Kayan Yazı ve Mesaj Projeleri

Başlatan XNHCX, 05 Ocak 2003, 17:28:27

Veli B.

max değişkeni ifade etmek içindi.Bu şekilde max kaç değişken basılabiliyordu tam emin değilim ama aklımda 255 diye kalmış.Help' e bakmak lazım. Şu an ona imkanım yok.

SERRO EFE

Sayın Katana böylesi gerçekten daha lezzetliymiş.
Elinize sağlık :o

akkuzu1969

Alıntı yapılan: "vatandas30"akkuzu.
devresi hakkında mı yoksa programı hakkında mı . ne tür bir bilgi istiyorsun.

Vatandaş; ilgilendiğin için teşekkürler.benim istediğim mesela " E " harfini
adım adım nasıl kaydıracağız.74164 ve tabiki pic kullanarak.asm programı
ile anlatabilirsen ben ve konu ile ilgilenen tüm meraklı arkadaşlar istifade
eder diye düşünüyorum.şimdiden teşekkür ediyor,başarılar diliyorum.

vatandas30

akkuzu
ben programlarımı pic basic ile yazıyorum. o yüzden asm ile nasıl yazılır birşey diyemiyeceğim. ama pic basic ile yazarım diyorsan benim önceki mesajlarıma bir bak. oradan anlaşılır.

bellek

Led Scrolling Marque  adresinde PIC16f876 veya 877 kullanılarak hazırlanmış 512 Led lik bir kayan yazı projesi matriksler 8*8 olarak planlanmış ve toplam 8 matrix yanyana getirilerek uzun bir platform oluşturulmuştur.

Ayrıca kayan yazı rs232 kullanılarak bilgisayardan veya palm dan programlanabilmektedir. link de gerekli açıklamalar ingilizce olarak mevcuttur.

vatandas30

arkadaşlar
30cmx100cm kayan yazı yapacağım. panoyu ledlerle mi, yoksa hazır 10cm lik 5x7 dot matrislerle mi oluşturayım. siz hangisini tavsiye edersiniz. (iç ortamda kullanılacak). tavsiyeleriniz bekliyorum. saygılar

e3

Hocam bence bu kadar büyük bir kayan yazı için o kadar ledle uğraşmanıza gerek yok.Direk dot matrix alıp kullanın.Hem daha az akım çektiklerini de unutmayalım.Ledler 20 mA gibi akımlar çekerken bazı matrixler 3-5 mA çekmektedir.Size fayda sağlayacağı kanısındayım.Zaten dış ortamda da değil iç mekanda kullanacakmışsınız.O zaman piyasayı biraz gezip parlaklığı sizi tatmin eden matrix alıverin.İyi günler.Saygılar. :)
.eem.

vatandas30

keşifin sitesinde fym-40571 matris var. (5x7)  bunları daha önce kullanan var mı? işimi görür mü? ayrıca bu matrisin bir dotunda iki led seri. 5 V la bunları direkt yakabilir miyiz? yoksa uln serisi bir entegre ile daha yüksek bir gerilimle mi sürmek gerekiyor. (çok soru sordum ama kusura bakmayın) saygılar

e3

Hocam ben yaptığım eski devrelerimde tampon kapısı kullanırdım.Ancak daha sonra ULN'leri duyunca onlara geçtim.Nedeni? ULN open collector- entegre yanınca girişler ve çıkışlara birşey olmuyor.İkincisi transistörler gibi çok yer kaplamıyor.Üçüncüsü siz ne olur ne olmaz bir ULN kullanın.Sürücü entegrenizden direk çıkış vermeniz kötü sonuçlar meydana getirebilir.Dediğiniz displaylerden hiç kullanmadım.Onlar için birşey söyleyemeyeceğim.İnternette datasheet gibi birşeyleri yok mu?

Ayrıca şimdi aklıma geldi.Sürücü entegresi olarak TPIC serisi entegreler var.Baya kuvvetli entegreler.Onları da bir inceleminizi tavsiye ederim.Ben TPIC6B595 kullanmıştım bir devrem için.Hem sürücü hem de ULN'nin birleşimi gibi düşünebilirsiniz.Bir araştırın.İyi günler.Kolay gelsin. :)
.eem.

apoyirmi

Kardeşler arkadaşlar ve hocalarım benim elimde 21*120 led ile yapılmış bir pano var bu panoya bir devre tasarlamak istiyorum sizlerden yardım almak istiyorum....

bmutlu

Alıntı yapılan: "apoyirmi"Kardeşler arkadaşlar ve hocalarım benim elimde 21*120 led ile yapılmış bir pano var bu panoya bir devre tasarlamak istiyorum sizlerden yardım almak istiyorum....

Devreyi biraz açarmısın donsnımı nasıl ? 21*120 nasıl baglı bieaz devrenden bahset devre ne olarak düşünülmüş ?

vatandas30

arkadaşlar
100 mm lik 5x7 dotmatrislerle 50 sütun kayan yazı yaptım. hyperterminal ile istediğim metni (txt) formatında gönderebiliyorum. ama normal bir kullanıcı açısından hyperterminal kullanmak zor olabilir. buna göre hazır paket programı nasıl yaparım. fikri olanlara şimdiden teşekkürler.

XX_CİHAN_XX

İstediğin program Visual basic ile çok zor olmasa gerek.Yada C++ builder tavsiye ederim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ise

bilgisayar programlama dilinin hangisi olduğu farketmez resim ikon yazı felan kullanacaksan richedit - richview tavsiyem olur

vatandas30

programlama dillerinden anlamıyorum. bu işi basitçe yapabileceğim paket program vardır belki. ilginize teşekkür ederim.