TN LCD hakkında yardım.

Başlatan moksan, 16 Ekim 2015, 10:07:29

moksan

Arkadaşlar aşağıdaki resimdeki TN LCD veya başka bir ismi varsa kusurabakmayın,bu LCD yi CCS C kullanarak sürmek istiyorum.Fakat datasheeti bulamadım.Sadece elimdeki fotodaki bilgiye göre ne yapmam gerektiğini anlayamadım.DISPLAY sürer gibi sürmeye çalıştım ama anlamsız işaretler ortaya çıktı.Bu konu hakkında bilgisi olanlardan yardım istiyorum.Örnek kod veya yapılmış bir örnek paylaşılırsa çok sevinirim.teşekkürler..

tunayk

Tabloda göründüğü kadar her pin 4 farklı com ucu ile taramalı olarak sürülüyor.  7segment gibi mantıken ancak uçların dağılımı farklı ve tarama süreleri de farklı olabilir. 7 segmentte ledin yanma süresi ile bundaki LC in tepki süresi aynı olmayacaktır.

Malzeme arızalı değilse normal çalışır. Display sürer gibiden kastınız nedir ? Karakter LCD mi?

moksan

Hayır.Kastettiğim sizinde belirttiğiniz gibi 7 segment display.Datasheeti bulunmamakta.Hangi pinin ne olduğunu bilmiyorum.Deneyerek yapmaya çalıştım fakat beceremedim.Ayrıca paylaştığım fotodaki veriler başla lcd içinde  olabilir.Çünkü o mantığa göre hareket ettiğimde o bacak pinlerine enerji verdiğimde ne yazıkki  o rakam ortaya çıkmıyor.mesela 2 yapmak için pinleri fotodakine göre enerji veriyorum.ekrana total yazıyo.

mehmet

Bir tablo oluşturun;

1. digit içinde 2 yazalım. (Ancak 1/0 kısımları ters olabilir,
gerekli değişikliği siz yaparsınız.)

com1 = 0
1a = 1
1b = 1
com2 = 0
1g = 1
com3 = 0
1e = 1
com4 = 0
1d = 1

bu şekilde oluşturduğunuz tablolar tarama yapması gerekmektedir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

moksan

Hayır.Kastettiğim sizinde belirttiğiniz gibi 7 segment display.Datasheeti bulunmamakta.Hangi pinin ne olduğunu bilmiyorum.Deneyerek yapmaya çalıştım fakat beceremedim.Ayrıca paylaştığım fotodaki veriler başla lcd içinde  olabilir.Çünkü o mantığa göre hareket ettiğimde o bacak pinlerine enerji verdiğimde ne yazıkki  o rakam ortaya çıkmıyor.mesela 2 yapmak için pinleri fotodakine göre enerji veriyorum.ekrana total yazıyo.
İletiyi düzenle

RaMu

Tabloya göre misal
1 nolu pin ile com1 pinine enerji verdiğinde 1A yanar, aktif olur,
1A 1. 7 segmentin A hanesi oluyor, sol altdaki şekilde göstermiş bunları.
(enerji vermekten kasıt: 1'e +3V, com1'e gnd veya tersi veya 5V veya x kHz gibi, emin değilim )

Misal 10 nolu pin ile com4 pinine enerji verirsen 5P yanar yani 5 nolu segmentin P hanesi yanar,
yani nokta hanesi yanar.

Misal 13 nolu pin ile com2 ye enerji verirsen 7 nolu displayin F hanesi yanar.

Yani sol yukarıdan aşağı pin numaraları ile
en yukarıdaki soldan sağa pin isimlerinden birer tane seçip
soldan sağa yukarıdan aşağı kesiştiği haneye bakılacak,
seçilen pinlere enerji verildiğinde
kesiştiği yerdeki hane yanacak.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

moksan

Arkadaşlar bu yorumlarınızın aynısını deniyorum.Fakat tabloda belirtilenler olmuyor.Bu tür LCD veya adı herneyse tanıyan varsa datasheetini paylaşabilirmi.Elimdeki tabloda hata var.Pin bacak numaralarını birbirini tutmuyor

leblebitozu

Ustunde segmented lcd sürücüsü olan bir mikro kullanman lazım direk süremezsin, bozarsın da.

örnek olarak microchip serisi:

http://www.microchip.com/pagehandler/en-us/technology/lcd/products/integrated-segment-lcd-drivers.html#Jump2Grid