STM32F7 Çalışmalarım

Başlatan Mucit23, 08 Kasım 2015, 02:17:29

Karamel

Alıntı yapılan: kantirici - 08 Kasım 2015, 18:27:24
MCU işi yavaştan mcu'luktan çıkıyor. Örneğin şu videoya bir bakalım;

! No longer available

Neden bu işlemleri bir mcu üzerinde yapmak isteyeyim ki? Android var, windows var, linux var. Ama iş kritik zamanlı iş yapmaya, donanım kontrol etmeye bir sistemi çalıştırmaya geldiğinde elbette real time olayan bu işletim sistemleri yetersiz kalıyor. Bu sonuç @Karamel in de sorduğu sorunun temeli aslında. Eğer yapacağımız iş kritik zamanlı değil ise aslında bir mcu ya gerek yok. Geri kalan her şey için hala mcu.

hocam benim kafam karisti. en iyisi ornekler uzerinden gidelim. bir proje soyleyin ki. single board computer bunu yapamasin. gelismis microcontroller li board yapabilsin?  :-\

CLR

Aralarında şöyle farklar var,

Single board computer işleri ekip gerektirir, embedded programcıları ayrı, pcb çizenler ayrı, üretim ayağı ayrıdır,
Büyük projelerde kullanılırlar, bu da demektir ki, büyük rakipler olur, son teknoloji gerektirebilir, çok güncelleme ister, buda insan gücü demektir
Çok yenilik gerektirir, projeler büyük olduğundan sürekli eklemeler gelir
Donanım kısmı ayrıdır, microcomputer tabanlı olduğundan, ram ayrı, IO ayrı, flash ayrı ve diğer donanımlar ayrı tasarlanır,
TSE ve CE testleri microcontroller'lara göre çok daha zordur.
Projenin genellikle %95'in de software ayağı vardır, pc ekibi gerektirir

Microcontroller için öyle değildir, neredeyse herşeyi bir kişi yapabilir, herşey içinde olduğundan tasarım kolaydır, testleri ve üretimleri daha kolaydır
daha küçük projelerde kullanılır, projenin çerçevesi bellidir, anca 1-2 birşey eklenir. 
Knowledge and Experience are Power

Karamel

Alıntı yapılan: CLR - 08 Kasım 2015, 19:38:42
Aralarında şöyle farklar var,

Single board computer işleri ekip gerektirir, embedded programcıları ayrı, pcb çizenler ayrı, üretim ayağı ayrıdır,
Büyük projelerde kullanılırlar, bu da demektir ki, büyük rakipler olur, son teknoloji gerektirebilir, çok güncelleme ister, buda insan gücü demektir
Çok yenilik gerektirir, projeler büyük olduğundan sürekli eklemeler gelir
Donanım kısmı ayrıdır, microcomputer tabanlı olduğundan, ram ayrı, IO ayrı, flash ayrı ve diğer donanımlar ayrı tasarlanır,
TSE ve CE testleri microcontroller'lara göre çok daha zordur.
Projenin genellikle %95'in de software ayağı vardır, pc ekibi gerektirir

Microcontroller için öyle değildir, neredeyse herşeyi bir kişi yapabilir, herşey içinde olduğundan tasarım kolaydır, testleri ve üretimleri daha kolaydır
daha küçük projelerde kullanılır, projenin çerçevesi bellidir, anca 1-2 birşey eklenir.

hocam yukaridaki pcb de 8 layer 90mhz interactive wires ve diffrential pair ler var? 128mbit ram var? bga entegreler var? yani yapi neredeyse ayni ama maliyetlerine baktim sbc daha ucuza bile yapilabiliyor?

youtube daki video yu izleyince bana sanki bilgisayari taklit etmeye calismislar gibi geliyor. sanirim bu yuzden aradaki farklari anlayamiyorum  :-\

Gökhan BEKEN

MCU ile yapılıp SBC ile yapılamayacak en önemli şeyler(farklar) şunlar:
1-MCU'nun açılıp kapanması anlıktır. SBC'de ise linux'un açılması 8-10 saniyeden aşağı değildir. Bu demek oluyor ki uyku moduna gir çık gibi işlemler ancak mcu ile mümkündür. Sistemin hemen açılması gereken projelerde SBC kullanılamaz.
2-MCU ile çok düşük akım harcayarak yapabileceğiniz bir işi SBC ile asla yapamazsınız. SBC'ler benim piyasada gördüğüm kadarıyla 100ma'den aşağı çalışamıyor. Hatta satılan ürünleri incelerseniz, raspberry hariç genelde 1A ve üzeri akım çekiyor. (sırf düşük güç için tasarlanan kartlar bile bir mcu kadar az akım çekemez)
3-Çevrebirimleri kullanmanız gereken projelerde SBC'ler yetersiz kalıyor, bu yüden MCU ile çevrebirimlerinden aldığınız bilgileri, USB ile SBC'ye girmek en ideal çözüm.
4-MCU ile 5 dolara halledebileceğiniz bir sistemi SBC ile yapmaya kalkmayın.

Yukarıdaki maddeler geçerli olduğunda SBC'yi unutun. Fakat bu maddeler sizi engellemiyorsa SBC candır.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Karamel

hocam stm32f7 discovery deney pcb si ile arm cortex a series sbc pclerini karsilastirdigimizdan.

1. madde hepsi icin gecerli oluyor. buna okay diyoruz.
2. madde icinde okay diyebiliriz ama bunu biraz arastirmak gerekir. high level microcontrollerlarda az current harcamiyor?

3. madde zurnanin zirt dedigi yer. bunu acarsaniz sanirim durum anlasilacak.

4. madde icin. zaten neredeyse bilgisayar olmus(stm32f7 discovery pcbsi ve uzerindeki componentler) bir yapi ile sbc i karsilastirdigimizdan. bu madde ekarde oluyor.

leblebitozu

@Karamel

Değinilmemiş ama en büyük farklardan biri linux,android,wince gibi işletim sistemleri ile gerçek zamanlı işlem yapılaması, mcu'larda ise zamanlamaya hakim olmak, belirlenen zamanda işi yaptırmak çok daha olasıdır. Ama tft, kullanıcı arabirimi, ethernet vs. kullanımı gerektiğinde sbc'lar daha mantıklı. 18 USD gibi fiyatla STM32F7'nin işi zor.