Transmission Gate (İki yönlü Anahtar) çalışma prensibi nedir ?

Başlatan unknownperson, 13 Ocak 2016, 11:26:59

unknownperson

Sınavıma çalışırken kitaptaki Transmission Gate sanırım Türkçe karşılığı iki yönlü anahtar oluyor, bu eleman nasıl çalışır ?

Biraz araştırdım anladığım kadarıyla sinyalin geçip geçmemesini sağlıyor. Eğer Gate'in kontrollerine C ve C' dersek, C ve C' 1 ise sinyalimizi geçiriyor, eğer C ile C' den biri 0 ise sinyali geçirmiyor. İkisi 0 ise sanırım gene geçirmiyor.

Çalışma prensibi böyle mi ? Devrelerde çıkışın logic 0 mı 1 mi olduğunu bulmak amacıyla soruyorum.

İyi Günler.

z

Bir diğer adı analog switch.

C ve C' birbirinin inverti olan iki sinyal.

C=1 olduğunda switch kapanıyor.
C=0 olduğunda switch açılıyor.

P ve N mosları süren sinyallere C ve C' deniyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Transmission gate diye bir şey daha önce duymamıştım. ama nedense tri state buffera benzettim araştırınca. Derinlemesine bakınca tri state bufferın atası olduğunu gördüm. TG'nin bazı problemleri varmış, inverting buffer ile kullanımı gerekiyormuş.

Tri state bufferı söyleyecek olursak
bir enable, bir giriş ve bir de çıkışa sahip.
Eğer enable aktifse giriş ne ise çıkış aynı lojik seviyede ancak daha güçlü (kablo içerisinde sinyal zayıflayabilir Ör. 3.3V seviyesindeki sinyal zayıflayıp 2V a düşebilir, buffer bunu tekrar 3.3V'a yükseltir. Lojik seviyeye göre farklılıklar olabilir)
Eğer enable aktif değilse bu durumda high empedance moduna geçer, Yani devrede sanki bu nokta kopukmuş gibi yüksek direnç eğilimi gösterir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ÜC

Alıntı yapılan: muhendisbey - 13 Ocak 2016, 12:33:59
Transmission gate diye bir şey daha önce duymamıştım. ama nedense tri state buffera benzettim araştırınca. Derinlemesine bakınca tri state bufferın atası olduğunu gördüm. TG'nin bazı problemleri varmış, inverting buffer ile kullanımı gerekiyormuş.

Tri state bufferı söyleyecek olursak
bir enable, bir giriş ve bir de çıkışa sahip.
Eğer enable aktifse giriş ne ise çıkış aynı lojik seviyede ancak daha güçlü (kablo içerisinde sinyal zayıflayabilir Ör. 3.3V seviyesindeki sinyal zayıflayıp 2V a düşebilir, buffer bunu tekrar 3.3V'a yükseltir. Lojik seviyeye göre farklılıklar olabilir)
Eğer enable aktif değilse bu durumda high empedance moduna geçer, Yani devrede sanki bu nokta kopukmuş gibi yüksek direnç eğilimi gösterir.

Çalıştığım PC den 6 mt uzakta çalışan bir cihazın picini denemeler için birçok kez programlamam gerekiyora ama mesafe uzun olduğundan programlama kartı pici görmüyor. Bahsettiğiniz Tri state bufferı araştırmaya çalıştım. 74HCT125 entegresi bu özellikte sanırım.Uzaktaki cihazın pic ICSP girişinden önce 74HCT125 kullanarak sinyali yükselterek programlama yapabilirmiyim ?

muhendisbey

Denemeden soylemek zor. Bazi piclerde programlama icin 10v a yukselmesi gerektigini duymustum.  Sadece pic tarafina koyduysaniz bu da yeterli olmayabilir. Picten gelecek sinyallerin yukseltilmesi gerekir. Burada baska cozum onereyim. Bootloader kullanarak bluetoothtan programla. 18f4550 nin hazir bootloaderi da vardi.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ÜC

Kusura bakmayın konuyu kaçırmışım , unutkanlıkda var haliyle. bootloader  ile programlama iyi fikir RS232 bağlantısı var arada ama RS232 ile programlanabiliyormu bilmiyorum. Kullandığım işlemci 18F4520 , bootloader özelliği varmı diye baktım datasheete ama ingilizce olmadığı için anlamadım. Biraz araştırayım bulabilirsem bootloader  dosyası uğraşayım biraz

Teşekkirler cevaplar için.