op-amp ın çıkış akımını nasıl güçlendirebilirim

Başlatan görkem, 23 Aralık 2015, 21:57:05

görkem

basınç saati o kadar bir akım çekmiyor ama işi sağlama almak adına biraz yüksek akım payı bırakmak istedim.bdx53 ve bdx54 kullandım şuanda sıkıntı yok.

OG

Havuz su-ışık oyunlarında kullanılıyor ve çoğu zaman kablo boyu 50m yi buluyor. Birçok enerji hattı ile de beraber gidiyor sıkıntı olmuyor. Ankara Belediyesinin havuzlu su oyunlu büyük parklarında görülebilir.

Sisteme karar vermeden önce başka ürünlerin çıkışlarınada göz atmıştım, yapı hep aynı.

mesaj birleştirme:: 25 Aralık 2015, 21:57:58

Üstte verdiğim bilgiye bir ek yapayım tasarımcıların kafası karışmasın.
0-10V ve 1-10V için hem sink hem source standartları var.mış.

Ancak ben
(Kontrol eden taraf için)
0-10V için sink görmedim,
1-10V için source görmedim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sovalye

@z hocam, bc serisi kullansak sorun olur mu veya ne icin bd serisi kullanmamiz gerekiyor ?

z

BD serisinin akımı yüksek. Akımı yeterli diyorsan BC de olur tabiki.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

RaMu

@z hocam ve @OG hocam,
bence aydınlatıcı,
eğitici (birbirimizi kırmadan nasıl farklı fikirleri paylaşabiliriz)
öğretici (konu hakkında tecrübe edilmiş uygulanmış bilgiler verilmiş)
çok faydalı bir
tartışma yapıyorsunuz,
biraz daha detaylandırarak devam etmeniz mümkün mü?
Sanki yarıda kesiliyormuş gibi geldi bana.

Hatta @z hocam transistör dersleri yavaşladı sanki,
buradan bir ders konusu ve video çıkarabilir misiniz,
uygun vaktiniz olursa.

Belki size göre çok temel konulardır ama
benim gibi analog bilgisi zayıf olanlar için çok yararlı oluyor.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Benim bahsettiğim konu kısaca şöyle.

PNP ve NPN çıkışlı önerdiğim devrede çıkışa kapasitif bileşenli bir yük bağlarsan;

Opamp girişine de darbe şeklinde pals verirsen çıkış voltajı girişi izler ve darbeye yakın çıkış üretir.

PNP transistörü kaldırıp yerine direnç bağlarsan bu durumda opamp girişine verilen darbenin çıkan kenarı gayet güzel çıkışta belirir. Fakat darbenin inen kenarı RC zaman sabitine göre yavaş iner.

Tüm olay bu. Burada bahsettiğim sink durumu da bu kapasitif yükün enerjisinin boşaltılması ile ilgili bir durum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Alıntı yapılan: z - 06 Ocak 2016, 19:21:56
Benim bahsettiğim konu kısaca şöyle.

PNP ve NPN çıkışlı önerdiğim devrede çıkışa kapasitif bileşenli bir yük bağlarsan;

Opamp girişine de darbe şeklinde pals verirsen çıkış voltajı girişi izler ve darbeye yakın çıkış üretir.

PNP transistörü kaldırıp yerine direnç bağlarsan bu durumda opamp girişine verilen darbenin çıkan kenarı gayet güzel çıkışta belirir. Fakat darbenin inen kenarı RC zaman sabitine göre yavaş iner.

Tüm olay bu. Burada bahsettiğim sink durumu da bu kapasitif yükün enerjisinin boşaltılması ile ilgili bir durum.

Aynen. Böyle de uygulamalı.

Ancak bahsi gecen 0-10V gibi , 1-10V gibi sistemlerde buna gerek kalmıyor. O sistemlerin voltaj değişim hızıda çok yavaş zaten, 0,5V / sn gibi belki daha az. Genel kullanımı ışık seviyesi ayarı, yani dimm. Ayarla bırak.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.