgisayarda bir değişiklik yaptınız mı,

Ekran kartı sürücüsünü en son versiyon ile UP DATE ettiniz mi,

Tanımlanmamış bir donanım var mı,

PSU denediniz mi.

muhittin_kaplan

Daha onceden sadece oyun oynarken ve cok nadiren (unutuyordum yani) oluyordu. Win10 la neredeyse web e giremez oldum. Win7 ye donecegim birazdan.

Karamel

hocam win10 ile benim bilgisayarimdada ilginc seyler olmaya baslamisti. win7 ye geri donunce hersey normale donduydu(original win7 yukluydu benim laptopta)

win7 den bir muddet daha uzaklasmamak lazim sanki?  :-\

rck8942

Alıntı yapılan: t2 - 08 Ekim 2015, 09:49:46
Benzer sorunu eski tarihte yaşamıştım.
CPU macunu kurumuştur. ısınma nedeniyle kapanıyor gibi . belki de cpu değil grafik işlemcinin macunu kurumuştur. soğutucu komple oynamış olabilir.

Macun bakımı

http://www.youtube.com/watch?v=TJ-3w1zHgUM

Burdaki videoda macunu sürerken incecik Kagit gibi olmasi gerekmiyormu GPU nun üstü ? Videoda ise macunda hava boslugu var.
Elektroniker für Betriebstechnik

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 08 Ekim 2015, 21:45:56
Coolermaster da macun ise yaramadi.
demişim ama sıcaklık 60 lardan 35lere düştü.