GERİ KAÇAN RÖLE akımı ve işlemci sorunu

Başlatan Maxim, 25 Mart 2016, 10:03:33

Maxim

şöyle bir sorunum var
işlemcinin beslemesini kesince yani gelen 12 volt, haliyle picin beslemesi kesiliyor.
ama rölenin +12 volt ucu bağlı olursa, rölenin bobini üzerinden gelen 12 volt
transistor çıkışına bağlı olan ters emk diyodu üzerinden tekrar işlemciyi çalıştırıyor
bu sorunu nasıl çözerim sizce?

(devre bu şekilde kurulu, yani regülatörün girişini ayıramıyorum)

zipzip

Röle bobinine paralel ters yönde bir diyot ekle. D1 i sök.

efsanepoldem

emrelyus

D1 zaten ters yönde diyot. Sökmene gerek yok ancak orada temassızlık olabilir bence onu kontrol et.

Mucit23

t2

Alıntı yapılan: efsanepoldem - 25 Mart 2016, 10:13:58
12v u anahtarın cıkışına bağla

O zaman anahtar ne işe yarayacak ? spor amaçlı mı?

efsanepoldem

anlamadın heralde rolenin 12 v unu anahtar çıkışından demek istedim

Maxim

devre bu şekilde kurulu
dediğim gibi bu kaçak işlemciyi çalıştırıyor ve işin kötüsü röle çekiyor birde bu şekilde!
(4volt ölçüyorum işlemci beslemesinde)

röle üzerinden devreye gelen 40ma lik bir kaçak var

mesaj birleştirme:: 25 Mart 2016, 10:42:48

sanırım buna çözüm yok, beslemeleri aynı yerden almaktan başka

tunayk

@efsanepoldem'in verdiği son şekildeki gibi olursa sorun olmaz. Sürekli kullandığımız yapı.  Ancak rölenin 12V  beslemesi anahtardan önce alınırsa dediğiniz sorunun oluşması normal.  Biraz fazla akım çekiliyor olsa bobin iç direncinden dolayı voltaj düşümünden dolayı belki çalışmayabilir.

Eğer devre yapısını değiştiremiyor ve işlemci pic ise, BORV voltajını 4.3V yaparsanız en azından 4V ta resette kalır ve çalışmaz sistem

t2

iptal

sayangku

Alıntı yapılan: t2 - 25 Mart 2016, 10:58:16
iptal
borv voltajı nedir hocam pic nasil ayarlanir ve nerelerde işe yarar çünkü ilk defa duydum cahilligime verin

mesaj birleştirme:: 25 Mart 2016, 11:19:05

Alıntı yapılan: t2 - 25 Mart 2016, 10:58:16
iptal
Alıntı yapılan: tunayk - 25 Mart 2016, 10:50:45
@efsanepoldem'in verdiği son şekildeki gibi olursa sorun olmaz. Sürekli kullandığımız yapı.  Ancak rölenin 12V  beslemesi anahtardan önce alınırsa dediğiniz sorunun oluşması normal.  Biraz fazla akım çekiliyor olsa bobin iç direncinden dolayı voltaj düşümünden dolayı belki çalışmayabilir.

Eğer devre yapısını değiştiremiyor ve işlemci pic ise, BORV voltajını 4.3V yaparsanız en azından 4V ta resette kalır ve çalışmaz sistem
Alıntı yapılan: tunayk - 25 Mart 2016, 10:50:45

borv voltajı nedir hocam pic nasil ayarlanir ve nerelerde işe yarar çünkü ilk defa duydum cahilligime verin

Maxim

BOREN registerı
besleme o değerin altına düşünce işlemci reset olur
datasheetlerde açıklama var ve bu konfig ayarlarında bulunur.

@tunayk, bendeki işlemci en yüksek boren değeri 2.85 volt
malesef işe yaramaz

sanırım çıkış transistorunü pnp yaparsam işimi görürüm
tabi devrede değişiklik olacak öylede

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

sadogan

t2

Maxim, Anahtar açılınca bobin beslemesini kesmek istiyorsaniz, bobin ucunu nicin anahtar öncesine bagladiniz?