Güclu ucuz yoldan bir invertör nasil yapariz ?

Başlatan eml581, 07 Şubat 2016, 01:37:39

mihri

Alıntı yapılan: z - 07 Şubat 2016, 11:59:10
İlginç. Hiç mukayese etmemiştim. Peki evin elektrik ihtiyacını doğalgazdan temin etmeye kalksak bu oran nasıl değişiyor?

Bazen BİM de satılan 150 liralık 0.75KVA jeneratörü alıp (doğal gaz ile çalışacak dönüşümü yapmak gerek) kendim yapacağım 7KVA invertör ve OPZS  akü gurubuyla evin elektrik ihtiyacını doğalgazdan karşılamayı ben de düşünmüyor değilim. Hatta bu işi evler için ticari bir ürüne dönüştürsek ne olur acaba...
"Eppur si muove!"

tunayk

Akü kullanımı normal şartlarda işin problemlerini ve maliyetini arttıracaktır ancak doğru bir yaklaşımla ev tipindeki sabit olmayan kullanıma iyi bir buffer olabilir.  Şöyle bir hesap yapalım.

Normalde elektrik idaresi bir evin baz tüketimini yanlış değilsem 140 -150kWh/Ay olarak alıyor.  Zaman zaman pik kullanım gücümüz 5kVA 'yı aşsa bile,  gündüz ve buzdolabının bile çalışmadığı zamn dilimi çoğunlukta olduğundan bu rakamı 150-200kWh/Ay olarak baz alsak yanlış yapmayız.  İşbu halde, 0.3kWh ortalama tüketime karşılık geliyor.  0,75kVA jeneratör tam olarak olmasa bile 1,5kVA bir jenberatör sürekli çalıştığı zaman, kullanım değerini ve akülerin şarj akımını karşılıyor.  Bu sistem için kabaca 220V DC 50Ah (18Adet)  akü kullansak 5kW bir yükü neredeyse 1 saat rahatça idare eder.  Zaten bu da ender olarak yaşanacak bir durum. 

İşe bu yönden baktığımızda çok aşırı bir maliyet çıkmadan , iş çözülebilir.  Ancak akü maliyeti ve 3-4 yılda bir değişim gereksinimi asıl maliyet.  40Ah Kuru akü yaklaşık 100USD meretebesinde.  18Akü 1800USD + Jeneratör 300USD + İnverter 2-3 Bin USD Dersek Yaklaşık 5000USD gibi bir maliyet oluşuyor.

Sadece 5kVA jeneratör alsak sabit tüketim fazla olur ancak maliyet düşer.