Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

PLC analog uygulamalar

Başlatan fthdmrl, 15 Ocak 2016, 10:38:07

fthdmrl

merhaba arkadaşlar...Meslek lisesi öğretmeniyim PLC atelyesi kırmaya çalışıyorum sizlerden fikir alarak deney setine anolog uygulamalar için neler ekleyebilrim bunu öğrenmek istiyorum..deney seti şu an resimdeki aşamada değişik fikirleri olan arkadaşlardan yararlanmak isterim..

Salih

Analog girişlerin bir veya iki tanesine potansiyometre bağlarsın. Diğer girişleri born vidasına bağlayarak çeşitli analog çıkışlı sensor deneyi yapabilirsin.
Analog çıkışları ise transistör ile sürerek küçük bir lambanın ışık ayarı yaptırabilirsin.

sinus

analog uygulamalar için;
+ analog çıkışlı indüktif ve kapasitif sensör.
+ termokupl.

+ sınır anahtarı.
+ cisimden yansımalı sensör.
+ manyetik sensör  içeren piston.

+ operatör paneli (KTP400 vb.)   

+ küçük bir motor sürücü plc ile haberleştirilip kullanılabilir.

rck8942

Sicaklik sensörü pt100 veya ntc kullanabilirsiniz.
Elektroniker für Betriebstechnik

fthdmrl

değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim..peki plc'de bulunan analog giriş ve çıkışları born vidası ile bağlantısını yapıp değişik sistemleri born vidası ile bağlantı yapıp farklı uygulamalar yapmam çeşitlilik açısından daha uygun olabilirmi..yoksa sete montaj edilecebilecek bir sistemmi olmalımı?

f15eagle

Hocam linkteki akım ya da voltajla çalışan analog panel metrelerden ( tam isimlerini bilmiyorum) çıkışa koyabilirsiniz.

https://www.google.com.tr/search?q=analog+panel+metre&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiH8O6Yqq7KAhUDBywKHU91CsYQ_AUIBygB&biw=834&bih=658#imgrc=ANu8BomxaMlcpM%3A

EFESU

Hocam gayet  güzel görünüyor
Bende  bulunduğum  ildeki  lisenin  bu  konuda
baş yardımcısıyım . fakat  liselerde sadece siemens  olması
çok can sıkıcı bir  durum.Hazırladığım setlerde cocuklar
anlıyor fakat  her şeyi siemens  gibi sanıyorlar
daha genel olan ve  piyasada  çok  ucuz ve pahallı  çok 
küçük  örnekler daha verimli  olduğunu  gördüm

sette sürücü ve panel olursa  süper olur
motora  encoder bağlayıp küçük yol hesapları
gibi  küçük uygulamalar  cocuklarda  cok geliştirici
oluyor

kolay gelsin

Salih

Alıntı yapılan: fthdmrl - 16 Ocak 2016, 11:55:03
değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim..peki plc'de bulunan analog giriş ve çıkışları born vidası ile bağlantısını yapıp değişik sistemleri born vidası ile bağlantı yapıp farklı uygulamalar yapmam çeşitlilik açısından daha uygun olabilirmi..yoksa sete montaj edilecebilecek bir sistemmi olmalımı?

Sende diğer eğitim setlerini incelemişsindir, genellikle born vidasına çıkartılıyor. Çünkü, sensörleri sete yerleştirirsen
set çok hantallaşabilir. Aynı zamanda sensörler harici olursa, başka yerlerde kullanma imkanı olabilir.

fthdmrl

Alıntı yapılan: EFESU - 16 Ocak 2016, 14:18:58
Hocam gayet  güzel görünüyor
Bende  bulunduğum  ildeki  lisenin  bu  konuda
baş yardımcısıyım . fakat  liselerde sadece siemens  olması
çok can sıkıcı bir  durum.Hazırladığım setlerde cocuklar
anlıyor fakat  her şeyi siemens  gibi sanıyorlar
daha genel olan ve  piyasada  çok  ucuz ve pahallı  çok 
küçük  örnekler daha verimli  olduğunu  gördüm

sette sürücü ve panel olursa  süper olur
motora  encoder bağlayıp küçük yol hesapları
gibi  küçük uygulamalar  cocuklarda  cok geliştirici
oluyor

kolay gelsin

hocam eğer para bulabilirsek panelde eklemeyi düşünüyorum..zaten plc üstünü panel için boş bıraktım