İnce kesitli kabloların uygulamada çıkardığı sorunlar.

Başlatan z, 04 Kasım 2015, 15:25:33

z

Evin dışını kameralarla izleme altına aldım. Bunun için kayıt cihazına kameraları bağladım. Kablolar ayak altında dolaşmasın diye kabloları duvar diplerinden vs dolana dolana çektim.

Bu amaçla hazır 10..15m lik uçları konnektörlü bir birine kolayca takılarak boyu uzatılabilen kabloları kullandım.

Sistem sorunsuz çalışıyor ancak kameralardan birisi akşam çalışmıyordu. Gün ışıyınca gene çalışmaya başlıyordu.

Kameranın bozuk olduğunu düşünüyordum ve bir ara bakarım diye salladım.

Geçenlerde soruna el attım. İlk önce başka bir kamerayı bozuk olanın yerine taktım. Elimle kamerayı karartınca onun da çalışmadığını gördüm.

Sorun belli oldu.

Sorun çıkartan kamera en uzak mesafedeki kamera. Kamera 12v ile çalışıyor. Hava karardığında kızılötesi ledleri çalışmaya başlıyor ve
daha çok akım asılıyor. Kablo boyu çok uzun olduğundan ve kablonun iletkenleri çok ince olduğundan kamera uçlarındaki
voltaj kameranın çalışma voltajının da altına düşüyor.

Hava aydınlandığında kızılötesi ledler sönüyor ve akım çekimi azaldığından kamera voltajı yükseliyor ve kamera tekrardan çalışmaya başlıyor.

Çinlilerin gazabı işte.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erhanmete

bu sorunu aşmak için 20A güç kaynağı takmaya çalışan kameracı arkadaşlarım var. bir türlü anlamıyorlar. sizin tesisatı da bunlardan biri yapmış olabilir.

ahmet_zxc

sen her hesabı yap, üstüne de foruma yaz!

bi kabloya gerilim düşümü hesabı yapma! sonrada çinlilere laf at..

yok ööle :D

Icarus

İşin ilginç yanı ipini koparan, kameranın altına IR power led'ler döşüyor.
Aslına IR radyasyonu için ciddi yaptırımları olan standartlar var. Acaba kaçı bu standarta uyuyor ?

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Icarus - 04 Kasım 2015, 15:50:42
İşin ilginç yanı ipini koparan, kameranın altına IR power led'ler döşüyor.
Aslına IR radyasyonu için ciddi yaptırımları olan standartlar var. Acaba kaçı bu standarta uyuyor ?
polis arabaları ve ambulans ların mavi ışıkları insanları geçici kör ediyor.

kimseninde umrunda değil. kızıl altı ışınlar mavi led dede var.

z

@erhanmete

Tesisatı kendim çektim. Nerden bileyim bu kabloların içinin bu kadar ince olacağını.

------------

@Icarus

IR ışığın ne tehlikesi olacak. Uv ile karıştırdınız bence.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erhanmete

Icarus

@z: Yok baya tehlikeli, eskiden IR laser'den birinin kurulumu yaparken bütün standartları, şartları okumak zorunda kalmıştım.

Kabil ATICI

ir led gücü yükseldiği zaman sağlığa zararlı olması kaçınılmaz. Uzaktan kumandalarda o yüzden verici bölümün mümkün olduğunca  düşük güçlü tutulmakta.

Tabii ki bildiğimiz CO2 laserin ışık ir bölgesindedir ki, her türlü nesneyi kesebilir.
ambar7

Okan AKÇA

katolog değerine göre secim yaptigimiz halde bugün  5*1"5 kablodan 15 a akim geçtiğinde isindigini farkettik. Kabloda  kalite cok önemli

HexfeT

Tesisatla tekrar uğraşmak ve kablo masrafı yerine güç kaynağı tarafına sorunlu kamera için çalışma voltajının üzerinde bir güç kaynağı, diğer uca basit bir step down regülatör koyularak sorun çözülebilir. Hatta güç kaynağı tarafıyla hiç oynamayıp kamera tarafına step up çalışan bir regülatörde işi çözebilir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: z - 04 Kasım 2015, 16:12:52
@erhanmete

Tesisatı kendim çektim. Nerden bileyim bu kabloların içinin bu kadar ince olacağını.

------------

@Icarus

IR ışığın ne tehlikesi olacak. Uv ile karıştırdınız bence.

LED'ler yandığında besleme geriliminde düşme olmuyorsa, LED şase bağlantısını uygun kalınlıktaki ikinci bir iletken ile sağlarsanız sorun düzelecektir.
Bu şase bağlantısı kameradan itibaren ana besleme ünitesine kadar olmalıdır. Kamera içerisinde yapılmamalıdır.