Ynt: Ynt: mini cnc yapımı sorularım.(pcb kazıma için)

Başlatan Emre MERMİ, 09 Ocak 2016, 14:26:25

Emre MERMİ

Hocam soracağım birşey var, nema17-23 değil de kullanacağım motorun torku ne olmalı ? Sonuçta nema17-23 ün de farklı torklu modelleri var. Kullanacağım minimum torku bilirsem ona göre çıkma bir motor da alabilirim.

TKN

Valla ben o kadar teknige inmedim, inemedim hic. Ben tezgahi yaparken pek bi Türkce kaynak bulamamistim, fazla bi Ingilizcem de olmadigindan translate cevirileri ya da resimlere bakip verilen linkler takip ederek parcalari buldum kurulumu yaptim.
Benim aldigim motorun linki gitmis de söyle aratirsan belki bisey bulabilirsin.
Nema17 Stepper Motor DC 5V 1.2A 2-phase 4-wire 2.6kg.cm 1.8 Degree
Bu motorla tahta kesimi, aluminyum kazima, pleksi kazima gibi seyler yapmistim.

DaRt

2 Newtonmetre tork uygundur. Bu da kabaca 2,5 amper nema23 motora tekabül eder. Aslında çok daha küçük motorlarda olur ancak bunun için ideal bir imalat gerekir. Söz gelimi vidalı mildeki kasıntı, rulmanlı yatakların ayarsızlığı, somunun çok sıkı olması, eksenlerin paralel olmaması gibi durumlar aşırı sürtünme yaratır ve motorun torkunun çoğu buraya harcanır. Geriye kalanla kesim yapılır. Eğer ideal bir imalat yapılırsa torkun büyük bölümü kesme kuvvetlerine harcanacağından düşük torklu motor iş görecektir.

Emre MERMİ

Çok teşekkür ederim yanıtlarınız için. Uygun bir motor seçip düzgün bir imalat yapmaya çalışacağım.

mert3162

konuyu takip ediyorum TKN üstadın yaptığını baz almayı düşünüyorum çalıştığım yerde torna ve freze var bir çok kısmı kendi yapma imkanım olacak yalnız anlamadığım husus 3b çizim işini hangi program ile yapıyoruz GBLR olan programlamı

birde merak ettiğim google sketchup gibi bir programla 3b bir nesne çizim bu programa aktarabiliyormuyuz solildworks yada türevleride olabilir.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Emre MERMİ

Hocam orayı detaylı olarak araştırmadım ama sadece aklımda kalanı anlatayım. Aresten gerber dosyalarını alıyoruz. Daha sonra gerber dosyalarını g koduna çeviren programlar yardımıyla g kodunu elde edip makineye yolluyoruz. Ares dosyalarını dönüştürmek için coppercam diye bir program önerilmiş forumda. Denemedim. Sadece eski konularda okudum.

mesaj birleştirme:: 11 Ocak 2016, 00:29:23

bu arada @mert3162 hocam siz normal bir çizim sormuşsunuz ben direk baskı devreyi anlatmışım. sorduğunuz konu hakkında bir bilgim yok.

TKN

Ben kendimce arastirdim Vcarve programi haricinde cizimleri G koduna cevirme yöntemi bulamadim. Yanlis hatirlamiyorsam Autocad'in bi yama programi ile .cad cizimleri dönüstürülebiliyor ama Autocad bile bana yeterince karisik gelmisken üstüne bir de yama programini kurunca isin icinden cikamayip birakmistim o isi.

Eger corel, sketcup ya da solidworks cizimlerini g koduna cevirebilecek birsey bulup buraya yazarsaniz bana da cok yardimci olmus olursunuz.

mert3162

bu tarz bir cihaz yapmak için bir metot varmıdır 3 eksende işlem yapabilen bir cnc gibi düşünelim 3d printer almak yerine parçalarımızı delrin denilen malzemeden üretmeyi deneyemezmiyiz?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

ozmo18

Solid ve sketch çizimlerini stl olarak kaydettikten sonra cura ile gcode 'a çeviriyorum
TEŞEKKÜR EDERİM...

iyildirim

SolidW için SolidCAM var. Artcam vs.

Gerberden Gcode elde etmek için yukarıda yazılmış, CopperCAM kullanılabilir. Ama lisanssız çalıştırmak sıkıntılı diye biliyorum. Birde PlanetCNC nin programı gerber den G-code çıkarabiliyordu. Eski sürümleri lisans istemeden gcode u kaydetmeye, kopyalamaya izin veriyordu. Yeni sürümlerinde engellemişler galiba.

Konunun geneli için konuşacak olursam, delik delmek için cnc çok iyidir.
Heves kaçırmak istemem ama  kazıyarak PCB yapmak artık çokta anlamlı değil. Neden derseniz CAM işlemi, uç takıp çıkarması, kazıma işleminin uzun sürmesi vs.vs.
Dry film, kaliteli toner transfer kağıtları gibi yöntemlerde artık oldukça  başarılı.  Tek gereken bir laminatör.

Bırakayım 3-5 saat sürmesi dert değil, yinede yapacağım derseniz,
Güç kaynağınız 24V luk olsun.
Mekaniğiniz kasıntılı olmazsa nema17, 1A/faz motor yeterli. Tabiiki daha güçlü motor alırsanız daha iyi. Startup hızını yüksek tutma şansı olur.   

Kontrol kartı olarak TB6560 yerine biraz daha fazla verin TB6600 alın. Daha yüksek akımdan ziyade daha yüksek step frekansı desteklediği için.
6560 'ı direkt sürseniz 10Khz lik step frekansının üzerine çıkılmaz. Birde önüne yavaş optolar koyuyorlar. 8KHz step üstü riskli. 8-16 Microstep kullanırsanız, birde hatvesi 1.25-2mm gijon olursa çalışma hızınız düşük olur. Kazıma için yeterlidir ama boştaki hızlarda düşer.   

Bilyalı mil en iyisi ama gijon da iş görür. Krom olanları var. İlk yaptığımda bende gijon kullanmıştım.
Somun olarak kestamiti delip diş çektim. O uzun saplama somunlarından daha boşluksuz oldu. Montajı da daha iyi.

Lineer Ray en iyisi. Biraz daha pahalı. Eskiden mile göre çok daha fazla fiyat farkı vardı.
Mil kullanırsanız en az 16-20 lik olsun. Mil alt destekli olursa daha ince olabilir.

Spindle, PCB kazımada en önemli bileşen.  Kullanacağınız pensin, ucun  salınımsız olması gerekli. Yoksa o ince 0.1mm kazıma uçları bol bol kırılır. En az 20K RPM bir spindle olsun. Fikir vermesi açısından Prof. makinalarda 20-100K arası devirler kullanılıyor diyeyim.
@DaRt' ın örnek verdiği gibi pens tutucu kullanmak isterseniz bunlara uygun seramik rulmanlar var AliExp de. Bi bakın.

Tornacı vs. uğraşamam veya maliyeti fazla derseniz, Proxxon 50/E gibi nispeten ucuz bir alet de iş görür.
Pens kalitesinden dolayı daha altını PCB kazımak için düşünmeyin.

certy

Benimde dün çizimini bitirmiş olduğum z ekseni var. İsterseniz gönderebilirim dosyayı.

TA1USS

Emre MERMİ

Hocam raylı arabalardan her eksene kaç tane kullasam yeter? Aliexpressde 10mm lik raylar buldum uygun fiyata
Örneğin 20 cm 9mm

Kossel Mini MGN9 9mm miniature linear guide MGN9 200mm linear rail way + MGN9C or MGN9H Long linear carriage for CNC X Y Z Axis
http://s.aliexpress.com/VRjIbUZn

DaRt

Her eksen için 4er adet alman gerek. Lakin z ekseni için 2 adet kullananlar da var. 200mm ray çok kısa. 10cm olsa arabalar arası dıştan dışa. 10 cm eksen mesafesi kalır. Anca z ekseniin kurtarır bence bu. Senin hedeflediğin eksen hareket mesafeleri nedir?

Emre MERMİ

Hocam en fazla a4 boyutlarında. O da direk a4 plaketi işleyebilmek için.

DaRt

a4 için 2 adet 400mm, 2 adet 300mm z ekseni için ise 2 adet 200 mm iyi olur bence.toplam 10 adet de araba.