GERİLİM BÖLÜCÜ ve 7805 REGÜLATÖRÜ

Başlatan hakansefau, 16 Nisan 2016, 16:20:53

hakansefau

Merhabalar

Şemalarında olduğu gibi devrelerim var, devre gereksiz bir şekilde zamanla ısınıyor bir fikriniz var mı?

HexfeT

Giriş gerilimi nedir? Köprü diyot sonrası 220 ohm direncin amacı ne?

7805 linier bir regülatör. Kabaca; giriş voltajı - çıkış voltajı * çekilen akım kadar bir gücü ısıya çevirir. Giriş çıkış gerilim farkı yüksek ise bu yüzden linier regülatör tercih edilmez.

hakansefau

Merhabalar,

Giriş gerilimi 24V AC, o dirençler gerilim bölücü için 7805 e 9-10V gibi bir değer düşürmek için kullaniyordum.

mehmet

Bu devre yaklaşık 100mA. çeker ise;

24 - 5 = 19V. regülatör üzerinde düşen gerilim,
0,1 x 19 = 1,9W. regülatörün iyiliği karşılığında harcadığı güç.

Soğutucuya ihtiyaç duyulmaktadır.

Ayrıca seri 220R direnç üzerinde; çekilen akıma göre
değişken bir geriim olacağından, regülatör de
harcanan güç de buna bağlı olarak değişecektir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

hakansefau

Evet aslında giren güç çıkan güce eşit olması gerekiyor buna göre, benim yaptığım hesaba göre 10V gibi bir değeri 220R seri bağlı direncin üzerinde tutmam gerekecek. Aslında burada enteresan bir sorunum var, kart çizildi baskıdan geldi.

Testleri yapan arkadaşlar hep 12V DC ile beslemişler buna göre testleri yapmışlar. Esas kullanım gerilimi 24V AC. Kart çizildiğinden burada kullanmış olduğum regülatör dPack SMD tipte 7805 regülatörü.

Dolayısıyla belki verebileceğiniz bir kaç öneriyle yapılan hatayı toparlayabilirim diye düşündüm. Girişteki Voltaj regülatörü veya 7805 pintopin daha farklı bir regülatör var mıdır? daha az ısınabilecek?

mesaj birleştirme:: 16 Nisan 2016, 20:03:17

220R direnci kullanmamın sebebi 24Vac gelince tamamını regülatöre girmemek için başta bir gerilim bölücü yapmaya çalışmıştık.

mehmet

Yükseklik problemi yoksa; To-220 kılıf soğutucu ile
bağlanabilir...

Ek;
220R yerine 100R kullanılabilir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

HexfeT

Giriş geriliminin 24v AC olduğunu varsayarsak köprü sonrası gerilim yaklaşık 34V DC eder. 7805 için bu durum pek sağlıklı değil. İyi tasarlanmış hiçbir uygulamada yeterli soğutma olsa bile böyle bir kullanım göremeyiz sanırım.

Girişe koyulacak direncinde üzerine düşen gerilim * geçen akım kadar ısınacağının farkındasınızdır zaten. Ya ısıya dönüşecek güç için yeterli soğutma kullanacaksınız ya da uygulama illa linier regülatör istemiyorsa switch mode regülatör kullanacaksınız.

Linkteki tarzda modül temin edebilirseniz üç bacak çıkarıp 7805 yerine kolayca monte edersiniz. Modülün ebatı zaten 7805 kadar. Giriş voltajı max. 23v demiş yalnız.

http://tr.aliexpress.com/item/10PCS-LOT-Mini360-DC-DC-Buck-Converter-Step-Down-Module-4-75V-23V-to-1V-17V/32411214887.html

eeburakdemir

@HexfeT sisteminde girişe koyduğun 7805 regülatörü lineer regülatördür. Dolayısıyla üzerine düşen voltajı ısı olarak atmak zorundadır. Ayrıca girişe 24VAC verirsen rms değerine ulaştığında 24*1.41 olacağından dahada büyüyecek ve regülatörün üzerine düşen voltaj miktarı dolayısıyla güç artacaktır. Burada soğutma yapman hiçbir şeyi değiştirmez. Size tavsiyem 78xx serisini bırakın. SMPS regülatörlere geçin. 2575xx,mc34063,tpsxx tarzı regülatörler işinizi çok rahat görür. Isınma sorunu dahi yaşamazsınız. Ayrıca sizin siteme bakacak olursak da mecburen kademeli bir indirgeme yapmak şarttır.
Asla pes etme...

hakansefau

Evet katılıyorum LDO yerine anahtarlama yapmalıydık, üzerine düşen voltaj oldukça yüksek, bizim testlerimiz 12V DC besleme ile yapılmıştı. Burada hata yaptık 24V AC ile bu testler yapılmalıydı. Dolayısıyla kartlar çizilmiş ve elimizde şuan bu durumu kurtarmak için bir çözüm bulmam gerekiyor.

Ben girişteki voltaj regülatörü kısmında değişiklikler yaparak çözmeye çalışıyorum, 220R yerine 680Rdan 3 Adet paralel kullanarak üzerindeki ısıyı bölmeye çalışıyorum.

Bu şekilde veya girişteki gerilim bölücü çiftlerinden 2K2 direncinden zener diyot mu kullanmalıyım onun da üzerinden akacak akıma göre seçmek gerekecek valla çok kararsız durumdayım :)

eeburakdemir

10R/2W girişe seri koy o zaman belki bir ihitimal ama sağlıklı bir yöntem değil
Asla pes etme...

veliusta

Alıntı yapılan: HexfeT - 16 Nisan 2016, 20:59:46
Giriş geriliminin 24v AC olduğunu varsayarsak köprü sonrası gerilim yaklaşık 34V DC eder. 7805 için bu durum pek sağlıklı değil. İyi tasarlanmış hiçbir uygulamada yeterli soğutma olsa bile böyle bir kullanım göremeyiz sanırım.

Girişe koyulacak direncinde üzerine düşen gerilim * geçen akım kadar ısınacağının farkındasınızdır zaten. Ya ısıya dönüşecek güç için yeterli soğutma kullanacaksınız ya da uygulama illa linier regülatör istemiyorsa switch mode regülatör kullanacaksınız.

Linkteki tarzda modül temin edebilirseniz üç bacak çıkarıp 7805 yerine kolayca monte edersiniz. Modülün ebatı zaten 7805 kadar. Giriş voltajı max. 23v demiş yalnız.

http://tr.aliexpress.com/item/10PCS-LOT-Mini360-DC-DC-Buck-Converter-Step-Down-Module-4-75V-23V-to-1V-17V/32411214887.html

ya ben bunu aldım ama pek beğenmedim.

Bu daha iyi değil mi?
http://www.aliexpress.com/store/product/Free-Shipping-1pcs-LM2596-LM2596S-DC-DC-4-5-40V-adjustable-step-down-power-Supply-module/1948124_32517870014.html

hakansefau

Valla çok sök tak yaptım, kart dizmem gerekecek tekrardan. Sonrasında 22R 3veya5W direnç kullanıcam 220R yerine düzelme olursa tekrar sonuçları buradan paylaşırım aynı hatayı yapabilecek arkadaşlara örnek olur :) Teşekkür ederim fikirleriniz için ayrıca

kayatech

İyi ama siz roleyi de 5volt 'a bağlamışsınız. Ne yaparsanız yapın o roleyi 5volttan ayırın. PCB çizildi ise yapılacak şey şu ;

- 7805'i devreden ayırın. Giriş ve çıkışını birleştirin. Roleyi uygun giriş geriliminden seçin.
- 5 volt hattını kesin ve bir diyot ekleyin.
- Diyotta seri 560-1K arasında giriş geriliminize göre bir direnç ve sonrasına 5v zener ekleyin.

Kısacası roleyi 5volttan ayırıp PIC'i zener ile besleyeceksiniz.

Kaç adet pcb bastınız bilmiyorum ama ben sizin yerinizde olsam o kadar uğraşmak yerine pcb yi değiştirir yeniden bastırırdım.
Bir de ayrıca 120R direnci AC girişe takmayı deneyin yani köprü diyotlardan öncesine.

hakansefau

Şimdi aklıma geldi, devreyi tam dalga doğrultmadan yarım dalga doğrultarak deneyeceğim dolayısıyla tamamını doğrultmadığından düşük voltaj gelecek. Röle 5V alıcı kartı için zaten 30mA çekiyor röle çekildiğinde. Zener mantıklı gelmiyor kullanmayacağım büyük ihtimalle zeneri. Denedikten sonra sonuçları gene bildirim.

mfbmfb

Alıntı yapılan: hakansefau - 18 Nisan 2016, 10:07:46
Şimdi aklıma geldi, devreyi tam dalga doğrultmadan yarım dalga doğrultarak deneyeceğim dolayısıyla tamamını doğrultmadığından düşük voltaj gelecek. Röle 5V alıcı kartı için zaten 30mA çekiyor röle çekildiğinde. Zener mantıklı gelmiyor kullanmayacağım büyük ihtimalle zeneri. Denedikten sonra sonuçları gene bildirim.

Lineer regülatöre paralel bir 12V zener diyot konulup zenerle giriş gerilimi arasına da (Vin-12V) farkı oluşturacak ve uygun akım değerini verecek bir direnç konulursa sıkıntı çözülür.