Yüksek akımlı cihaz sürmek için mcu dan sonra röle,kontaktör ne kullanmalıyım?

Başlatan OM, 03 Ocak 2016, 21:17:01

OM

Merhaba Arkadaşlar,

Başlıktan anlaşılacağı gibi bir projede MCU ile 220 volt aç kapa yapmam gerekiyor. Lamba için 5v röle ile olan örnekler var. Fakat aklıma şu takılıyor :
Yüksek akım çeken cihazlar için 5 Volt  röle kullanmak mantıklı mıdır? Siz olsanız nasıl bir şey kullanırsınız? Örnek olarak çamaşır makinası vb için nasıl bir aç kapa aracı kullanmalıyım ?

Teşekkürler.

z

Fındık kadar olanlardan değil de güçlü bir role kullanabilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

OM

Peki tetiklemek için 24 Volta mı  ihtiyacım olacak veya 12 doğru mu ? Büyükler 5v değil sanırım  :)

mesaj birleştirme:: 03 Ocak 2016, 21:32:10

Alıntı yapılan: skara1214 - 03 Ocak 2016, 21:30:30
optocoupler + triyak
Hocam nette gördüm onu ama triyak sinyalı bozmaz mı çamaşır makinası falan bozmayalım sonra. Yanlış biliyor olabilirim hiç sinyali kırpmadan açıyor mu.

skara1214

zero cross detectionlı bir opto kullanırsanız hiç sıkıntı çıkmaz moc 3041 gibi
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

crazy

Ses sorun degil ise kucuk rolenin acik kontaklarina uygun bir kontaktor baglanabilir kontaktorun bobin enerjisini kucuk role uzerinden saglarsin

OM

Ses sorun olur hocam kontaktör de baya sesli evet. Moc3041 li hazır devreler var nette gördüm onları dediğiniz gibi. Triyaklı sistem  bozmazsa onu kullanırım büyük ihtimal veya büyük role o zaman.

OM

Alıntı yapılan: crazy - 03 Ocak 2016, 22:21:11
http://www.direnc.net/SSR-40DA-40A-SOLID-STATE-ROLE,PR-17794.html
Aynı sitede 25 A olanı var aslında oda işimi görür. 3-32V DC demiş giriş için buda mcu çıkışı ile rahat  sürülebilir gibi. Optocoupler + triyak daha ucuz gibi ama bu direk çözüm ilk olarak bu tip bişey de kullanabilirim.

mustafabat

OM

Olabilir açıklamasında transistör benzeri devre elemanı bulunması temel röleden farkıdır yazıyor.