Usb hakkında bir sorun

Başlatan görkem, 06 Nisan 2016, 19:31:02

görkem

Devreye usb kablosunu bağladığımda devrede enerji yokken usb den beslemesini alıyor bunu nasıl engelleyebilirim.şaselerini ortak bağladım usb nin 5 v pininide algılama olarak  pic in bir bacağına giriyorum pull-down direnç ile çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Andromeda

Usb üzerine röle koyun..ya da başka bir anahtarlama elemanı..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Algılama pinine doğrudan değil de 10K üzerinden gir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Entegrelerde bazı baklarında ters gerilimlere karşı bacaklarında ters diyot vardır. Bu nedenle eğer devreye besleme vermeden bir bacağa gerilim uygulanırsa devre beslemeye ulaşır. Röle olabildiği gibi, sadece 5V olup olmadığını algılamaksa, bir mosfet anahtar gibi kullanılabilir.

Daha basiti diyot kullanılabilir. İşlemci tarafı pull up direnci usb tarafı pull down direnci bağlı olacak şekilde devre düzenlenir. Diyot schotky olması önerilir. Böylece

pull-up direnç
  usb 5V  ----+----|<|-----+----işlemci
                  pull down direnç.

usb üzerindeki gerilim işlemciye ulaşmaz ve devrede işini görür...
ambar7

görkem

@z hocam 10k ile girdiğimde bu sefer hiç pini  algılamıyor.

@Kabil ATICI hocam son dediğiniz uygulanabilir yerim çok dar çünkü.

z

4K7 yap ama 10K ile de algılaması lazım. Pini input tanımladığından eminmisin?

USB nin +5v pininden de GND'ye 1K bağlamalısın.

görkem

@z hocam normalde algılıyordum kesinlikle input tanımlı.

Usb pininin +5v ve gnd arasına 1k atmamıştım hocam usb nin direk +5v pinine 10k atıp öyle girmiştim pic e.

not: hocam picin pinine  pul-down direnci bağlamıştım 10k sanırım +5v bacağındaki 10k ile aynı olunca gerilim bölücü gibi davrandı o yüzden pini algılayamdım 1k  deneyip yazıcam tekrar.

z

Evet gerilim bölücü olmamalı. Direnci yüksek önermemin sebebi var.

Eğer işlemcinin 5v hattında fazla yük yoksa USB üzerinden 1K dan geçen 5v işlemciyi çalıştırabilir. Bu nedenle 10K ile dene istedim.

görkem

hocam 4.7k seri ve 1k  pull-down direnç ile oldu ilginiz için teşekkür ederim.10k ile olmuyor bu arada 

z

Puldown direnç kullanmayıp USB 5v dan 10K üzerinden işlemciye girersen, USB 5vdAn Gnd'ye de 1K direnç atarsan olmuyor mu?

Öteki türlü pulldown direnci işlemci girişine bağlarsan gerilim bölücü yapmış olursun. 10K da sıkıntı çıkar.

görkem

hocam usb nin gnd siyle kartın gnd sini birleştiriyorum ben ve usb nin gnd si ile 5v arasına 1k atıyorum pic in input kısmında seri 10k olduğunda hiç görmedi 4.7k olduğunda çalıştı.

not:usb nin gnd sini birleştirmesem çalışırmı ?

z

İlgili girişte çipin içinde belki pulldown direnç vardır. Tamam o zaman. 4K7 ile devam et.

görkem