Ynt: tranzistor bağlantı sorusu

Başlatan ahmetbudak, 28 Aralık 2015, 22:00:29

ahmetbudak

Herkese iyi akşamlar aşağıda şemadaki bağlantı ile MC145151 PLL entegresinin N0 dan başlayan programlayıcı pinlerini şaseye çekerek  veya çekmeyerek frekans ayarı yapmak istiyorum elimde NPN BCR serisi yok (piyasada da yok) bu yüzden elimde olan PNP BCR562 leri kullanmak durumundayım sizce bu bağlantı bu iş için uygun mudur? BCR 562 ye bağlı dirençler kılıf içinde gömülü olarak aşağıdaki datasheet de olduğu gibi . PLL entegresinin program bölücü pinlerinde şaseye çekilmediği durumda 8v dc var.

BCR562 DTASHEET:
http://www.infineon.com/dgdl/Infineon-BCR562-DS-v01_01-en.pdf?folderId=db3a30431428a3730114407566730303&fileId=db3a30431428a37301144082f4ed030d

PLL ENTEGRESİ DATASHEET:

https://www.nxp.com/files/rf_if/doc/data_sheet/MC145151-2.pdf
cevaplarınız şimdiden teşekkür ederim

mesaj birleştirme:: 28 Aralık 2015, 22:34:30

Resmi düzgün yükleyemedim sanırım ama tıkladığında yeni sekmede düzgün görünüyor sanırım

asma

Merhaba
Herhangi bir NPN transistör bu işi yapar.
PNP kullanmanız için iki entegrenin aynı beslama voltajına sahip olması gerekir.
Ayrıca transistör kullanmanıza gerek yok.
Besleme aynı olsaydı çıkışı direk bağlayabilirdiniz. (PNP transistörü sürer gibi) farklı beslemede ( o.c veya o.d çıkışlı entegre ile) open kollektör çıkışlı entegre çıkışı 145151 için giriş olabilir. Değil ise her çıkışa bir diyot eklemek yeterlidir. Anodu 145151 e gelecek şekilde 1N4148 gibi
Bu tip bağlantıda pull up direnci de kullanılır ancak 145151 için gerek yok.
Ben aynı voltajı kullanan sanırım CD4040 çıkışlarını direk adres bilgisine girerek scanner yaptığımı hatırlıyorum.(5V)
Kolay gelsin.

OG

@asma nın dediği gibi aynı voltajda ise transistore gerek yok. PLL girişleri PULL UP , boşta kalırsa HIGH görür.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ahmetbudak

sayın @asma ve @OG  PLL entegresini 74HC595 ile programlamak istiyorum bu durumda 74hc595 in open collector ve open drain yapıda olması lazım (paralel çıkış pinlerinin) doğru anlamışım değil mi? ancak ben 74HC595 in çıkış pin yapısının ve sink akımının değerini nasıl anlarım datasheet den çözemedim eğer o.d veya o.c yapıdaysa @asma'nında belirttiği gibi diyot kullanarak bu işi halledebilirim herhalde.

OG

Alıntı Yap74hc595 in open collector ve open drain yapıda olması lazım
PLL ve 595 aynı voltaj ile besleniyorlarsa buna gerek yok. O uçlar giriş zaten. Direk bağlayabilirsin. Sanki MCU portlarını bağlıyor gibi.

asma

Alıntı yapılan: ahmetbudak - 29 Aralık 2015, 09:33:50
sayın @asma ve @OG  PLL entegresini 74HC595 ile programlamak istiyorum bu durumda 74hc595 in open collector ve open drain yapıda olması lazım (paralel çıkış pinlerinin) doğru anlamışım değil mi? ancak ben 74HC595 in çıkış pin yapısının ve sink akımının değerini nasıl anlarım datasheet den çözemedim eğer o.d veya o.c yapıdaysa @asma'nında belirttiği gibi diyot kullanarak bu işi halledebilirim herhalde.
Merhaba
İki entegrenin farklı voltajda çalıştığı belli. PLL 8V  ve 595 5V
595 tree state output özelliğiyle direk bağlamaz.
Her bir çıkışa diyot bağladığınızda , potansiyeli şaseye çekebilirsiniz. Besleme farkı, çıkışın low olduğu durumda oluşan gerilim ile diyotun eşik gerilimin toplamı giriş pininin low kabul edeceği seviyede olmalı.
Çıkış pininiz 5V a bağlı ve TTL uyumludur. Giriş pininiz 8V a bağlı ve TTL mantığına yakın çalışır.
Sorun olmaz.  595+katot-anod+151
Kolay gelsin.

OG

Alıntı Yapİki entegrenin farklı voltajda çalıştığı belli. PLL 8V  ve 595 5V
Görmediğim bir şema mı var? Bazen arkadaşların verdiği resimleri benim pc de göremiyorum?

PLL =>  3.0 to 9.0 V Supply Range

ahmetbudak

Hocam ilk mesajın son satırında pll için 8v yazmıştım sanırım gözden kaçmış yardımlarınız için teşekkürler.

OG

CaFFeiNe

pll N0.. uçlarını dirençle pullup yapsanız sonra bir diyot ile 595 çıkışlarına bağlasanız (diyodun katotu 595'e anotu N0.. uçlarına)

595 GND'ye çeker pullup ta 8V a çeker, olması lazım bence

asma

Alıntı yapılan: asma - 28 Aralık 2015, 23:25:29
Merhaba

Bu tip bağlantıda pull up direnci de kullanılır ancak 145151 için gerek yok.

Kolay gelsin.

temha

İyi çalışmalar 145151 i piç ile kontrol etmek icin  program istedi bir arkadasim buton  koyup ileri geri 11 bitti saydıracağım pill up direncine gerek olmadığından Emin miyiz Bir de ra0 ra1 ra2 nin ne ise yaradığını anlamadim 145151 de örnek şema varsa link atabilir misiniz

asma

Alıntı yapılan: temha - 07 Mayıs 2024, 13:14:41İyi çalışmalar 145151 i piç ile kontrol etmek icin  program istedi bir arkadasim buton  koyup ileri geri 11 bitti saydıracağım pill up direncine gerek olmadığından Emin miyiz Bir de ra0 ra1 ra2 nin ne ise yaradığını anlamadim 145151 de örnek şema varsa link atabilir misiniz
Merhaba
Kullandığınız entegrenin kataloğunu incelemenizde fayda var.
Benim aklımda kalan 100K pull up ile cmos yapıdaki giriş katının TTL ile çalışması sağlandığı şeklindeydi. Tabii iç yapısından bahsediyorum. Harici eleman kullanmıyorduk.

Şurada bir anlatım var:
https://320volt.com/mc145151-2-pll/

Ayrıca yapmak istediğiniz işin ayrıntılarını paylaşırsanız , bildiğim kadarıyla yardımcı olurum.
Hangi frekans aralığında ne tip bir osilaör kullanacaksınız , frekans bölücü ne olacak, ...

Kolay gelsin.

temha

çok teşekkürler arkadaşım pll ile osilatör yapmak istiyor ona yardımcı olmaya çalışacağım.

07 Mayıs 2024, 19:29:40
evet hesaplama programın görselinden çok iyi anladım tekrar teşekkür ederim.