12v 10a lambanın parlaklık kontrolü yardım lütfen

Başlatan lostromos, 17 Aralık 2015, 09:10:50

lostromos

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle elektronik konusunda uzman değilim. Sadece arduino ile orta seviyede devreler yapıyorum. Forumda araştırmalar yaptım ancak soruma tam cevap bulamadm. Benim elimde 4 adet 12v 21w araç park lambası mevcut. Tanesi ortalama 2a çekmektedir. Toplamda 8a eder ve ben bunların parlaklıklarını bir proje için kontrol etmek istiyrm. Isınma falan yapmasın diye 12-15a arası bir mosfet ile arduinodan pwm dalga vererek parlaklık kontrolü yapmak istyrm. Bildiğim kadaryla bu iş mosfetle olur ancak lojik voltaja ve pwm için uygun amper değerindeki mosfeti bulamadm. Ayrıca pnp kullanmam gerekiyor diye biliyrum çünkü lambanın eksi hattı sabit + kısmından kontrol edeceğim.Bulduğum mosfetlerde hangi değerlere bakacağıma sağlıklı karar veremedim. Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım istyrm. Şimdiden teşekkür ederim.

sadogan

Logic level mosfet ile direk sürebilirsiniz. RDSon direnci ve hızı sizin için önemli.
Yükü 2 ye bölerek 2 adet IRL44 ile yapabilirsiniz diye düşünüyorum

lostromos

irl44 diye bir mosfet bulamadım 1404 falan var. Hatta yukarı yazmadım ama her lamba için ayrı ayrı mosfette kullanabilirim. Yani 3amperlik lojikj voltaja ve pwm uygun mosfette olabilir. Yalnız belirttiğiniz mosfetin tam adı doğrumudur.

Erol YILMAZ

Soğutucusuz T0220 mosfet tek başına 1W'ı rahat harcar. (65C/W)
Anahtarlama ve iletim kaybı birbirine yakındır.

iletim kaybına 0.5W vererek hesaba başlayalım.
IRLZ44 te iç direnç 30 mOhm olsun (Sıcaklık arttıkça iç direnç artıyor.)

I^2 x R = 0.5W ise I = 4.08A çıkar.

Sadogan'ın dediği gibi 2 tane IRLZ44'i paralel kullanarak 8A lik yükü PWM ile kullanabilirsin.

IRLZ44 : http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irlz44.pdf
Logic level gate Drive...

Salih

TLP250 kullan problem yaşama derim.
Pin çıkışları sürme akımında yetersiz kalabilir.
Denediğim bir devredir güzel çalışıyor.
Sen 24V yazan yerede 12V verirsin.
Yükün endüktif olmadığı için D1 diyotunu takmayabilirsin.

lostromos

çok teşekkür ederim yalnız belirttiğiniz mosfet n channel. bana p channel lazım çünkü lambanın - hattı direk gidiyr. + hattından kumanda etmem gerek. N channella bu iş olmaz diye biliyrm doğrumudur. Biraz bu işlerde acemym kusura bakmayın. Birde her lamba için 1 adet irlz44 kullansam soğutucusuz sanırsam rahat rahat yetecektir.

iyildirim

Artı hattı anahtarlamak N kanalla da olur ama logic level bile olsa mosu sürmek için 12V üstüne 3-5 V daha gerekir. Yada boost sürücü, Floating kaynak+opto vs. 

Arduino dan çıkan 5V ile P kanal mosu sürmek için ya pull-up yapıp süreceksiniz. Ki Anahtarlama kayıplarını çok arttırır. Isı sorunları çıkar.

P kanal mosu opto veya daha iyisi TC4427 gibi bir mos sürücü ile sürün. Bir  tane 4427 ile 2 mosu sürebilirsiniz.

Lambaların ayrı ayrı parlaklık ayarları olmayacaksa  N kanal mos ile ortak eksi hattı PWM ile kontrol edin.   2 n kanal paralel bağlı mosu mos sürücü ile  kullanın. 

mehmet

P-kanal olarak IRF4905 kullanabilirsiniz. Emniyet açısından
küçük bir soğutucu bağlamakta yarar var.

http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irf4905.pdf
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

lostromos

Cok tesekkur ederim. Bundan alip deneyecgm. Direk pwm sinyalle surulebilir dimi. Hatta datasheette hangi satira bakacgmi soyleyeblirsnz bende ogrenmis olurum saygilar.

Salih

Alıntı yapılan: lostromos - 17 Aralık 2015, 11:27:03
çok teşekkür ederim yalnız belirttiğiniz mosfet n channel. bana p channel lazım çünkü lambanın - hattı direk gidiyr. + hattından kumanda etmem gerek. N channella bu iş olmaz diye biliyrm doğrumudur. Biraz bu işlerde acemym kusura bakmayın. Birde her lamba için 1 adet irlz44 kullansam soğutucusuz sanırsam rahat rahat yetecektir.

Dikkatli okumamışım, haklısın P kanal kullanman daha rahat olur.

iyildirim

Alıntı yapılan: lostromos - 17 Aralık 2015, 14:34:13
Cok tesekkur ederim. Bundan alip deneyecgm. Direk pwm sinyalle surulebilir dimi. Hatta datasheette hangi satira bakacgmi soyleyeblirsnz bende ogrenmis olurum saygilar.

Gate bacağında kesimde 12V olacak. Direkt arduino çıkışı ile süremezsiniz.
Resimdekine benzer bir devre olmalı.

Ama bu şeklide mosu sürerseniz,  pull-up direnci üzerinden gate kapasitesi yeterince hızlı beslenmeyecek. Buda anahtarlama kayıplarını arttırır.  Isı sorunları çıkar.

Bir tane TC4427 veya benzeri mos sürücü kullanın. Mos sürücü girişine arduinoyu 1K seri direnç ile direkt  bağlayabilirsiniz. Mos girişi ile şase arasına da 10K bir direnç bağlarsınız.
Mos çıkışı ile gate arasında 47 ohm.   
Gate ile 12V arasına da bir 10K.

Yok ille de resimdeki gibi pull-up ile sürmek istiyorum derseniz, resimde 12V a drain bağlı gösterilmiş ama siz 12V a source bacağını bağlayın. lambalar drain'e.  Pull-up direnci  10K yerine 470R - 1K arası kullanılabilir.

Salih

Sen yine TLP250 ve P kanal Mos kullan.
Ama bu sefer, TLP giriş tarafına +5V direk direnç ucuna bağla.
Ardunio çıkışını da TLP ni 3 nolu pinine bağla. 

lostromos

Çok saolun arkadaşlar pull up ile süreceğim resimdeki şemayı dediğiniz gibi modifiye edeceğim. Daha önce hiç mos sürücü kullanmadım o yüzden 2. plana attım olmassa mos sürücüyü deneyeceğm.

z

Lambayı 50 bilemedin 100Hz pwm ile dimlesen yeterli. Dolayısı ile karmaşık mos sürücülere ihtiyacın yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sadogan