iki işi bir anda nasıl yapabilirim....

Başlatan sahinler64, 29 Haziran 2005, 22:31:38

sahinler64

selam...
kusuruma bakmayın bir sorum olacak eğer yardımcı olabilirseniz.
ben pic16f84 ile iki işi birden yapmak istiyorum ama nasıl yapabileceğim konusunda bir fikire sahip değilim.
yapmak istediğim:
şimdi elimde bir adet 16f84 var ve ben bunun la bir işlem yapmak itiyorum yapmak istediğim:
b portuna bağlı 3 adet led var.b0,b1,b2
a portuna bağlı 2 adet buton var a0,a1,a2
b3 ledi devamlı olarak yanıp sönecek bir nevi flash yapacak her bir saniyede yanacak bir saniye bekleyip sönecek bu hiç aksamadan böyle yapacak.

b0 pinine bağlı led a0 pinine bağlı butonuna basıldığı sürece yanacak ve buton bırakılırsa sönecek.
b1 pinine bağlı led ise b1 pinine bağlı butona göre yanıp sönecek

butonlara göre yakıp söndürme işlemini ayarladım ama b3 pinine bağlı ledi yakıp söndüremedim yani flash olayı biraz kafamı karıştırdı benim yapamadığım flash olayı size bir danışayım dedim inşallah ardım edersiniz
saygılarımı sunarım...
şmididen yardımlarınız için ve önerileriniz için eşekkür eder saygılarımı sunaım...
SAYGILARIMLA...

Erkan Gench

1. yol timer interruptu kullanılır

2.yol Ana döngüde flash yapan led için gereken kodlar bulunur ve bu led örneğin 500ms'de bir yanıp sönecekse delay rutini 2ms'lik yapılır ve bu rutin 250 defa tekrarlanır. Rutine dallanılmadan önce her seferinde diğer butonların durumu kontrol edilir ve gereken işlemler yapılır sonra rutine dallanılır.

Yalnız bu durumda gerçek gecikme miktarı 500ms'den biraz daha fazla olacaktır.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

Veli B.

lord

tm0 ile zaman tutabileceğin gibi program kodlari ilede bunu sağlayabilirsin eğer ms lik hesaplamalar kulaniyorsan asm de yazman gerekecek pic c veya pic basic gibi diller kullaniyorsan gerçek geçikme zamanini hesaplayamiyorsun ancak bir saat tutarak zamanlari tutabilirsin. :)

sahinler64

slm ustalar sağol un allah razı olsun.
önerileriniz için teşekkür ederim.
saygılar
SAYGILARIMLA...