HDD ye ses kaydı hakkında

Başlatan murat79, 02 Eylül 2005, 10:09:17

murat79

sevgili  cozturk  ben  bu  sistemi  satılabilecek  birşey  gozuyle  bakmıyorum  sadece  calısmıs  oldugum  sirketin  santrali  için böle  birşeye  ihtiyacım  oldu  ve  araştırma  yaptım  olursa  elimden  geldiğince  yapmaya  calışacagım  ayrıca  temelini  buradan  yani sizlerden  ögrendiğim  birşeyi  neden  sizlerden  saklama  gereği  duyayımkiş  olduda  yaptım  benım  bunu  satmak  gibi  bir  niyetim  yok  ki  olduda  sattım  bunun  kaynak  kodlarını  pcb  cini  malzeme  listesini  felan  verdim  kac kişi  var sizce  burada  bunu  alıp  da  gercekten  satmak  amaclı  kullanacak  diyelimki  site  uye sayısı 5000  bunların  1000 i  zaten  aktif  değil  kaldı  4000  bunların  ortalama 3000 u  benim  yani  amator  seviyedeler   :)  bunlarıda  cık  kaldı  gerıye  1000  kısı  bunlarında  aralarından  zamanı  olupta  bu  işle  urasacak  ancak cıksa  cıksa 15-20  kişi  cıkar  hadi  bu  15 - 20  kişi  ugrastı  bu  da  sistemin  hatalardan debug  edilmesi  ve  ilerlemesi  açısından  iyi  bir  topluluk  olusturmazzmı  varsın  benle  birlikte  15-20  kişi daha  para  kazansın  sorun  değil hep  bana  hep bana  olmaz  yani  hem  bolece  bende  yaptıgım  sıstemın  baskaları  tarafından  test  edilmesini  saglamıs  varsa  hatalarını  bana  bu  işe  mafık  kişilerin eleştirileri  doğrultusunbda  giderilemezmi  :=) ?
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

cozturk

Bu dediklerin böyle bir proje için geçerli olamaz.
Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Merhaba.
Bu bord ve elektronik dünyasındaki bilgi akışı sizi yanıltmasın. Bizim dışımızdaki dünyada işler bu şekilde yürümüyor.
Dün burada verdiğimiz bilgilere rağmen istediği net cevabı bulamadığı için bize kızanlar bile olmuştu. Ama çıkın gerçek dünyaya ve bakın neler paylaşılıyor. .. Bulursanız benide haberdar edin...

murat79

arkadaşlar  sözünü  ettiğim donananım  hakkında kafamda  birşeyler  gelişti  sayılır  lakin  takıldıgım  cok  kucuk  bi  sorun  var  ben  daha  önce  hiç  adc  ler ile  calısmadım  acaba  normal  bir  ses  i adc ye  girdem  aldıgım  veriyi  byte yada  bit  olarak  hdd ye  kaydetsem  daha  sonra  bu  bilgiyi  alip tekrar dan  bir  dac  dan  gecirsem acaba  ses  i  geri  dinlenilebir  haline  getirebilirmiyim  ?
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

z

Zaten bahsettiğin en temel yöntemdir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

murat79

teşekkür  ederim  ozaman  buradan  baslayarak  yola  cıkmakta  fayda  var  demektir  peki adc  leri incelediğimde  bir  de  karsıma  seri  ve  paralel olmak  uzere  iki  cesit  adc  cıktı  sizce  seri  mi  paralel  mi  hangisini  kullanmalıyım  veya hangisine  hakimiyet  daha  kolaydır  :)

z

Müzik kalitesinde ses kaydı yapmayacağına göre, 8Khz'de sample alman yeter. 8 Bit uzunluğu da verilerin az yer tutması açısından avantajlıdır.

(Windows'un ses kaydedici programı ile 8 bit modunda 8Khz ile ses kaydı yapıp tekrar dinlersen kalitenin tatmin edip etmeyeceğini kolayca anlarsın.)

Bu durumda ADC nin seri yada paralel olmasının çok önemi kalmaz.
(İşlemci üzerine büyük yük gelmeyecek.)

8Khz ile sample alırken HDD'ye blok transfer yaparak yazma aşamasında veri kaybını engellersin. Bunun için işlemciye ram ilave etmen gerekecek.

Programları en azından C ile yazman gerekir. Basic kullanırsan hız açısından gereğinden hızlı bir işlemci kullanman gerekebilir (?)

murat79

işlemci  olarak  16f628  kullanmayı  dusunmustum  bu  yeterli  olurmu  tam  olarak  bilemiyorum sizinde  söylemiş  oldugunuz  gibi  blok  kaydetmenin  avantajı  olacagını  duşunuyorum  bunun  için  yapacagım  donanıma  bi  harici  eeprom  ilave  etsem  oradan  alıp  blok  olarak  pc ye  nakletsem  olurmu  acab  ?

aster

Konuyu bölmek istemezdim ama
Sanırım bir sorun var !...
Unuttuğumuz bir şeyler var,
ne olaki?

z

cozturk

Alıntı yapılan: "aster"Konuyu bölmek istemezdim ama
Sanırım bir sorun var !...
Unuttuğumuz bir şeyler var,
ne olaki?
diyoruz ama dinletemiyorz. kaç bir sorun.

z

Digital ses kaydı ve tekrar ses üretiminde hiç bir sorun yok. ADC ile sesi 8 bite çevirip sonuçları ROM'a kaydedip daha sonrada ROM'daki verileri tek tek okuyup DAC üzerinden  ses üretmiş hatta heceleri birleştirip ses dahi sentezlemiştim. Bütün bu işleride 8031 halletti.

Projenin bundan farkı işin içine ROM yerine HDD girmesi. Buda çok sorun değil.

Projenin geriye kalan kısmında sorun varsa bilmem.  

Sorun nedir?

cozturk

çok hattın aynı anda göderilmesi ve seslerin işlenmesi .. gibi teknik zorluklar .

Birde hukuki sorun var. telefon kaydı bazı yerlerde kanunen mecburi.. fakat şirket olarak herkes bunu kendi şirketinde serbestçe yapamaz. avukata danışmak gerekir.

nazima

kanunen kişinin  haberi olmadan konuşmaları dinlenemez ve kaydedilemez.
bunun için profosyenel kayıt cihazlarında belli aralıklarla kullanıcının duyabileceği bip sesi gönderilir. konuşmanın  kayıtta olduğunu ifade etmek için;
Cevabın bir parçası değilsen,sorunun bir parçasısın demektir..  Rafi Eitan

murat79

konunun  hukuksal  kısmında  hiç bir  sorun  yok  cunki  şirket  çalışanları sözleşmelerinde  bu  maddeyi  kabul ederek  işe  giriyorlar  arayanada  ılk  once  sistem  cevap  verecek  yani  bir  robot opotrator  gibi  dusunun  ve  arayanı ses  kaydı  yapılacagı  hakkında  bilgilendirecek  eger  kabul  ederse  konusmaya  devam  edecek yok  kabul  etmesse  devam etmeyecek
robot  oparator  kısmını  ben  hallettim  zaten  orada  bir  sorunum  yok  tek  kanla  ustunden  calan  hatta  yonlendırme  yapıyorum  kayıtlı  bır  ses  dosyasını  benım  için  sorun cok kanllı  kayıt  idi  bunu  da  digitale  cevirirsem  farzedelimki  4  hattım  var  bu  4 hat  için dort  adet de  adc  var  bunlardan gelen  seri  dataların  basına  hat id  ekleyerek  bir  877  ye  verdiğimi  farzedin  daha  sonra  bu  877  aldıgı  dataları  id  noya  gore  birer  eeproma  yollasın  daha  sonra  bu  4  eeprom  belli  bir  zaman  içerisinde  aldıklarını baska  bir  877 yollasın  bu  877 de  aldıklarını  paket  paket  com  port  a  yollasın  com  port  u  dinleyen  bir  arayuz  program  ise  aldıgı  datanın  paket  adresine  bakarak  gereklı  dosyalara  kaydetsin  izlemeyi  dusundugum  yol  bu  eger  bu  mantıkta  bir  hata  varsa  uyarırsanız  sevinirim

murat79

arkadaslar  877  de  pcm  ile  ses  örnekleme  hakkında  bilgisi  olan  şema  yada  örnek  basic  ile  bu  nasıl  yapılır  bana  yardımcı  olursanız  cok  sevinirim