logic seviyesi

Başlatan murat79, 13 Eylül 2005, 15:07:46

murat79

arkadaslar bildiğim kadarı ile  877 yada  genel olrak pic  ler  +5 volt gerilimi logic 1 0 -0 voltu  ise logic 0 olarak algılıyor  şimdi  bendeki  olcu  aleti ile  logic  seviyesini kontrol ettigimde  elimdeki sistem 14 volt ile  7.44 volt  veriyor  olcu  aletim 14 u  high 7 yi ise low  olarak algılıyor  benim  ise  5 ila  0  gecis  noktasına  ihtiyacım  var  bu  elimdeki  14  ve  7  voltu  nasıl  5 ila 0 volt  a  cevirebilirim  bu arada  soylemekte  yarar  var  bu  voltajların  akım  seviyesi  0 a  yakın  duzeyde henhangi bir  yuk e  girdiginde  sıfır  a dusuyor  lakin  bu  voltaj  bir  santralden  geldiği  için  yuk  verdiğimde santralde  sorun  yasıyorum  bu  yuzden  herhangi bir  yuk  baglamadan  bunu  halletmem  lazım
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

ftsahin

Daha pratik bir çözüm olabilir ama istersen şunu bir dene :
15 adet diyodu seri bağla ve PIC'in girişine bu şekilde ver. Gerilim düşümüne göre diyot sayısını ayarla.

Ersin

direncle gerilimi bol ( 14v/9 yani 1.5v felan gelsin) ve bunu bir optkuplorun girisine ver.Cikisi da artik gerekli gibi ayrlarsin

murat79

swordman sağolasın  bende  buna  benzer  bişi  yaptım  aslında  cozumu  uln serisi  role  entegresi  ile  cozdum  ama  yinede  yardımlarınızdan  dolayı  cok cok  teşekkür  ederim  arkadaslar :)
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

stlg

Sevgili murat79
arkadasım bence opamplarla yada karsılastırıcılarla bu işi yapabilirsin
istedigin gerilime denk dusen bir pencere ayarlarsın bu gerilim pencere
icinde ise cıkıs verir değilse vermez cıkısıda istedigin gibi 1 yada 0 yapabilirsin bu pencereyi daraltarak daha hassas uygulamalar yapabilirsin
sana iki adet karsılastırıcı lazım birisinin pencere gerilimi 14v digeride
7,44 olacak gerilimler bu sınırlarda ise cıkısları ona gore alacaksın

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.