Alternatif Yakıt Türleri (Genel)

Başlatan salim ALTIN, 07 Eylül 2005, 10:26:55

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "Erol"
Alıntı yapılan: "MustafaKavci"Piyasada bulunan oto şarj dinamoları bir tetikleme hareketinden sonra elektrik üretmeye başlarlar. Bu dinamolar herhangi bir güce bağlı değilken (örn. bir akü şarj etmiyorken) kolay dönerler. Ancak bir yüke bindikleri anda (örn. akü şarj etmeye başladıklarında) çok ciddi bir frenleme yaparlar (dönmekte zorlanırlar) bu olayı zaman zaman arabalardaki kayışın ötmesinden anlayabilirsiniz. Düşünün ki 70 beygir gücündeki bir araba motoru bile bir anlık ta olsa o dinamoyu dönderemez ve kayış öter. Bu alternatörün en güzel tarafı frenlemenin yok denecek kadar az olmasıdır. Yani cihaz yükte bile olsa boşta döndüğüne yakın bir değerdedir.

Burada benim dikkatimi ceken dinamolarin yukte niye zorlanip otekilerin niye zorlanmadigi...  Bu alternatorun resimleri falan var ama nedir? ne değildir? bilen biri aciklarsa dinleriz...
Merhaba.
@erol bunu bilmem ama başka bir uygulamadan  ben sana tarif edeyim niye zorlanmıyormuş bakalım aklına yatacakmı.
Şimdi sen alternatörü hareket ettirir iken alternatörden enerji çekmesende  dizel veya dier ne ise o makinen bir enerji harcıyor. Alternatör yüklendiğinde de içinden akan akım ve zıt emk nedeniyle rotorun dönebilmesi için daha fazla güce ihtiyaç duyuyor.

Peki şimdi aynı alternatörü alsak, rotor ve statoru birbirine göre sabit olarak monte etsek. sonra rotora elektronik devre ile artı -eksi voltajı versek yer değiştirerek, tahminen bir enerji elde ederiz. Trafo mantığı.

Adamlar bunu biraz daha değiştiriyorlar. Alternatörün statoru gibi bunun tam karşısına çok ankuşlu bir rotor koyuyorlar. Sonra bu ankuşlara yerleşen bobin uçlarını bir kollektöre bağlıyorlar. Kollektör üzerinde fırçalar hareketli dönüyor. ,Fırçaları 150-200 W lık bir motor  aynen rotoru bir dizel motorun döndürmesi gibi döndürüyor. burada rotor dönmüyor ama rotor üzerindeki manyetik alan dönüyor.  
Adamlar diyor ki - bakın yerçekimini ve manyetik zorlamayı yenmek için çok az güç harcıyorum. Zaten statordan aldığım enerji ile ben rotora enerji uygulayıp kutupları oluşturuyordum. DC manyetik alandan AC gerilim elde ediyorum. Yine aynısını yapıyorum ama kutupları döndürmek için yanlızca 150 wattlık fırça döndüren motor ile...

Ne dersin...
Çalışırmı...

:!:
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

salim ALTIN

Macera

Evimin arka bahçesine bir rüzgar değirmeni kurup kendi ihtiyacım için elektrik üretebilirmiyim?
Bunun kanuni bir sakıncası varmı?
Bu konuda bilgisi olan varmı?
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

salim ALTIN

salim ALTIN

ismshn

arkadaşlar gördüğüm bir uygulamayı paylaşmak isterim
küçük bir su türbüni(çap 30cm) ile bir kulubenin aydınlatması halledilmiş ve tv bile çalışabiliyor
elektrik makinaları prensibine ters gelebilir ama asenkron motorla gerilim üretmek bence daha avantajlı (fırça yok sürtünme az arıza yok denecek kadar az)

sanırım 1kw lık bir asenkron motor diğerlerine göre daha hafif ve verimli olacaktır.

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "ismshn"
elektrik makinaları prensibine ters gelebilir ama asenkron motorla gerilim üretmek bence daha avantajlı (fırça yok sürtünme az arıza yok denecek kadar az)

sanırım 1kw lık bir asenkron motor diğerlerine göre daha hafif ve verimli olacaktır.

kesinlikle katılıyorum size. de  rotoru nerden bulacaksınız.?

salim ALTIN

merhaba.
linkteki videoları indirip bir inceleyin.
Ben daha önce bir yerde görmüştüm ama yeni buldum linki.
As found at http://cycclone.com/welcome/page4.php

View the video clip (http://www.cycclone.com/videos/cycc_20031125-215Kbps.wmv) over a broadband connection (1.8MB)
View the video clip (http://www.cycclone.com/videos/cycc_20031125-56Kbps.wmv) over a dial up connection (918KB)
Requires Windows Media Player 7 (http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/download/default.asp) or greater

[edit]Timeline

ismshn

makinalar prensibine ters olduğunu söylemiştim.
söylediklerinde olamıyacağını teorik olarak anlata anlata olay mahalline gittim . görünce ustamın elini öptüm . bugüne kadar da yanında konuşmadım hep dinledim.
isterseniz konuyu biraz anlatayım ilgili ilgisiz bir çok arkadaşta ışık yakacaktır.
motoru hiç sökmüyorsunuz yeni kısa devre rotor (sincap kafesli rotor) kullanılıyor.
motor çıkışına kondansatör bağlıyorsunuz o kadar
çok ilginç gelebilr ama öyle...
yalnız dikkatinizi bir şeye çekeyim güç 2/3 oluyor 1/3 kayboluyor
1kw lık motordan 660w net güç alıyorsunuz.buda bize yeter aküleri doldurur.

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "ismshn"makinalar prensibine ters olduğunu söylemiştim.
söylediklerinde olamıyacağını teorik olarak anlata anlata olay mahalline gittim . görünce ustamın elini öptüm . bugüne kadar da yanında konuşmadım hep dinledim.
isterseniz konuyu biraz anlatayım ilgili ilgisiz bir çok arkadaşta ışık yakacaktır.
motoru hiç sökmüyorsunuz yeni kısa devre rotor (sincap kafesli rotor) kullanılıyor.
motor çıkışına kondansatör bağlıyorsunuz o kadar
çok ilginç gelebilr ama öyle...
yalnız dikkatinizi bir şeye çekeyim güç 2/3 oluyor 1/3 kayboluyor
1kw lık motordan 660w net güç alıyorsunuz.buda bize yeter aküleri doldurur.

-söylediklerinde olamıyacağını teorik olarak anlata anlata olay mahalline gittim  dediğinize göre teknik bir kişisiniz. Olayı teknik detayları ile anlatabilirmiziniz.

ismshn

bir alternatör veya dinamo yapabilmek için yinede bir enerjiye ihtiyaç vardır bunu ya dışarıdan uyartımla veya kendi kendine uyartımla yapabiliriz.
ama benim takıldığım nokta ise şu oldu asenkron motorun  rotoru veya statorunda mıknatıs kesinlikle yok dışarıdan da verilmiyor bu bir ikincisi daha teknik bir konu stator frekansı ile rotor frekansı arasındaki fark çoktur.
aynı kişi asenkron motorun devir sayısını transformotor ile ayarlayabiliyor bu teknik olarak daha da zıt birşey ve 1980 den beri sürücü ile ilgilenen arkadaşların dikkatine?...

ismshn

uygun bir türbin yapabileceğime kanaat getirirsem boşa akan sakarya nehrinden neler yapılabileceğin düşüncesindeyim

salim ALTIN