MCP3424 BOZULUYOR

Başlatan frederic, 18 Ocak 2016, 16:46:47

Klein

Bu durum her zaman mı gerçekleşiyor? Atölyede kontrollü ortamda istediğiniz zaman gerçekleştirebiliyor musunuz?

Not: Bir komponentin  ESD sebebiyle latchupa girmesi, endiüstride kullanılmayacağı ya da kötü olduğu anlamına gelmez.  ESD diyotları bu yüzden var.

CLR

Alıntı yapılan: frederic - 21 Ocak 2016, 17:49:34
Bu mcp'yi ayrı bir lineer regülatör ilemi beslemeliyim yani sizce?

Bak sorun şu, akşam baktım devrenin sadece adc kısmını paylaşmışsın ve o kısmı bile hatalı, ayrıca problem çözüm yöntemin deneme yanılma yöntemi ve başkalarından temel konularda bilgi alarak çözmeye çalışıyorsun, bu kendi elektronik bilgine güvenmediğini gösterir, bu nedenle ne cevap yazacağımı bilemiyorum. Yine de aşağıya ortaya karışık birşeyler yazdım umarım faydası olur. 

Sistemin ana beslemesi 3A'e kadar besleyebilen düşük frekans kabul edilebilecek sw. reg kullanmışsın, demekki akım çeken bizim bilmediğimiz birşeyler var yoksa 1A gibi birşey kullanman gerekirdi. Lm2576 soft start değil, bu demek oluyor ki, eger sen bir önlem almadıysan ilk beslemeyi verdiğinde logic elamanlarının bozulma ihtimali var. Bu  durum enerjiyi bir kez verdiğinde de olabilir 10. da da olabilir. Yine LDO, TVS, big size LC filtre kullanarak bu sorunun üstesinden gelinir ama en iyisi LDO. Daha önce bir arkadaşta diyot ve yüksek kapasite atarak çözdüğünü söylemiş , bu beslemenin ani yükselmesini önlemek(spike) ve latchup oluşmaması açısından yardımcı olur fakat yüksek kapasite sw. regülatörün kompanzasyonunu bozabilir bu nedenle LDO daha iyi bir çözüm olur. 

Ayrıca bir akım çeken bir yapı varsa hem de logic/adc işlemi varsa,  akım çeken bloklarla çekmeyen kısım özellikle lojik/adc blok ayrı beslenir. Ben garantici olduğum için, öyle olmasada ayrı beslerim, sonuçta saniyede ortalama 52000 kez açılıp kapanan bir besleme var, güvenemezsin, hemde orta düzey bir kapasiteyle smps'lerin ömrünün 2-3 yıl olduğu kabul edelirse. Ayrı besleme derken izolasyonlu olmasada olur, mesele yine LDO olabilir. Yoksa bu besleme yöntemiyle mcp3424'ü kurtarsan daha sonraki zayıf komponent hangisi ise o yakında veya ileride o bozulabilir.

Latch-up testide çok basit, mcp3424'in power girişine z'nin dediği gibi akım sınırlama direnci gir (ama adc'deki 500K gibi olmasın) mesela 47/100ohm gibi enerji verdiğinde latchup oluyorsa ana besleme 3V3 iken mcp3424 besleme pini hızla düzer veya düşük seviyede olur.

Tüm bunları denemesi, harici lineer beslemen varsa en fazla 15-20dk sürer.
Knowledge and Experience are Power

frederic

Hocam burda yaptığım şey aslında sesli düşünmek daha ilerisi değil. Devrede 3A'lik besleme var fakat akım çeken başka bir yapı yok, elimde bu regülatörden 10-15 adet olduğu için bunu tercih ettim.

Analog devrede hata var demek çok üstü kapalı olmuş, hata varsa doğrusu söylemeniz gerekir çünkü.

Bur da soru sormamın sebebi dostlarından tecrübelerinden yararlanmaktır, değilse sıfırdan tasarıma girmek en basidi...  Benim derdim şu elimdeki 10 adet kartı kurtarmaktı, çünkü yarısından fazlasının montajı bitmiş.

Besleme katının yapısı da aşağıdadır, 100nf'ler her ic'ye ayrı ayrı dağıtılmıştır, burda dizili olduğuna bakmayın. Bu arada z hocanın bahsettiği testi zaten yaptım ve sonuç tamda sizin dediğiniz gibi çıktı, giriş gerilimi 3.3V ike mcp nin besleme bacaklarında 0.5V gibi bir değer okudum. Ve bir süre sonra direk kısa devre oldu.

Devrenin sadece ilgili kısımlarını paylaşmamda proteusta a3 formatında olduğu için tümünün görüntüsünü alamadığımdandır, yoksa yaptığımız işler at ile deve değil. Gavurun yaptığı şeyi 10 yıl geriden kopyalıyoruz işte...

@Klein
Hocam söyledikleriniz doğrudur muhakkak, fakat ben kendimi daha çok yazılım tarafında ifade ettiğimden bu tarz şeyler ile uğraşmaktan tembellik ediyorum. Yani kullandığım ttl ad converterlarda bu sorunu yaşamadığım için, oturup birde esd sıkıntısı için ders çalışmak canımı sıkıyor. Zaten artık sırf bu donanım işleri için biri ile anlaşayım diyorum, acayip sıkıntılı konular.

Yazılım tarafında gözümde dünya kadar büyüttüğüm nice işleri bitirdim, ama donanım tarafında patlıyorum hep böyle. Aslında çoğu insan patlıyor ama çaktırmıyor yada itiraf edemiyor o ayrı. Bunun kanıtı Z hocanın transistör derslerine olan ilgiden anlaşılabilir.

CLR

Alıntı yapılan: frederic - 22 Ocak 2016, 10:27:07
Hocam burda yaptığım şey aslında sesli düşünmek daha ilerisi değil. Devrede 3A'lik besleme var fakat akım çeken başka bir yapı yok, elimde bu regülatörden 10-15 adet olduğu için bunu tercih ettim.

Analog devrede hata var demek çok üstü kapalı olmuş, hata varsa doğrusu söylemeniz gerekir çünkü.

Bur da soru sormamın sebebi dostlarından tecrübelerinden yararlanmaktır, değilse sıfırdan tasarıma girmek en basidi...  Benim derdim şu elimdeki 10 adet kartı kurtarmaktı, çünkü yarısından fazlasının montajı bitmiş.

Besleme katının yapısı da aşağıdadır, 100nf'ler her ic'ye ayrı ayrı dağıtılmıştır, burda dizili olduğuna bakmayın. Bu arada z hocanın bahsettiği testi zaten yaptım ve sonuç tamda sizin dediğiniz gibi çıktı, giriş gerilimi 3.3V ike mcp nin besleme bacaklarında 0.5V gibi bir değer okudum. Ve bir süre sonra direk kısa devre oldu.

Devrenin sadece ilgili kısımlarını paylaşmamda proteusta a3 formatında olduğu için tümünün görüntüsünü alamadığımdandır, yoksa yaptığımız işler at ile deve değil. Gavurun yaptığı şeyi 10 yıl geriden kopyalıyoruz işte...

Soru sormakta sıkıntı yok, elbette bilmediğimizi soracağız ama bir soruna çözüm ararken devrede daha başka problemler varsa insan hangisine cevap vereceğini şaşırır.
Benim amacım sadece yardımcı olmak altında başka birşey arama. Çok sayıda endüstriyel projenin hem elektroniğini hem pcbsini hemde yazılımını yaptığım için gördüğüm eksikleri söyledim.
Ister dikkate al, ister alma, senin bileceğin iş.

Yazılım konusunda istersen ordinaryus prof. olsan fark etmez, elektronik devren iyi değilse hep sıkıntı çıkar. Bu sıkıntılar yazılımla kapanmaz çünkü yazılım elektonik devreyi referans alır.

Sorunları üstü kapalı söylemedim, açık açık yazdım, LM'de soft start yok dedim, 52Khz düşük frekans olduğundan voltaj toparlanma süresi düşük dedim, bu durum ilk enerji verdiğinde lojik çipleri bozabilir. Şu anki sorunun Latchup olsada olmasada benim bahsettiğim eksiklik hala devam ediyor. Bu şekilde besleme kullanırsan çok sıkıntılarla uğraşırsın.

frederic

@CLR

Bir şey aradığım yok hocam, kocaman adamlarız sıkıntı yok. Bu lm serisi switch mode'ların soft startlı modelleri var mı peki bildiğiniz? Yoksa soft startı dolaylı yoldanmı elde edeyim?

Olmadı anlaşalım senle yeni tasarımı sen çiz, sende, bende bütün forum rahat edelim =)

hgs

CLR latch updaki sorun soft startla çözüleceğini eminmisin ? Emin değilsen bu konu özelinde yeterli bilgi vermemiş oluyorsun. 

Besleme gürültüsünden  olup olmadığını ögrenmek çok zor değil. Nasıl olsa çöp olacak pcbler var elde.   ADC nin beslendiği yolda üzerinde aralıklı olarak 2-3 tane 220uF kapasite konur. Adc besleme bacağının hemen yanında 10uF, 100nF, 1nF kapasite takılır.  Test edilir.Hatta yol üzerinde ufak bir kesik atıp araya seri ufak değerli bir bobinde eklenebilir.

ADC çalışmaya devam edebiliyorsa bu duruma yogunlaşılır.

CLR

@frederic
Gerek yok böyle şeylere, Allah yolunu açık etsin

@hgs
Sanırım yanlış anlamışsın, Kesin powerdan latch-up oldu diye birşey yazmadım, Latch-up sorunu şuan çözülmüş olsada halen işlemciyi/logic çipleri ve ADC'yi doğrudan LM ile beslediğin için sıkıntı yaşayabilirsin yazdım. LDO,TVS veya ikinci bir LC filtre kullanırsa korumalı, uzun ömürlü ve daha temiz bir besleme olacağını söylemeye çalıştım.

Neyse bu mesajım, bu forumda, aktif olarak son mesajım olsun, bildiklerimde ve bilmediklerim de bana kalsın. 

hgs

Keyfin bilir.

Alıntı yapılan: CLR - 21 Ocak 2016, 13:43:37
O zaman bozulması normal, ayrıca beslemede sadece LM2576 olduğuna ve logic elemanlar aynı beslemeyi paylaştığına bakarak sisteminde tasarım hatası var diyebilirim.

Görmediğin bir şema , pcb varken kalkıp sorun donanım tasarım hatasından diyorsun. Sonrada alınıyorsun. Ölçme yapmadan hemen kesin yorum yapmamakta fayda var.

DC DC ler için neden bu kadar çekinceler oluyor anlamış değilim. 50khz deki bir transistör devre üzerinde nasıl bir gürültüye sebep olur skop ile gösterebilecek var ise üzerinde konusabiliriz.

Soft start devrenin içerisini değil devre girişi ile ilgili sorunlardan kurtulmak içindir. Zira bu national regulatorler kilitlenebiliyor.

Hala microchipin latchup sorunu olan bir entegreyi satma cesareti göstereceğini düşünmüyorum. Sorunu ben yaşasaydım, ingilizce bilmiyor olsaydım dahi, mc türkiye ofisinden yardım isterdim.

frederic

@CLR

Hocam inanın çok şaşkınım biraz rahat olun lütfen, bur da bir kaç tane insan konuşuyoruz alt tarafı. Bir seviyeden sonra bu gömlekleri çıkarmamız lazım artık, size ben dahil kimse kötü bir şey demedik ki. Esprili bir dil kullanıp sizi rahatsız ettiysem eğer bu tamamen sohbet havası ile konuşalım diyedir, yoksa aranızda ki en amatör varsayın ben olayım ne önemi var ? Bundan gocunmam tam tersi gurur duyarım, çünki oldum dediğin an zaten kaos başlıyor. Hatta ciddi bir şekilde bu devre tasarımını size iş olarak teklif dahi edebilirim.

@hgs
Hgs hocam düşünceniz çok mantıklı, bu kadar üstüne düşmemin sebebi de aslında direk bu entegreyi suçlamak için değil hatayı mutlak şekilde kendim de aradığım içindir.

-Ben bu mcp'leri direk digikeyden aldım, yani sahte değiller.

-Kullandığım güç kaynağım siemensin sitop ray tipi en iyi güç kaynaklarından.

-Test modulüm yine siemens s71200'ün ek analog output modulü

-Pcb'de sorun vardır diye yeni pcb ile'de test ettim

-Z hocanın tavsiyesi üzerine sadece mcp'nin 100r direç ile lutch up testinide yaptım ve yine aynı sonucu aldım.

- Ve bu testlerde toplam 3 adet MCP yaktım.

Şimdi bütün bunları yaptıktan sonra geriye artık bu entegrenin ne kadar dayanıklı bir yapıda olduğunu düşünmeye başladım, Çünkü tekrar ediyorum devrede 3 adet daha aynı besleme ile çalışan işlemci,eterhernet controller,ve rs485 ic var. Keşke bir hata yapmış olsam ve yaptığım aptalca hatayı buradan anlatsam size.

frederic

@Klein

Hocam bu arada vurguladığınız konuya datasheetde de yer verilmiş, burdaki diyotlar ESD larak seçilmiş. Ayrıca dikkat ederseniz şu aşağıdaki üretici şemasında birde sampling switch var. Yani üretici içeride aslında bir takım önlemleri almış gibi.

PROTECH_

Hocam tek kaynaktanmi besliyorsun,
olctugun yer ile mcp yi ?
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

frederic

Evet 24VDC güç kaynağı hem bizim kartı besliyor, hemde plc'nin analog output modulünü.

frederic

Rom elektroniğe mail attım konu ile ilgili, bakalım aracı olacaklarmı.

hgs

frederic

Bu gün vakit bulunca tekrar bir bakayım dedim. Devreyi pickit2 ile besleyince sıkıntı olmadığını farkettim. Yani devreyi pickit2 ile besleyince analog girişte gerilim varsa dahi sıkıntı çıkmıyor.

Bunun üzerine lm2576 ile 5V switch mode bir devre kurdum, çıkışına ise LM1117 koyup 3.3V elde ettim. Bu gerilim ile de devreyi dışarıdan besledim. Devreye tek artısı eski halinden biraz daha dayanıklı olması, yani bu sefer girişte gerilim varken 3-5 sefer giriş gerilimi kesilirse MCP3424 bozuluyor.

Bu verilerle sıkıntının artık besleme devresinden olduğu kanaatindeyim. Fakat ne hikmetse devrede bir tek mcp3424 bozuluyor, sıkıntı varsa neden diğer chipler bozulmuyor anlamıyorum.

Nasıl bir besleme kurmalıyım bu devre için, tavsiyelerinizi bekliyorum.