7805 ısınmaması için güç transistörü kullanımı hakkında

Başlatan lostromos, 15 Şubat 2016, 00:00:39

lostromos

Merhaba arkadaşlar başlıktanda anlaşılacağı gibi 7805 voltaj regülatörünün ısınmaması için güç transistörlerinin uygulandığını gördüm. Ancak araştırdığım kadarıyla tam bir karara varamadm siz tecrübeli arkadaşlardan fikir ve yardımlarınızı rica ediyorum.

Giriş voltajım 13-15v arası olacak ve ben bunu 7805 ile regüle ederek 400ma max akım çekeceğim. Tabiki bu durumda ısınma muhteşem oluyor. Önüne 7810veya 7812 koyduğumda ısınma 40derece civarlarında seyrediyor.Buda yaz sıcaklarında sıkıntılı durumlar oluşturabilir diye düşünüyorum. Birde aşağıdaki resimdeki devreye benzer veya aynısını kullanarak güç transistörüyle sistemi beslesem transistörde de ısınma problemleriyle karşılaşırmyım.Uzman olmadığım içn karar veremedm. Montaj alanıda çok az olduğundan çok fazla devre elemanı kullanarakta alternatif yollar kullanamadm.  Sonuç olrak en az devre elemanını kullanarak hangi şekilde 5v'a düşürme işlemini yapmalıyım. Eğer şekildeki devre uygun değilse bunun içinde yol gösterirseniz memmun olurum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Kabil ATICI

lm2575-5  gibi bir entegre ile yap. Ek birkaç eleman gerektirir sadece. Isınma sorununa iyi bir çözümdür.
ambar7

lostromos

Alıntı yapılan: Kabil ATICI - 15 Şubat 2016, 00:03:49
lm2575-5  gibi bir entegre ile yap. Ek birkaç eleman gerektirir sadece. Isınma sorununa iyi bir çözümdür.

eğer daha az elemanla bu işi çözemessem mecburen baştan tasarım yaparak dediğinz devreyi kullanacağım. Teşekkür ederim

Kabil ATICI

Transistörle yaptığın zaman kullanacağın eleman sayısı az değildir. Hatta 7805'e ek olarak o transistörü de soğutman gerekiyor.
ambar7

lostromos

Alıntı yapılan: Kabil ATICI - 15 Şubat 2016, 00:13:10
Transistörle yaptığın zaman kullanacağın eleman sayısı az değildir. Hatta 7805'e ek olarak o transistörü de soğutman gerekiyor.

Dediğiniz gibiyse eğer her yerde 2575 devresi şu şekilde. Bu şekildeki gibi yapsam veya daha kolayı varsa bu devrenin işimi görürmü acaba(2576 devreside sanırım oluyor)

bc_esd

7805 i ısıtmamanın en kolay yolu girişine 8-9 volttan fazla gerilim vermemendir. giriş gerilimi ile çıkış gerilimi arasındaki fark ısıya dönüşerek kaybolacak.  bu nedenle giriş gerilimini mümkün olduğu kadar düşürmelisin. eğer giriş gerilimin büyükse ve düşüremiyorsan lm2575 tarzı regülatörler kullanmalısın.

mehmet

Alıntı yapılan: lostromos - 15 Şubat 2016, 00:17:46
Dediğiniz gibiyse eğer her yerde 2575 devresi şu şekilde. Bu şekildeki gibi yapsam veya daha kolayı varsa bu devrenin işimi görürmü acaba(2576 devreside sanırım oluyor)

7805' e göre bobin, hızlı diyot ve iki bacak
fazlalığı var.
Eğer LM2596-5.0 kullanırsanız bobin 33uH olacak,
yani boyutu küçülecek.

Hesaplamalarınızı da 1000mA. olarak yaparsanız
sisteminiz daha emniyetli olacaktır. (PCB yol kalınlığı,
bobin akımı, vs.)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

lostromos

Alıntı yapılan: mehmet - 15 Şubat 2016, 00:40:24
7805' e göre bobin, hızlı diyot ve iki bacak
fazlalığı var.
Eğer LM2596-5.0 kullanırsanız bobin 33uH olacak,
yani boyutu küçülecek.

Hesaplamalarınızı da 1000mA. olarak yaparsanız
sisteminiz daha emniyetli olacaktır. (PCB yol kalınlığı,
bobin akımı, vs.)

teşekkür ederim mehmet bey resimdeki devre elemanlarını alarak devrenin testini yapacağım eğer onay verirseniz. Bu arada resimde 12v giriş demiş ama benim giriş voltajı 12ile15v arası sürekli değişecek sanırım sıkıntı olmaz. Birde 33uh bobin alırken direnç tipi bobinleri bu devrede kullanmayın çıkış voltajında çökme oluyor diye bir yazı okudum doğrumudur?

HexfeT

İlk mesajdaki yapı daha az ısı için değil, 78xx in verebileceğinden daha fazla akım çekebilmek için. Ve tabi ki uygun boyutta soğutucu ile birlikte.

Direnç tipi bobinler switching regülatör indüktörü olarak kullanmak için değil zaten.

Amatör ihtiyaçlar için linkteki ürünü tavsiye ederim. 78xx bir regülatörden hacim olarak daha küçük. Üç pin lehimlenip her yere sokuşturulabilir. Senkron doğrultma var, gayet verimli. Tanesi 0.63 dolar'a geliyor. 10 adet alıp attım kenara.

http://www.aliexpress.com/item/10PCS-LOT-Mini360-DC-DC-Buck-Converter-Step-Down-Module-4-75V-23V-to-1V-17V/32411214887.html

Üzerindeki entegrenin dokümanı: https://www.adafruit.com/datasheets/MP2307_r1.9.pdf

lostromos

Alıntı yapılan: HexfeT - 15 Şubat 2016, 03:29:23
İlk mesajdaki yapı daha az ısı için değil, 78xx in verebileceğinden daha fazla akım çekebilmek için. Ve tabi ki uygun boyutta soğutucu ile birlikte.

Direnç tipi bobinler switching regülatör indüktörü olarak kullanmak için değil zaten.

Amatör ihtiyaçlar için linkteki ürünü tavsiye ederim. 78xx bir regülatörden hacim olarak daha küçük. Üç pin lehimlenip her yere sokuşturulabilir. Senkron doğrultma var, gayet verimli. Tanesi 0.63 dolar'a geliyor. 10 adet alıp attım kenara.

http://www.aliexpress.com/item/10PCS-LOT-Mini360-DC-DC-Buck-Converter-Step-Down-Module-4-75V-23V-to-1V-17V/32411214887.html

Üzerindeki entegrenin dokümanı: https://www.adafruit.com/datasheets/MP2307_r1.9.pdf

çok teşekkür ederim dediğinz gibi hemen hemen 78xx boyutlarında ve yatay olarak araya biryere yerleştirilebilir. Ben lm2575vs devresi yapsam daha fazla alan kaplayacaktır. Bu ürünü hemen alıyorum. İyi günler.

ÜC

7805 girişinden önce gerlilim bölücü ile 7V a düşürülese olmazmı ?

mehmet

Alıntı yapılan: umitco - 15 Şubat 2016, 15:30:55
7805 girişinden önce gerlilim bölücü ile 7V a düşürülese olmazmı ?
Şemayı çizmeniz mümkün mü?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

lostromos

Alıntı yapılan: mehmet - 15 Şubat 2016, 15:34:39
Şemayı çizmeniz mümkün mü?

Arkadaşın dediği çok mantıklı yani herkesin dediği doğru ve mantıklı herkes bilgisi doğrultusunda yardımcı oldu saolsn bu şekilde bi gerilim bölücü yaparak 78xxin giiriş gerilimini düşürttüğüm için ısınma dahada az olacaktır. Sadece çekilen akıma bağlı olarak direncin uygun güçte seçilmesi gerekecek

Icarus

lostromos

Alıntı yapılan: Icarus - 15 Şubat 2016, 17:15:29
bkz: Enerjinin Korunumu

problem tam olark ne olabilir sizce akım değeridemi çok düşer?