MCP3424 BOZULUYOR

Başlatan frederic, 18 Ocak 2016, 16:46:47

frederic

Hocam dikkate alıyorum zaten pcb'leri kurtarma derdinde değilim artık. Yeni pcb için düşünüyorum son eklediğim izole güç kaynağını.

Bu ground plane nasıl adam olur peki hocam tavsiyeleriniz olmaz mı bu konuda bize ? Ben açıkçası ground plane'ı herhangi bir teknik ile dağıtmıyorum öyle, sadece tüm yüzeyi kaplıyor ve tüm elemanların gnd lerini thermal seçeneği ile bağlıyorum.

Bu gnd'yi nasıl dağıtalım, bazı alanlarda olsun bazı alanlar da olmasın şekilde mi? Yoksa dağıtmayalım ve normal yollar ilemi bağlantılarını gerçekleştirelim.

Bunları soruyoruz çünkü bir tek ben değil bir çok kimse donanımda çok kötü ve ezber hareket ediyor gözlemlediğim kadarı ile. Ayrıca bu konunun da, sadece benim yaşadığım bir sorun olmaktan çıkıp tüm forumu ilgilendiren genel bir konu olmasından da çok memnunum. Bu pahalı edinilen tecrübeyi herkes dikkat ile takip etmeli bence.

hgs

CaFFeiNe  in verdiği ilk resim var, datasheetten. Kalın yollar sadece pozitif hatlar için çizilmemiş. Gnd hatlarıda kalın çizilmiş ve bunlar tek bir noktada toplanıyor.
3 numaralı bacakta. Voltaj karta girdiğinde haldur huldur bir poligona sokup onu her yere dagıtıyor genellikle kullanıcılar. O şematikde bunu bu şekilde yapmayın diyor national tasarımcıları.

Ground çipe girsin, çıksın ilgili elemanlara ilgili sırada ulasın sonra dağıtırsınız.  SMD kullandığımdan genellikle büyük gnd pade sokup sonra 3 numaradan çıkarıp devam ediyorum.

Buraya kadar olanlar o şematik ile alakalı kısımlardı.

Grounding meselesi ayrı.

frederic

Ne ground'muş arkadaş kutsal kaseye döndü sırrı =)

z

PCB olayını çok abartıyorsunuz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

rree

Alıntı yapılan: z - 04 Şubat 2016, 20:43:15
PCB olayını çok abartıyorsunuz.
Bende bu konuyu takip ediyorum. İlk pic16f628 devre yaptım 200 metre kablo girişe bağlı
izalasyon ground dikkat etmedim hala çalışıyor.

Sonra bir devre daha yaptım optik izalasyon , izoleli dc to dc konverter kullanmam  besleme pi tipi filitre nafile iki gün sonra pic kilitleniyor. Buna benzer bir devre daha vardı  bende 1 hafta çalıştı bir şey yok teslim ettim 2 gün sonra ölçtüm pic kısa devre elimi yakıyor. Devreyi açıp kapatıyorum çalışıyor 2 veya 3 gün sonra yine pic kısa devre.  Bu iş de bir bit yeniği var. Baskı devremi  beslememi giriş çıkış birimlerimi etkileniyor.Devreyi  yaptıktan sonra yanında kontaktor açık kapalı vs parizit testinden geçirmek lazım.

z

GND ve power hattını sinyal hattı gibi incecik çizip ordan oraya yılan gibi dolaştırırsanız iş başka.

Kritik sinyal hatlarını ve beslemeyi yüksek akımların anahtarlandığı hatlara yakın geçirirseniz iş başka.

Amplifikasyona uğrayacak sinyallerin aktığı hatları digital hatlara, akım anahtaralan hatlara, yüksek voltajlı anahtarlanan hatlara yakın geçirirseniz iş başka.

Bunlara dikkat ettikten sonra gerisi hikaye.

Günümüzdeki işlemcilerin ramı romu çevre birimleri herbişeyi çipin içinde. Bizler bu işlere başladığımızda ram da rom da çevre birimleri de CPU nın dışında idi. O zaman yaptığımız devreler bile
şıkır şıkır çalışırdı.

Arada ot yolduran durumlar olurdu. Onu da shield ile vs çözerdik.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

frederic

@z
Dediklerinize katılıyorum hocam çünkü bu güne kadar bu şekilde en az 20 tane pcb çizdim, ve 3 yıldır her biri zor koşullarda tek bir sıkıntı dahi vermedi. Demek ki cmos yapısı bu tasarımda yemedi ve patladık.

Şİmdi şu son linkini verdiğim izalasyonlu converterın fiyatı beni kurtarıyor, (link aşağıda) bu yüzden lm ve pasif ekipmanlarını stok yapacağıma bundan kullanıcam. Elime geçtikten sonra bu kart üzerinde test edicem, eğer mcp bozulmazsa burda yazanlar ışığında bu converter ile yeni pcb çizicem.

http://www.digikey.com/product-detail/en/PB01S2403A/941-1093-ND/3464379

Karamel

Alıntı yapılan: frederic - 05 Şubat 2016, 00:33:05
@z
Dediklerinize katılıyorum hocam çünkü bu güne kadar bu şekilde en az 20 tane pcb çizdim, ve 3 yıldır her biri zor koşullarda tek bir sıkıntı dahi vermedi. Demek ki cmos yapısı bu tasarımda yemedi ve patladık.

Ustadim. Bu benim gorusume gore yanlis bir bakis acisi. Sorunu olcemiyor yada goremiyor olmaniz. Yaptiginiz 20 pcb yi sorunsuz yapmaz.

Bu suna benzer. True watt meter i ile duzgun watt olctugunu sanan kisinin yanilmasi gibi.

Devre duzgun calisiyormu? Oyle gorunuyor. Ama devreyi olcumlere soksak belkidd durum cok vahimdir? Ama gozle bakinca calisiyor gibi gorunuyor?

frederic

Üstad Kubi'ye laf yok Karamel kalbini kırarım ona göre.

Yazdıklarımı tekrar oku senin dediklerinle aynı anlamı taşıyor zaten, dikkat edersen bir yere kadar geldik sonrasında patladık diyorum orda. Demek diğer kartların sıkıntıları varsada bu limitler dahilinde kalmış ve sıkıntı çıkarmamış. Ama bu kart limitleri aşmış. Piyasada iş yapmaya başlayınca anlarsın sende, oturduğun yerden sıkma hemen =)

Karamel

ustadim neden kiziyorsunuz? ben size yardim etmeye calismistim. neyse. size sorununuzla basarilar dilerim yinede....

frederic

@Karamel
Yav ne kızması be arkadaş geyik yapıyorum orda anlasana. Benim öyle huylarım yoktur, tam tersi en kızdığım şey şu forum içindeki kavga ve alınganlıklardır.

CaFFeiNe

digikeyden daha hızlı olur

yerli piyasadan böyle birşey alıp deneyebilirsin sorunu tespit amaçlı
http://www.direnc.net/DC-DC-Step-down-Power-Module-3A-Adjustable-Super-ultra-small-Model,PR-19496.html

@hgs
verdiğim pcb resmi netten bulduğum bir resim, sadece örnek olması açısından verdim

frederic

Teşekkürler önerin için dediğinde haklısın fakat alacağım başka malzemelerde olduğu için toptan digikeyden alayım hem orda ki ürünler orjinal ve sağlam oluyor.

sadogan

Alıntı yapılan: frederic - 04 Şubat 2016, 01:00:30
@sadogan
Denemedim o yöntemi hocam, kullandığınız yöntemi ve eleman değerlerini ufak bir çizimle ekleyebilirmisiniz acaba?

Bu devre besleme gerilimini verince,çıkış gerilimini r/c kadar geçiktiriyor.

Devreniz ne kadar akım çekiyor, liner regülatorun dayanabileceği bir akımsa
6 voltluk bir aküden, lineer regülator üzerinde besleyerek besleme sıkıntısı varmı kolayca anlayabilirsiniz.

frederic

@sadogan
Hocam devreyi pickit2 ile besleyip test ettim ve sıkıntı olmadığını farkettim, bu yüzden zaten besleme tarafına yöneldim. Pickit2 ile besleyince devreyi analog girişlerde gerilim olsa dahi beslemeyi sık sık kesip geri verebiliyorum ve mcp'de hasar oluşmuyor.