Panjur Otomasyonu arduino, röle modülü, ds1302 saat modülü

Başlatan turgan, 27 Ekim 2015, 15:05:22

turgan

Selamlar,

36 yaşımda hobi amaçlı Arduino öğrenmeye başladım. Çok da keyif aldım. Şimdi biraz ihtiyaçtan biraz meraktan biraz da sıkıntıdan bir projeye giriştim ama galiba boyumdan biraz büyük.

Evimizde elektrikli motorlu panjurlar var. Bu panjurların sadece açma-kapama düğmesi var.  Bunların enerji tasarrufu için gece 12de kapanmalarını ve sabah da 6 da açılmalarını istiyorum.

Arduino , Relay switch, ds1302 saat modülü konusunda sıkıntı yok kodda bayağı ilerleme kaydettim.

Gel gör ki sıra kepenklerin kumanda düğmesini açıp kabloları ortaya çıkarmaya röle ye bağlamaya geldi... korkuyorum. İnternette bu bağlantılarla ilgili doküman aradım yok gibi. Biri bana panjurun açıp kapatan bu switchlerin nasıl işlediğinden bahsedebilir mi? Aklınıza gelirse eğer korkmam gereken riskli kısımlar nelerdir?

RaMu

Panjurun sistemini hiç açmadan bozmadan,
görülebildiği kadar bütün kısımların fotoğraflarını çekip burada paylaşın,
özellikle kumanda düğmesi dediğiniz kısmın fotosunu paylaşın.

Yada videosunu çekin ve kumanda anahtarını detaylı gösterin.

Kolaylıkla yapılır diye düşünüyorum.

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

kayatech

Elektriği kestiğiniz sürece korkacak birşey yok. Motorlarda 3 kablo vardır. Kahve , mavi , siyah.
Mavi ortak yani nötr olacak.

Mavi ye nört , kahveye faz verirseniz bir yönde ,
maviye nört , siyaha faz verirseniz diğer yönde çalışır.

Sona geldiğinde ise kendi içindeki limit switchler vasıtası ile durur.

Tek dikkat etmeniz gereken ise ; Hem siyaha hem kahveye aynı anda faz vermemek.
O butonlar mekanik olarak bunu engeller. Yani aynı anda iki yöne birden basamazsınız.

Siz de röle ile yapacağınız için önce aktif olan roleyi kapatın ve 1 sn kadar bekleyin sonra diğer yönü aktif hale getirin.
Böylece mavi ve siyah çakışması ile zıt emk dan doğan anlık çakışmayı da önlemiş olursunuz.

ayhani

İki rölenin açık kontaklarını açma kapama uçlarına paralel bağlayın olsun bitsin.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

volkanunal

Primum nil nocere

turgan

Teşekkürler. Açma kapama uçlarının dışında bir kablo daha bağlı.

"Hem siyaha hem kahveye aynı anda faz vermemek" konusunda haklısınız, Arduino röle'de mekanik yerine yazılım olarak bunu halledeceğim için burda bayağı bir risk var... yardımlarınızla panjur motorlarının yakmamayı umuyorum 6 tane panjur var, kurulduktan sonra bir haya yüzünden yanarsa hepsi yanacak... ???

Bunu hem yazılım hem de mekanik olarak güvene almanın bir yolu var mıdır??

Fotoğrafları yorumları ile yolluyorum:

Kurulum şöyle.
Arduino nano +
Çiftli röle modülü +
ds1302 saat modülü +
On-Off-On Switch (şu anda panjurun şimdiki butonları ile tamamiyle açmak ya da kapamak için 30 saniye basılı tutman gerekiyor... bir tık ile panjuru tamamen kapatabileceğimi umuyorum)+
Panjur motorlarının simüle edebilmek için 2 tane ampul bağladım.

Panjurun hali şöyle:
Sağlı sollu iki düğme var. Biri panjuru açıyor diğeri kapıyor.

İçeride birbirine bağlanmış şu 3 kablo ve butonları bağlı 4 kablo ile beraber toplam 7 kablo var gibi... :-X :o

kayatech

Resimler görünmüyor malesef. Motordan çıkan 4ncü renk sarı yeşil olabilir bu da topraktır. Bağlanmasa da olur ama 7 tane ne alaka anlayamadım.
1 faz bir nötr , 4 de motor kablosu olsa yine 6 yapar :)

turgan

turgan

panjura bu haftasonu girişmeden son birkaç yorum alabilir miyim? hangi kablo ne olabilir acaba?

rck8942

kayatech in yazdiklarini dikkate al zaten aciklamis usta.
Elektroniker für Betriebstechnik

kayatech

Resimler gelmiş ama çokta ayırt edemiyorum. Kabloları takip etmeniz gerek ve motor'a hangi kablo bağlı , faz ve nötr hangisi ayırt etmeniz lazım.
Sanırım birbirine bağlı olanlar nötr. Butonda da bir faz var ve bu fazı yukarı basınca birine , aşağı basınca diğerine veriyor. Elektriği kesip aşağı bastığında hangi iki uç kısa devre oluyor ise sen de aynı uçları role ile kısa devre yapacaksın. Aynı şekilde yukarı içinde geçerli.

Ateş Erim

Bir de şu duruma karşı önlem alsanız iyi olur diye düşünüyorum:
Modül devreye girdi ve örneğin aşağı kumandası verdi. Bu sırada bilmeyen biri de gitti panjurun yanındaki butonlardan yukarı butonuna bastı.
Kolay gelsin.
Bu mektup icin hic agac kesmedim. Sadece elektronlari durtukledim.

kayatech

Alıntı yapılan: ta2cye - 31 Ekim 2015, 10:23:42
Bir de şu duruma karşı önlem alsanız iyi olur diye düşünüyorum:
Modül devreye girdi ve örneğin aşağı kumandası verdi. Bu sırada bilmeyen biri de gitti panjurun yanındaki butonlardan yukarı butonuna bastı.
Kolay gelsin.
Bu durum benim de aklıma geldi. Ancak kumanda kaybolur ise kapatmak için yine o butonları kullanması gerekecek.
Olması gereken hem kepengi hemde butonları aynı karta girmektir. Böylece kumanda ile aktif olmuş ise butonlar pasif hale getirilir yahut butonlardan birine basıldığında kepenk durur.
Butonlar basılı iken de kumanda pasif hale yazılım ile getirilir.

Benim ürettiğim kartlar da hem buton hemde kumanda vardır. Bu şekilde yapıyorum :)

turgan

teşekkürler kumanda aslında uzaktan kumanda olmayacak. şu anda 5 panjurun her birinde 2 işlev var.
1- akşam saati gelince otomatik kapanma ve açılma
2- panjur başından manuel kapanma
3-  her panjurun başında bir alıcı bir de evin çıkışında verici düşünüyorum (hepsi nrf24L01 ) vericiden gelen sinyal ile bütün panjurlar beraber kapanacaklar.

ACS712  - http://www.f1depo.com/index.php?do=catalog/product&pid=271=&tp=3 gibi bir kartı araştırıyorum eğer yapabilirsem butonlar ile kartı ancak böyle birleştirebileceğim.

her panjurun başında arduino için ihtiyacım olan 5v dc devreyi hazır bulabilir miyim? aksi taktirde cep telefonu şarj cihazlarına yöneleceğim ne kadar sağlıklı olurlar bilemiyorum....

turgan

Pardon bir soru daha sormam lazım: Panjura güç sağlayan kablolar ile bir güç kaynağı kullanarak arduino'ya sürekli güç sağlamam gerekirse bunu yapabilir miyim? Yoksa ayrı bir elektrik hattı çekmem mi gerekecek?