Triyak ile mikrodenetleyicisiz soft starter yapılabilir mi?

Başlatan remzi, 30 Aralık 2015, 18:22:23

remzi

Elektrik süpürgesi için soft starter yapıcam. motor yaklaşık 2000W.
anahtarı kısadevre edince motor 4-5 sn'de %100 yüke çıksın.
Süre çok kritik değil.
Mikrodenetleyici ile yapabiliyorum. Ama mikrodenetleyicisiz yapmak istiyorum.
Triyaklı turn on gibi analog olarak soft starter yapılabilir mi?
Böyle birşeyle tecrübeniz oldumu?

z

Yaparsın da uğraştığına değmez.

Basit bir yol önereyim.

Dimmer devresinde potansiyometreyi söküp yerine LDR bağlarsın. Karşısına da bir ampul yada güçlü bir led.

Ampül akımını 4..5 saniyede LDR direnci maxdan miniumuma inecek şekilde devre kurarsın.

Daha pek çok yolu var.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

remzi

Alıntı yapılan: z - 30 Aralık 2015, 19:25:10
Yaparsın da uğraştığına değmez.

Basit bir yol önereyim.

Dimmer devresinde potansiyometreyi söküp yerine LDR bağlarsın. Karşısına da bir ampul yada güçlü bir led.

Ampül akımını 4..5 saniyede LDR direnci maxdan miniumuma inecek şekilde devre kurarsın.
Daha pek çok yolu var.
Hocam bahsettiğiniz lambalı(ledli) triyaklı dimmer yapmıştım ama benim uygulama için olmaz.
mikrodenetleyicili kartla uğraşmak istemiyorum.
Başka nasıl bir yöntem izleyebilirim...

z

Mikroişlemcisiz istemiyormuydun. Bahsettiğim yapıda işlemci yok işte.

remzi

hocam led'le ampulle uğraşamam o yüzden.
daha bir çok yüntem var demiştinizya birkaçından daha bahsedebilirmisiniz?

z

100 hz testere dişi osc yi şebekenin sıfırları ile senkron et.

Komparatöre gir.Komparatörün diğer bacağına RC bağla. RCye voltajı verdiğinde kapasitör voltajı yavaş yavaş artarken komparatör çıkışındaki voltajın şebeke sıfırına göre gecikmesi değişir ve triyakın ateşleme açısı yavaş yavaş kayar.

Daha çok yolu var ama LDR lamba ile uğraşmayan onlarla hiç uğraşmaz.

remzi

Endüstriyel elektronik derslerinde turn-on turn-off devreleri vardı hatırlamışsınızdır.
O şekilde basit olarak yapamazmıyız.
yapamazsak sıkıntı yok mikroişlemcili olarak yapıyorum ama mikrosuz işi bitirmeye çalışıyorum.
ne kadar az eleman ne kadar basit devre o kadar az arıza.

z

Eğer firmalardan birisi bu amaçla hazır çip üretmemişse bu iş en az malzeme ile ancak 8 bacaklı bir işlemciyle yapılabilir.

Siemensin endüstriyel çiplerine bak ama PIC12F6.. serisi biz bu iş için yapıldık abi diyip duruyor zaten.

Glue lojik nedir bilirmisin?

remzi

z

Glue logic, tasarım hatalarını yamayarak yok etmek için bir-iki kapı yada filip flopdan oluşan, basit devreler yapmak için üretilmiş özel çiplere verilen ad.

8 bacaklı MCU'lar çıktığında üreticileri bunları da Glue logic olarak kullanabilirsiniz diye reklam etmişlerdi.

Mesela bir devre yaptın pcbsini falan bastırdın ama bir sorun çıktı ve 1 tane AND gate ile sorunu çözebileceksin. Fakat devrendeki bütün AND gate çiplerinin AND leri kullanılmış 1 tane bile boşta AND yok.  5 bacaklı transistör kılıfında yada entegre kılıfında glue logic çiplerden AND kapıya sahip olanını kartta bir yere lehimliyorsun tellerle bağlantını yapı veriyorsun. Yani devreye yama yapıyorsun.

Şimdi senin projende bir kere 100 Hzlik testere sinyal işareti şart. komparatör de şart. Sıfır dedektörü de şart. Eee bunların her biri bir çip. Sonuçta br tane PIC12F6 serisi zaten bu işi yapabiliyor ve fiyatı da gerçekten ucuz.

İllede yapağım  diyosan smps çipleri ile belki artistik bir tasarım belki yapılabilir fakat kafa ağrıttığına değmez. Soft start özelliği olan smps çipleri var. Bunun osc devresini 50Hz'e ayarlayıp şebekeye senkronlayabilirsin.

Sonuçta olabilir gibi görünüyor ama uğraştığına değmez büyük olasılıkla daha pahalıya mal olur.

Siemens'in endüstriyel uygulama amaçlı çok çipi var. Bunları da getirtmek yada 3-5 tane almak mikro almaktan çok pahalıya gelir.

Fakat ben pratik yapmak istiyorum dersen başka.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Evren KILIÇ

[email]evren1623@hotmail.com[/email]

kenan_re

kenwood marka bir elektrik süpürgesi böyle çalışıyor. Söküp bakmıştım merak edip :). Akşam fotoğraflarını çekip atarım

Andromeda

Altüst ayrıntılı çek de   hocam...kopyalayalım devreyi.. :)
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

remzi

Alıntı yapılan: kenan_re - 31 Aralık 2015, 11:55:20
kenwood marka bir elektrik süpürgesi böyle çalışıyor. Söküp bakmıştım merak edip :). Akşam fotoğraflarını çekip atarım
İyi olur.