Transistörler ve On-Off devresi nasıl yapılır?

Başlatan egegulbahar, 30 Aralık 2015, 18:31:33

egegulbahar

Merhaba picproje sakinleri :)

Arduino temelli projeleri benim için hobi olmaya başladı, kendimi geliştirmeye çalışıyorum ama alt yapım olmadığı için bunu internette tamamlamaya çalışıyorum.Biraz güç oluyor.Yaklaşık bir sene için transistörlerle tanışmak zorunda kaldım, bilmediğim için biraz erteledim ve projeleri yapamadım.Bu forumdan önce bir kaç yere sordum yalan yanlış bilgilerle iyice kafam karıştı.Daha sonra bu sitede içeriklere güzel cevaplar alındığını gördüm ve sıkıntımı sizle paylaşmak istiyorum :)

Başlıkta belirttiğim gibi, örnek on-off devresinden ziyade işin temelini öğrenmek istiyorum.
Kafamdaki sorular genel itibariyle şunlar:

1.) On-Off devresinde transistör seçimi nasıl yapılır?
2.) Seçtiğimiz bu transistörü tetikleyecek "Base" için gerekli şey V-I' dan hangisidir ve bu değer nasıl hesaplanır?

Cevaplayacak arkadaşlara teşekkür ediyorum, 3-4 forum mesajım oluyor yanlış veya gereksiz uzun yazdıysam kusura bakmayın :)

erpay

t2

BJT transistör kullanılacağı varsayılarak,

1-) On-Off devresinde, anahtarlanacak yüke bakılır. kaç mA? akım gerekiyor, Kaç volt  gerekiyor? transistör olmasa anahtar kullansak kaç mA geçer? bunu hesaplarız.  anahtar açık olsa, anahtara  kaç volt uygulanır? kaç volta dayanabilmesi gerekir?  işte bunu hesaplayınca transistörün kollektör akımı ve gerilimi hesaplanmış olur.

2- ) kollektör akımı akabilmesi için
beyz akımı = kollektör akımı x hfe

kadar olması gerek.(en az )

http://www.electronics-tutorials.ws/transistor/tran_4.html

egegulbahar

Alıntı yapılan: erpay - 03 Ocak 2016, 15:33:21
On-Off  derken neyi kastediyosun ?

Devrede transistörü uyarıp/uyarmayarak anahtarlama yaparak 2. 3. 4. devreleri çalıştırmak olarak özetleyebilirim. :)

erpay

Küçük akımlar akacaksa t2'nin dedikleri olabilir eğer yüksek akımlar gerekliyse mosfet önerebiliriz.

Hatta tamamen farklı bir şey de  olabilir belki.

yilmaz_kk

Alıntı YapOn-Off devresinde transistör seçimi nasıl yapılır?

Transistör seçiminin anahtarlama yapacağın yükün gerektirdiği akım ve gerilim değerini karşılaması gerekiyor.

Alıntı YapSeçtiğimiz bu transistörü tetikleyecek "Base" için gerekli şey V-I' dan hangisidir ve bu değer nasıl hesaplanır?

Base için gerekli şey akımdır. Buna bağlı olarak kullanabileceğin akımı belirlersin. Genel olarak  (Kollektöre yük bağladığını varsayıyorum) Ic  =hfe x Ib (base akımı)

Yazdıklarım temel şeyler, fakat biraz daha araştırmalısın. Bu bilgiler transistör seçimi için yeterli değil. z hocanın youtube da videoları var. Onları izle. Kafandaki birçok soruya cevap bulacaksın.

egegulbahar

Alıntı yapılan: yilmaz_kk - 03 Ocak 2016, 21:05:25
Transistör seçiminin anahtarlama yapacağın yükün gerektirdiği akım ve gerilim değerini karşılaması gerekiyor.

Base için gerekli şey akımdır. Buna bağlı olarak kullanabileceğin akımı belirlersin. Genel olarak  (Kollektöre yük bağladığını varsayıyorum) Ic  =hfe x Ib (base akımı)

Yazdıklarım temel şeyler, fakat biraz daha araştırmalısın. Bu bilgiler transistör seçimi için yeterli değil. z hocanın youtube da videoları var. Onları izle. Kafandaki birçok soruya cevap bulacaksın.

Yorumlarınız için teşekkürler, bahsettiğiniz youtube kanalını bulamadım link atabilir misiniz?