Madem dahili Rc osilatör var neden harici bir osilatör kullanmak zorundayız.

Başlatan armas, 29 Ekim 2015, 22:49:47

armas

merhabalar,

Biraz lpc1768'in datasheet ini inceleyeyim dedim. Osilatörler kısmında şöyle bir şey ile karşılaştım;

Reset ardından LPC176x / 5x yazılım gelene kadar, Dahili RC osilatör tarafından çalışacak. Böylelikle herhangi bir dış kristal olmaksızın sistemin çalışmasına izin verir, ve bootloader kodunun bilinen bir frekansta çalışmasını sağlar.

Buna göre harici bir osilatör kullanmamıza gerek yok. Bu konu hakkında bilgim olmadığı için soruyorum cevaplarınız için teşekkürler.

Gökhan BEKEN

Dahili osilatörler, haricilere göre daha kararsızdır, frekansları da düşüktür.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

ayhani

Bir sms gönderme uygulaması yapmıştım aynı frekansta dahili osilatör kullanınca çalışmamıştı.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ferdem

Neden harici kullanalım? Çünkü harici osilatör daha kaliteli. Osilatör kalitesi nedir, nasıl etkisi vardır? En önemli kalite göstergeleri olarak faz gürültüsü, frekans kararlılığı söylenebilir.
Osilatör kalitesi zaman kritik işlerde ortaya çıkar. Örneğin bir frekansmetre yapmak istediğinizde RC osilatör kullanırsanız 1MHz girişi atıyorum 3KHz fazla ölçebilirsiniz, 2 dk sonra aynı ölçümde 2 kHz düşük olabilir... Kararlı bir osilatör kullanırsanız hatanın daha düşük ve zamanla kaymıyor olması beklenir. Kristal osilatör(XO), TCXO, OCXO nedir bir araştırabilirsiniz. Forumda farklı başlıklarda konuşulmuştu, osilatör, harici osilatör, dahili osilatör... anahtar kelimelerini aratabilirsiniz.

armas

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 29 Ekim 2015, 22:55:10
Dahili osilatörler, haricilere göre daha kararsızdır, frekansları da düşüktür.

Cevabınız için teşekkürler, O zaman dahili osilatörün frekansı ve kararlılığı bizim yapmak istediğimiz uygulama için yeterli ise harici osilatör kullanmamıza gerek kalmıyor herhalde doğru mudur?

Gökhan BEKEN

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

armas

Cevaplarınız aydınlatıcı oldu. Hepinize çok teşekkür ediyorum.