Bu mekanizmanın nasıl çalıştığını anladınızmı?

Başlatan z, 15 Mart 2016, 17:30:41

muhendisbey

3D yazıcılarla bu parçalar kolaylıkla yapılabilir. Bu mekanizmanın parçalarını çizip yapmayı planlıyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Merakla sonucu bekliyorum.

Benim uğraşı şeklim çok titiz çalışmayı gerektiriyor. Etraf çok dağılıyor, çok pisleniyor ve maliyetli.  Bu nedenle 3D yazıcı ile yapacağınız mekanizmanın videosunu da koyarsanız memnun olurum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Alıntı yapılan: z - 21 Mart 2016, 21:44:58
Öncelikle frezede alüminyum kütük yada sanayi plastiklerinden parçaları işliyorum. Bunları silikon kalıba alıp ardından polyester benzeri malzemelerle döküyorum ardından
elde ettiğim parçaların bazılarını tekrar frezede işliyor ardından boyuyorum.

@z videodaki parçalar tümüyle alüminyum değilmi? Neden bir daha kalıp vs gibi işlerle uğraşıyorsun? Yani demek istediğim şuki parçalar tek seferde alüminyum kütükten frezede işlenip çıkarılamıyormu? Kalıp işi ile niye uğraşıyorsun abi onu anlamadım.

Çalıştığım iş yerinde komşu firma proje bütçesiyle aldıkları CNC'yi satıyorlar. Aslında elimin altında bu tip parçaları çıkarabileceğim bir CNC olsa güzel olacak. Bi ara niyetlendim ama sahibi çok para istiyor sanırım. Yarın başka bir konuda foto ekleyip fikrinizi alayım.

z

Amacım tek cihaz yapmak değil. O yüzden kalıp yapıyorum. Freze istersen bendekini satayım. tek seferde alüminyumdan 3mm talaş kaldırabilecek kadar güçlü bir şey. Fotolarını bir ara burada da paylaşmıştım.

Üstelik CNC ye çevrilmiş durumda. (Z ekseninin motor sürücüsü arızalanınca onarmadım Z yi elle kullanıyorum)

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 21 Mart 2016, 22:51:36
Merakla sonucu bekliyorum.

Benim uğraşı şeklim çok titiz çalışmayı gerektiriyor. Etraf çok dağılıyor, çok pisleniyor ve maliyetli.  Bu nedenle 3D yazıcı ile yapacağınız mekanizmanın videosunu da koyarsanız memnun olurum.

3d yazıcı zahmetsiz, temiz ama basımı uzun sürüyor. Kalıba döktükten sonra ne kadar bekliyorsunuz?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ido2323

"Freze ve tornam var. Kalıbın kalıbının kalıbını yapıyorum önce."

Bende de freze, torna ve cnc var ama hep aluminyum blokları işleyerek yapıyorum. Şahsen atölyeyi görmek isterim. Uygun olur dersen takas etmek istediğin parçaları takas ederiz. (HSS mil , nema17,23 motorlar servolar, v.b...)

t2

muhendisbey

Alıntı yapılan: t2 - 22 Mart 2016, 08:35:00
3D yazıcı ile 3D yazıcı yapmalı.
Yapıyorum zaten :)
Ancak istediğim daha ekonomik ve daha bana özgü makineyi üretmek. Açıkçası bu mekanizmayı kullanmayı düşünüyorum.

z

Mekaniğim bitti.

Yazılım, işin en kolay kısmı.

Mekanikte bir hata yaptığımızda sıfırdan başlamak gerekiyor. Çoğunlukla yaptığınız mekanik aksamı çöpe atmanız yeniden malzeme alıp işlemeniz kalıplarını yapmanız gerekiyor.

Elektronikte yapılan hatalar lokal olarak düzeltilebiliyor. Sorunlu kısım diğer kısımlardan bağımsız yolarak yeniden tasarlanabiliyor. Fakat bu da maliyetli bir işlem.

Fakat yazılımda ne hatası yaparsak yapalım olmadı sil baştan başlayabiliyoruz ve zaman haricinde hiç bir kaybımız yok.

http://youtu.be/tp7_xTUPiOY

Z eksenine kalemi 360 derece çeviren düzenek de eklenirse hattatlara taş çıkartacak işler yapılabilir.

MB_77

Zaman geriye satınalamayacağınız kadar pahalı olanı değl mi

z

Evet en pahalı olanı zaman.

PC nin harcadığı elektriği göz ardı edersek yazılımda zadece zamandan kaynaklanan maliyet var.

Elektronik ve mekanikte bunun üstüne bir de malzeme maliyeti vs biniyor.

z

t2

Eskiden pcbyi kalemle çizerdik. Makine bu işi mi yapacak acaba? Yapmayacaksa da yapsın. Güzel olur.

z

iyildirim

Bi ara denemiştim. 0.2 uçlu farklı markalardan permanent ink kalemler  aldım, cnc ye taktım.
Mürekkep akışının devamlılığı sıkıntılıydı.
Bakır üzerindeki yollar bazen kesikli çiziliyordu. Kalın uçlu kalemler daha başarılı ama, zaten kalın yollarda toner transferi yetiyor.
Ama silk screen yazabilmek güzel olur.